Zůstávat s tím, co je dobré

Nejsme vládci osudu. Přesto za svůj život neseme zodpovědnost.

11:45
Dalibor Špok

Dalibor Špok
Psycholog

8. 1. 2018

Z audiobooku: Kontrola mysli
Ze seriálu: Kontrola mysli
V našem seriálu pokračujeme v úvahách o zodpovědnosti ve vztahu ke kontrole mysli. Možná vás, milí čtenáři, při čtení minulých dílů napadla otázka: Dobře, chápu, že jsem zodpovědný za to, pro co se rozhodnu, ale nakolik je zodpovědný za svou závislost třeba alkoholik, který ji už kontrolovat nedokáže? Je zodpovědný za svou nezvladatelnou (tedy nekontrolovatelnou) chuť dát si další skleničku? Kde se on může rozhodnout? A jak jsme na tom my ostatní v jakékoli jiné situaci závislosti, zvyků, automatismů, nedostatků dovedností, které nám zabraňují se v dané situaci rozhodnout jít dobrým směrem? Jsme v takovou chvíli za své chyby zodpovědní, nebo ne?

Abychom dokázali tuto situaci dobře rozebrat, musíme rozlišit dvě pojetí zodpovědnosti: zodpovědnost za stav a zodpovědnost za konkrétní případ (filozoficky bychom řekli „za konkrétní instanci“). V každodenních situacích tento rozdíl chápeme asi nejlépe. Je nám jasné, že v životě nelze vše kontrolovat.

Odemknout celý web

od 104 Kč měsíčně

Články k poslechu

Introvert, extrovert. A co dál?

Pojmenování pomáhá, jen dokud nás nezačne omezovat.

14 min

Hádka jako rituální tanec

Poznejte svoje kroky, abyste je mohli změnit.

13 min

Klid bez víry

Potřebujeme umět milovat i bez příslibu věčnosti a tvořit bez záruky smyslu.

13 min

Promiň

Tohle slovo k dobrým vztahům potřebujeme. Co když ho někdo říct neumí?

15 min

Čemu věříme

Od zdravého životního stylu je to jen kousek k alternativní medicíně – a odtud ke …

13 min

8. 1. 2018

Načítá se...
Načítá se...
Načítá se...

Nejlépe hodnocené články Citáty z Psychologie.cz

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.