Ilustrace: Kateřina Valko

V krajině křivých zrcadel

Váš narcistický rodič stárne a čím dál víc vás potřebuje. Jak to psychicky zvládnout?

16:57
Jana Šulistová

Jana Šulistová
Publicistka

26. 10. 2021

Narcisté? Bacha na ně, pryč od nich, chraňte se... Knihy a články o narcismu nesou podobné poselství často. Jako bychom zapomněli, že narcisté nejsou pekelné entity, ale lidé, kteří si svou diagnózu nevybrali. A pokud si neléčený narcismus bez náhledu donesou až do pokročilého věku a jsou shodou okolností naším rodičem, je to teprve jízda!

Poprvé jsem se s tématem narcismu setkala před dvaceti lety díky knize Heinze-Petera Röhra Narcismus – vnitřní žalář. Bylo to pro mě prozření srovnatelné s pozdějším zjištěním, že existuje hypersenzitivita.

Velmi čtivá knížka využívající podobenství pohádky bratří Grimmů o železných kamnech mi pomohla pochopit spoustu životních peripetií a zároveň zahlédnout krutý rozžhavený drát táhnoucí se lidskými osudy a předávající narcismus a jeho důsledky z generace na generaci jako cejch.

Druhé zjištění mi na chvilku dalo naději, že asi nejsem „magor“, i když se tak občas chovám. Ostatně „háespéčko“ lisované narcistickou výchovou je námět na psychohoror. Možností, v jaké oblasti života se tato porucha projeví a co způsobí, je nespočet.

Nevracet i s úroky

Nedávno jsem na facebook napsala, že největší lekce je pečovat o narcise ve stáří. Reakce mi svou vyhroceností vzaly dech: „Proč by to měl někdo dělat? Proč se s ním vůbec stýkat? Mám se natolik ráda, že jsem se od něj jednou provždy odstřihla…“ Prostě palba ostrými z mnoha kulometů. Další obraz současného přístupu k životu, kdy se realita zjednodušuje na jedničky a nuly, černou a bílou, neexistuje ani setina, ani odstín mezi dvěma póly.

Každopádně autorům komentářů děkuju za impulz ponořit se hlouběji do problematiky osudů bližních i toho vlastního. Jsem totiž ve věku, kdy se s vrstevníky nad sklenkou už dávno nebavíme o milostných patáliích a kariérních metách, ale většinou kromě zdravotních neduhů a předčasných důchodů řešíme péči o rodiče.

Tento článek si mohou přečíst jen naši předplatitelé.

Chcete-li pokračovat ve čtení a otevřít si přístup k veškerému obsahu Psychologie.cz, pořiďte si předplatné.

Chci předplatné
Už máte předplatné? Přihlašte se.

Články k poslechu

Člověk se schizofrenií

Dnes žiju jako kdokoli jiný, stigma duševní nemoci mě ale stále tíží.

8 min

Vnitřní pranýř

Házíte s oblibou v myšlenkách špínu sami na sebe? Cesta ven existuje.

6 min

Léčba duše

Co psychoterapie zmůže a jak účinkuje? Přestaňme od ní čekat nemožné.

7 min

Křehkost ve vztazích

Problém není vždycky ve vás. Naučte se rozeznat, kdy má smysl na vztahu pracovat.

10 min

Ta malá ve mně

Dnes jsem dospělá, mám podporu. Zkouším se vcítit do svého zraněného já.

13 min

26. 10. 2021

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.