Přehrát

Dalibor Špok:
Buďme omezení!

Dalibor Špok

Dalibor Špok
Psycholog

V našich snahách o životní naplnění sázíme často na špatné karty. Domníváme se, že štěstí je něco jako konto v bance – čím více nastřádáme, tím budeme šťastnější. Směřujeme hlavně do šířky (cestování) a stále výš (úspěch, majetek). Co ale přináší klid a trvalé štěstí? Je to hloubka. Jak do ní vstoupit a jak se v ní zabydlet, vysvětluje psycholog Dalibor Špok.

Žijeme filozofií více je lépe, a tak hledáme více příjemných zážitků, více nových zážitků. Poznáváme, zkoušíme, kupujeme. Řešením však není další expanze, ale vědomé omezení – jakkoli paradoxně to někomu může znít.

Omezení je fóbie dneška. Bojíme se omezit se, protože si myslíme, že budeme trpět, že o něco důležitého přijdeme. Je tomu právě naopak a v této přednášce si ukážeme nejen konkrétní způsoby, jak nám může omezení v různých oblastech života pomoci, ale i proč tomu tak je. Ukážeme si tedy i psychologické principy, které vysvětlí, proč jedině díky (přiměřenému) omezení můžeme najít hlubší životní radost. 

Záznam přednášky Dalibora Špoka z Festivalu Psychologie.cz, který proběhl v listopadu 2019. Navazuje na předchozí Daliborovu přednášku Spoutáni svobodou…

Další videa

Hrajete divadlo. Předstíráte. I od druhých vyžadujete, aby hráli role, které se vám líbí. Změňte to.
71 min
Rozhodnout se znamená zbavit se možnosti mít všechny možnosti. Pojďme si to zjednodušit.
Kurz
17 dílů
Vydejte se na cestu ke zdravému sebevědomí. Zbavte se potřeby někomu něco dokazovat.
78 min
Daniel Heller poutavě provází historií psychologie.
60 min
Jakých chyb se dopouštějí i inteligentní a v psychologii orientovaní rodiče?
81 min
Naše mysl hraje s emocemi své skryté hry. Když pochopíme jejich pravidla, můžeme je zastavit.

Všechna videa