Nový audiobook: Kontrola mysli
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Foto: Thinkstock.com

Ztráta erekce: když je to v hlavě

Poruchy erekce mohou mít fyzické, vztahové nebo psychické příčiny. Právě na ty se podíváme.

Peter Grejták

Peter Grejták

4. 4. 2012

Tenhle článek je určen ženám od muže, který už nějaký ten příběh vyslechl. Bude o tom, co dělat, když „to“ partnerovi nefunguje tak, jak by mělo. Pokusím se zde nastínit možné důvody a nabídnout pár malých pravidel, jak se zachovat. První důležitá věc: problém nemusí být ve vás, a dokonce ani v partnerovi.

Možná se vám stalo, že se celý den v práci těšíte na partnera. Doma nachystáte svíčky, láhev vína nebo dobrou večeři (tu narychlo koupíte cestou, ale na tom nesejde). Setkáte se s partnerem, jste na něj milá, zahrnujete ho polibky a lichotkami.

Navzdory tomu se partner nenápadně vyhýbá intimnímu kontaktu nebo dojde k nejhoršímu: styk se nepovede. Zcela běžně se v téhle situaci stává, že žena vztáhne neúspěch na sebe nebo na partnera. Přitom může klíč spočívat právě v části slova neúspěch: spěch, uspěchat.

Ztráta erekce, obzvlášť když je dočasná nebo občasná, neznamená hned, že žena není pro partnera přitažlivá. Ani že muž je impotent. Jistě, odborníci shledávají statistiky nedostatečné erekce varovnými, nejedná‑li se však o dlouhodobou ztrátu erekce nebo neodmítá‑li vás partner permanentně delší dobu, jedná se nejspíš o kulturního bubáka: stres.

Obecně se sexuální poruchy dělí na tři skupiny:

1. Poruchy sexuálního zájmu

V této kategorii se nacházejí poruchy jako frigidita nebo hypersexualita. Jak již pojmenování napovídá, jde o narušení sexuální touhy jedním nebo druhým směrem.

2. Poruchy sexuálního vzrušení

Kategorie poruch, kdy je problém s nadměrným nebo naopak nedostatečným vzrušením. Obvykle jsou to subjektivní pocity nedostatečných zážitků při sexu.

3. Poruchy sexuálního uspokojení

Poruchy, které mají co dělat s ejakulací nebo orgasmem. Předčasná nebo žádná ejakulace u mužů, nemožnost dosáhnout orgasmu u žen (raději používám termín „nemožnost“ namísto obvyklého termínu „neschopnost“, neboť tento pojem může postiženou ženu mnohem méně stigmatizovat, byť jsou oba termíny relativně diskutabilní).

Příčiny se také dělí do tří kategorií: vztahové, tělesné nebo psychologické. Situace, o které tady mluvíme, má determinanty psychologické.

Upřímná komunikace s sebou nese jedno riziko: upřímnost.

V případě, že vás partner nenápadně odmítá nebo se vám dokonce vyhýbá, je zřejmé, že to není typ, který sexem řeší problémy. Takoví muži se totiž chovají přesně opačně: ani byste nestihla zapálit svíčky. Když se ale jedná o krátkodobou dysfunkci, jak už bylo řečeno, může jít o stres. Co v takovéhle situaci dělat?

Nesoudit. Komunikovat. Řešit věc společně

Za prvé: nesoudit partnera. Ironie nebo pohrdání jistě nepomůže ani jedné straně, spíše jen přilévá olej do ohně. Absolutně nejhorší možná reakce. Slyšel jsem o případu, kdy bylo partnerovi vytknuto že má, doslovně, „směšný a neschopný penis“, když není schopen pomilovat manželku. Neznám konec příběhu, tak nějak však odhaduji, že paní nebyla spokojená ještě hodně dlouhou dobu.

Za druhé: komunikovat. Zlatá zásada partnerských vztahů platí i tady. Upřímná komunikace však s sebou nese jedno riziko: upřímnost. Někteří lidé ji zaměňují s tvrdostí a předpokládají, že upřímnost znamená jednoduše to, že jim bude do tváře vmeteno vše nejhorší, co si o sobě myslí.

Můžete jednoduše partnerovi říct: budu s tebou situaci řešit, vnímáš‑li však, že je problém taky ve mně, řekni mi to prosím opatrně.

Když má váš partner problém, můžete (a je podivné, kolik lidí o tom neví) jednoduše partnerovi říct: budu s tebou situaci řešit, vnímáš‑li však, že je problém taky ve mně, řekni mi to prosím opatrně. Myslím, že každý člověk si může tak jednoduchou podmínku v rozhovoru uložit, a netýká se to samozřejmě jenom ztráty erekce. Tento princip mám odzkoušený, funguje spolehlivě. Samozřejmě riziko, i když menší, tam stále je. Takový je prostě život.

Za třetí: vzniklou situaci řešit společně. Možná to bude chtít navštívit poradnu nebo zeptat se kamarádů a známých. Chce to překonat strach z výsměchu, jistě však máte v okolí někoho mimo rodinu, komu důvěřujete. Lepší jeden rozhovor než měsíce trápení.

Co z toho všeho vyplývá? Víte‑li, že váš manžel nebo přítel má těžkou práci, náročné pracovní období nebo řeší jiný významný problém, po návratu z práce a třeba i z restaurace při těch svíčkach kromě polibků bude možná stačit promluvit o jeho starostech. Možná mu budete nápomocna i v řešení daného problému a když se oba uvolníte, třeba nakonec opravdu dojde i na to milování.

Líbí se vám Psychologie.cz?

Máte dvě možnosti, jak s námi zůstat v kontaktu. Předplatné vám otevře přístup k obrovské knihovně článků, videí a audiobooků. Nebo si nechte ZDARMA zasílat to nejzajímavější e‑mailem – dáme vám také vědět, když něco zajímavého otevíráme pro všechny čtenáře.

Podpořit a připojit se:

Přístup ke všemu

Nejlepší myšlenky zdarma:

Novinky e-mailem

Články k poslechu

Chci nebýt

Myslíte někdy na sebevraždu? Přečtěte si, jak najít pomoc.

11 min

Narušitelé hranic

Lidé s hraniční poruchou osobnosti trpí pocitem prázdnoty. Jejich vztahy jsou plné bolesti.

12 min

Teď nežiješ

Úzkost je naléhavá zpráva. Poslechněte si, jak jí rozumí psycholog Jan Jakub Zlámaný.

25 min

Roztříštění

Poztrácené kousky duše je možné zacelit laskavou pozorností věnovanou tělu.

17 min

Sladká nevědomost

Když něco nevíme, náš mozek nás před touto informací velmi dobře chrání.

17 min

Otevřít audio sekci