Jak najít zlatý střed mezi sprostým násilníkem a hodným chlapcem?
Toto desatero jsem vytvořil před několika lety na výzvu své terapeutky. Když si ho po letech znovu pročítám, zjišťuji, že bych na něm ani dnes nic neměnil. Téma mužství se opět objevilo na mé cestě jako téma nedořešené a potřebné. Kolem sebe vidím, že nejsem zdaleka sám, koho toto téma zajímá a nemá ho zpracované.
Jsem muž, který se celý život pohyboval hlavně v ženských kolektivech. Snad i díky tomu se u mne vyvinul dost silný ženský princip, chcete-li vnitřní žena, a mužský princip – můj vnitřní muž – zůstal oslaben. Dlouhé roky jsem na to byl pyšný, i mezi mými přáteli byly téměř samé ženy, v podstatě jsem tu mužskou část odmítal jako něco agresivního, nízkého a sprostého.
Zároveň jsem cítil, že chci být muž, že přece jsem muž, jsem heterosexuál a nestojím o to, aby mi někdo říkal, že jsem bábovka, padavka, teplouš a podobně jenom proto, že mám kolem sebe víc žen a necítím v sobě tolik toho chlapa. Vlastně mi nikdo takové označení ani nedával, dával jsem si je sám nebo jsem měl pocit, že mě tak lidi vnímají.
Přemítal jsem, proč se to děje, proč mi nejde vybudovat v sobě opravdového chlapa, muže. Proč ho vlastně odmítám, čeho se bojím, proč takový nechci být?
Mužnost nepřichází sama od sebe, mužnost se buduje. Mužem se stáváme na základě překonávání určitých překážek, výzev, bolestí a strachů.
Došel jsem k tomu, že chybí vzory, kterých je možné se chytit: opravdových mužů je velmi málo. To, co je nám prezentováno jako mužský princip, je často pouhá sprostá agrese, násilnictví a krvelačný boj. Na základě toho mnoho dnešních mužů včetně mě v rámci tzv. "civilizovanosti" přijalo postoj "hodný chlapec". Jak daleko má hodný chlapec k opravdovému muži, to asi cítíme všichni.
Jak z toho tedy ven? Jak se stát opravdovým mužem a nebýt jen hodným chlapcem nebo naopak cynickým agresorem? Mužnost nepřichází sama od sebe, mužnost se buduje. Mužem se stáváme na základě překonávání určitých překážek, výzev, bolestí a strachů. To je možné ochutnat třeba na nějakém mužském víkendu, jaký nabízí spousta terapeutů, v běžném životě je pak nutnost to trénovat.
Základem pro mě tedy zůstává neustále si v sobě uvědomovat svůj ideál muže a snažit se k němu dospět. Co nás brzdí? Došlo mi, že když jsem se pohyboval v čistě ženských kolektivech a nedokázal přijmout svoji mužnost, bylo důvodem to, že jsem s ostatními muži soupeřil, bojoval nebo je prostě ignoroval. A že jsem tak činil i se svými předky, s celou historií mužů. A došlo mi něco zásadního.
Uvědomil jsem si, že muže, kteří něco dokázali, nesmím vidět před sebou jako své nepřátele, ale vidět je za sebou. Možná jsem to někde četl a zapomněl, každopádně v meditaci mi přišlo spontánně, že muž v sobě obsahuje tyto atributy: bojovník – milovník – mág – král.
Představil jsem si obrovský zástup, celou armádu lidí, a všichni mě strkají dopředu s tím, že teď jsem na řadě JÁ: že já teď mám projevit toho muže v sobě a pokračovat v jejich linii.
Tak jsem si v meditaci udělal takovou představu, že mám za sebou všechny bojovníky za svobodu, všechny ty historické rytíře na koních i pěšáky, všechny ty věčné svůdníky a milovníky žen i zodpovědné otce od rodin, všechny "čaroděje", duchovní mistry a učitele, i všechny krále a panovníky, poctivé majitele firem atd. Blíž ke mně že jsou moji přímí předci od pradědů, dědů, strýců… až nakonec i můj otec.
Představil jsem si takový obrovský zástup, celou armádu lidí, a všichni mě strkají dopředu s tím, že teď jsem na řadě JÁ: že já teď mám projevit toho muže v sobě a pokračovat v jejich linii. Ne se stáhnout do sebe a litovat se, jak mi něco nejde, ale bojovat – milovat – duchovně žít a nakonec i spravedlivě kralovat (ve smyslu třeba dobře řídit vlastní firmu). A to mi dodalo tak obrovskou energii, že z toho dokážu žít každý den (pokud si tuto představu v meditaci stále znovu a znovu aktivuji).
Samozřejmě tím to nekončí. Následuje skutečná práce v realitě. Ale aby tato práce vůbec byla možná, je nutný tento postoj v sobě budovat a tímto postojem se sytit. V ideálním případě samozřejmě za podpory dalších mužů, kteří opravdové mužství v sobě hledají. A to nejen na příležitostném kurzu, ale i v běžném každodenním životě.
Na závěr tedy uvádím své Desatero ideálního muže. Třeba někomu pomůže stejně jako mně. Je to můj ideál a v žádném případě to nemá být nějaké striktní nařízení pro všechny muže. Každý si desatero může upravit po svém, ale domnívám se, že základní principy jsou asi pro všechny stejné.
Chcete se i vy podělit o své myšlenky či příběh formou článku? Napište nám na mail redakce@psychologie.cz
...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.
Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.
V terapii hledáme autentickou osobnost. Tu, kterou se někdejší dítě marně chtělo stát.
34 min
Co nám brání jít do konfliktu? Nevěříme vzájemnému vztahu, nevěříme ani sami sobě.
9 min
Psycholog Dalibor Špok představuje svoji oblíbenou relaxační techniku.
32 min
Většinou píšu tak, abych vás povzbudil, inspiroval. Dnes vás chci zneklidnit.
65 min