Foto: Thinkstock.com
odemčené

Blbost a jiné lidské faktory

Po zakoupení nemovitosti zvažte, jaké vztahy navázat se sousedy.

Jan Majer

Jan Majer
Šéfredaktor Psychologie.cz

10. 4. 2009

Po zakoupení nemovitosti zvažte, jaké vztahy navázat se sousedy. Problematické vztahy mohou vaši investici znehodnotit.

Naše emoce se promítají i do ceny tak statické investice jako je nemovitost. Sousedské spory v nejrůznějších podobách ovlivňují naše subjektivní vnímání hodnoty domu nebo bytu. Rozhodují o tom, jestli vám je v daném místě dobře, nebo není. Jak eliminovat rizika?

Koupě nemovitosti pro rodinnou rekreaci může být skvělou investicí. Z reklamy na platební karty víme, že některé věci jsou zkrátka k nezaplacení.

BLÍZKÁ SETKÁNÍ TŘETÍHO DRUHU

Rekreační chalupy se obvykle kupují v oblastech, kde se střetává místní komunita s cizím elementem, nejčastěji s Pražáky. Starousedlíci mají k chalupářům z Prahy v drtivé většině podobný vztah jako voliči KSČM k příznivcům ODS. Občas je dobré si připomenout Svěrákův film Na samotě u lesa, například scénu, kdy bába s dědkem sypou chalupářům pod kola hřebíky. Tak to bylo, je a bude.

Tolik obecný úvod do tématu, a pojďme k osobním zkušenostem. Po zakoupení stoleté horské chalupy jsme začali s vyklízením sektorového nábytku. Sedmdesátiletý soused projevil zájem – dřevotřísku si rozporcuje a ztopí v kamnech.

Zatímco motorovou pilou řezal nábytek, vynosili jsme z domu několik metráků uhlí. K němu do sklepa. Po práci nám vyprávěl o předchozích majitelích domu, od nichž jsme nemovitost koupili za přiměřenou cenu: „Hele, ty se smějou. Venca, ten se směje, jak vás natáh. Byl se tady v týdnu podívat a normálně se smál.“

Dál jsme se od souseda dozvěděli, že sousedé na druhé straně jeho zahrady jsou taky „Pražácí“ a že, omouvám se za doslovnou citaci, serou prachy. Vysloveno to bylo s velkou nelibostí a – věřte nevěřte – s drobným uplivnutím stranou. Jejich dům byl pěkně opravený. Tento památný sousedův výstup v rodině zlidověl. Manželka občas vyžaduje, abych sousedův výstup přehrál.

VETŘELEC VS. PREDÁTOR ANEB VENCA PLÁČE

O pár týdnů později jsme začali s kompletní rekonstrukcí domu. Do hry vstoupila další osoba – sousedka z druhého konce ulice, o níž soused mluvil důsledně jako o čarodějnici. Zastavila se a nabídla, že si na nás vezme telefon a v týdnu ohlídá, jestli je všechno v pořádku. Dobrý nápad. Při odchodu jen mávla rukou, že jsme to uhlí měli dát jí. Pak v polovině týdne opravdu zavolala. Řekla nám, že naši řemeslníci nahazují (naši) sanační omítku na vnitřní stěny sousedovy garáže. Že se jen chce zeptat, jestli je to s námi domluvené.

Nebylo. S firmou jsme se rozloučili. Souseda jsme v pátek jen slušně pozdravili. Rozhodli jsme se, že mu nebudeme promlouvat do duše, jen si na něj dáme pozor. Zednické práce pak už pokračovaly bez potíží. O měsíc později se pokrývači pustili do střechy a během jediného víkendu jiná firma vyměnila všechna okna. Když se při obligátním pozdravu naše pohledy potkaly se sousedovým, bylo znát, že je mu z nás na nic.

Jednou v sobotu večer na mě zavolal přes plot. Byl jsem rád, že se to napětí uvolní, a zvedl jsem se od táboráku. Řekl mi, že za ním byl Venca, bývalý majitel našeho domu. „Hele, ten brečí. Ten přijel a brečel, jak jste s ním zametli.“ Ačkoli jsem už jako ceněný sousedův imitátor věděl, že se právě rozšiřuje můj repertoár o další úžasnou repliku, udržel jsem kamennou tvář.

Kdyby prý Venca věděl, že jsme „pracháči“, pěkně by nám cenu osolil. Že nám to jen chtěl říct. Je to sice zvláštní, ale toto sdělení mělo být přátelské gesto. Uznání, že jsme šíbři, a to se v kraji cení. Pro klid sousedovy duše jsem odpověděl něco o hypotéce a dluhu, ale myslím, že pravicově znějící slovo hypotéka jen mírně posunulo sousedův pohled na věc: Zatímco jedni Pražáci bezpracně produkují bankovky, tihle rovnou rekreační objekty.

RESIDENT EVIL ANEB KARTY JSOU ROZDANÉ

Od té doby soused dál dělá drobné neplechy. Mezi výraznější kousky patří odstranění plotu mezi jeho slepičincem a naší zahradou nebo odhazování sněhu na naše parkovací místo. Když v pátek přijedete z Prahy, je to slušná nadílka.

Využívejte celý web.

Předplatné

Náš dům se nachází v oblasti, kde je veden pradávný boj o sféru vlivu. Popsal jsem spíše zábavné momenty, ale po pravdě – ne vždy je to s nepřátelsky naladěnými sousedy sranda.

Jde o modelový příklad toho, jak se mohou emoce promítnout do hodnoty zdánlivě stabilní investice do „cihel a malty“. Sousedské spory v nejrůznějších podobách ovlivňují naše subjektivní vnímání „ceny“ nemovitosti. Rozhodují o tom, jestli vám je v daném místě dobře, nebo není. Prkotiny patří k životu, ale může být hůř. Mnozí čtenáři by jistě mohli vyprávět.

Jestliže v úvodu radím zvážit, jaké vztahy navázat se sousedy, věřte, že si sice připadám jako jeden z nejpovolanějších, ale sám nevím. Mockrát jsme zvažovali, jestli se tomu vymezení a vyhrocení dalo vyhnout. Laskavost a tolerance nepomohla. Držet si všechny od těla – pro jistotu od samého začátku – snad může být řešením. Znám lidi, co to umí. Něčemu se vyhnou a o něco přicházejí.

Články k poslechu

Živoucí tělo

Je naší spojkou se světem, přesto ho málokdy doopravdy vnímáme. Jak to napravit?

10 min

Citově mimo

Druhý vás poslouchá, ale jako by neslyšel. Proč se někdy nedokážeme na blízké naladit?

8 min

Ve špatném vztahu

Co nás tam drží? Nevědomky si přehráváme staré vzorce a zranění. Kudy ven?

12 min

Hranice v rodině

Babičky chtějí vídat vnučku častěji, mně jejich přítomnost nedělá dobře.

11 min

Lidoop v zrcadle

Martin Burget přináší zajímavosti z oboru psychologie.

11 min

Jan Majer

Šéfredaktor Psychologie.cz

10. 4. 2009

Jan Majer

Šéfredaktor Psychologie.cz

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.