Dovolené jsou za námi. Všimli jste si, že naše hlava během nich funguje jinak?
Když jsme v pohodovém režimu, všímáme si, jak na nás působí vítr, slunce, smích dětí. Místo přemýšlení cítíme.
Jsem velkým zastáncem životního zvolňování, zjednodušování, dělání méně. Ale co když to nejde? Co když váš život nemůže být méně zaneprázdněný? Jste odsouzeni k životu v úzkosti a neštěstí?
Nejste. Podělím se s vámi o velmi jednoduchý nástroj, který může váš život změnit jen k lepšímu. Je to něco, o co jsem se snažil v posledních několika měsících. Mohu potvrdit, že to funguje skvěle. Tato malá metoda vám pomůže:
Je to jednoduché, dá se to zvládnout, ne? Pojďme se ponořit hlouběji.
Normálně zažíváme dvě polohy života - režim práce v našem každodenním životě a uvolněný režim, který nastává v momentech nestrukturovaného času: o prázdninách, během dne na pláži, při lázeňském pobytu, během času stráveného v parku s dětmi.
Při uvolněném režimu méně myslíme a více cítíme. Užíváme si slunce, zvuky, naše pocity. Stáváme se opět dítětem, protože v tomto režimu tráví děti většinu svého času. Na druhou stranu se snažíme vychovávat naše děti k tomu, aby takové nebyly - aby byly dobře připravené na kariéru v běžném zaměstnání. Takhle fungujeme v rušném režimu většinu času. Když máme štěstí, máme den dva na odpočinek. Někdy si ale uvolněný režim dopřejeme jen hodinu nebo dvě týdně.
Jak to můžeme změnit? Jak přivedeme ten dětský, smyslový režim zpět do našeho každodenního života? Nejen o přestávkách, meditacích, při cvičení jógy nebo na dovolené? Není to tak těžké, když to začnete trénovat.
Když jsme v pohodovém režimu, všímáme si, jak na nás působí vítr a slunce, zvuky vody a smích, zářivé barvy přírody, úsměvy kolem nás, tráva nebo písek mezi našimi prsty. Místo přemýšlení cítíme. Pocity našeho těla proudí do našich myslí, jsme uvolnění a šťastní.
Praxí se můžeme znovu naučit navozovat si tento stav bytí. Udělejte to teď hned. Sedíte u počítače, takže vaše mysl je ve světě internetu. Ale vaše tělo je ve fyzickém světě:
Když se zaměříte na fyzické pocity, dostáváte se do uvolněného režimu, odpoutáváte se od uzavřeného světa myšlenek. Jako při józe nebo při pobytu na pláži. Nebo při lenošení v posteli v neděli ráno. Jakmile se naučíte dosáhnout takového stavu, můžete tak učinit kdykoli - a nejlépe natrvalo.
Při sprchování si všímejte, jak po vás stéká voda, vnímejte její teplotu a zvuky. Při jídle vychutnávejte různé chuti, vůně, odlišné vlastnosti potravin při kousání, pohyb ruky směrem k ústům.
Dělejte totéž při práci, při telefonování nebo když odpovídáte na maily. Když jdete nebo jedete na schůzku, všímejte si barev kolem vás, zvuků, vlastního dechu při nádechu a výdechu. Dělejte to doma, při vaření, když uklízíte nebo se připravujete do práce.
Využívejte celý web.
PředplatnéSoustřeďte se, myslete na to celý den. Brzy pocítíte změnu. Zaneprázdněnost uvolní cestu radosti z přítomného okamžiku. Žijte svůj život, místo abyste ho dál ignorovali.
Autor publikuje na www.zenhabits.net.
...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.
Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.
Psycholog Dalibor Špok představuje svoji oblíbenou relaxační techniku.
32 min
Většinou píšu tak, abych vás povzbudil, inspiroval. Dnes vás chci zneklidnit.
65 min
Kdybych měl svým dětem předat jen tři životní zkušenosti, byly by to tyto.
12 min
Pokud porozumíme způsobům, jak náš organismus reaguje na trauma, můžeme se postupně zotavit.
12 min