Zachování partnerské věrnosti je nejbezpečnější prevencí sexuálně přenosných nemocí. Nezdá se ale, že by se mladé páry dokázaly shodnout na jednotném postupu při jejím dodržování.
Alespoň v USA, konkrétně ve státu Oregon. Vyznívají tak výsledky studie Partners Project provedené pracovnicemi a pracovníky veřejného zdravotnictví z Centra pro kontrolu nemocí.
Jocelyn Warrenová, Marie Harveyová a Christopher Andrew vyzpovídali celkem 434 mladých heterosexuálních párů, manželské i předmanželské dvojice ve věku 18 až 25 let. Zjistili, že v plných 40 procentech případů prohlásil jen jeden z partnerů, že pár souhlasil s dodržováním věrnosti, zatímco druhý tvrdil, že k žádné takové dohodě mezi nimi nedošlo.
Autoři výzkumu z těchto zjištění soudí, že mnoho mladých lidí nesprávně posuzuje rizikové chování svých partnerů. Dalším zajímavým poznatkem bylo, že „nedohoda“ o partnerské věrnosti byla častější u manželských párů s dětmi.
Darujte předplatné
Koupit„Bylo publikováno již mnoho studií zaměřených na partnerskou věrnost, ale pokud je nám známo, tato je první, která se zaměřila na dohodu o ní. Špatná komunikace a vzájemné nedorozumění jsou častými jevy. Nejde vždy jen o monogamní soužití, ale o celou řadu dalších partnerských problémů,“ říká Jocelyn Warrenová.
Předchozí výzkumy ukázaly, že používání kondomů má za následek pokles pocitu intimity mezi partnery a dřívější ukončení vztahu. Proto je exkluzivita (partnerská věrnost) výhodná jak pro kvalitu vztahu, tak pro jeho bezpečnost.
Nicméně páry nedovedou na toto téma otevřeně a jasně komunikovat. Ale dokonce i v případech, kdy došlo k oboustranné dohodě, se vyskytují mimopartnerské vztahy u jednoho z partnerů až ve 30 procentech.
„Je mnoho citlivých témat, kde je komunikace obtížná, takže není divu, že pár nejen že neumí, ale ani nechce diskutovat o partnerské věrnosti,“ říká profesorka Warrenová a doporučuje toto téma zařadit do sexuální výchovy.