Foto: Thinkstock.com
odemčené

Hlavní poměr, nebo vedlejšák?

Hledání práce a uspořádání pracovního života má překvapivě mnoho společného s partnerskými vztahy.

Radka Gottwaldová

Radka Gottwaldová
Absolventka psychologie

22. 5. 2014

Nedávno jsem kamarádce vysvětlovala, jaké výhody může mít vztah bez závazků. Popisovala jsem jí několikaměsíční vztah založený na potřebě intimity, přátelství a neomezování se v ostatních věcech. Kamarádka mi ale nerozuměla. Sama žádný takový vztah nikdy neměla a nedovedla si představit, proč by ho člověk chtěl. V krajní nouzi mě napadlo přirovnání s prací na hlavní a vedlejší pracovní poměr a od té chvíle to bylo jasnější. Čím víc jsme se bavily o různých vztazích, tím víc nám přišlo, že se vztahy je to podobné jako s prací.

Představte si vážný vztah jako hlavní pracovní poměr. Někteří lidé prostě nic jiného než tohle nehledají. Nechtějí ani dlouhodobé brigády, ani jednorázové práce, které skončí po pár dnech (případně nocích). Jediné, co je zajímá, je mít svou vysněnou práci a té se věnovat naplno. Ideál je to chvályhodný, jenže má několik úskalí.

Znáte to: chodíte na pohovory, máte o práci svou představu, ale dané nabídky neodpovídají vašim požadavkům nebo vás nepřijmou. A vy nevíte, proč. Možná nemáte dostatek zkušeností, možná hledají člověka bez zkušeností a vy je máte, možná prostě hledají člověka, který bude osobnostně jiný nebo jen brigádníka. A tak chodíte od pohovoru k pohovoru, ale vysněná práce nikde.

Co dělat dál? Vzhledem k tomu, že jste bez práce, začnete v průběhu času znervózňovat. Proč mě nikde nechtějí? Proč se některé práce ukážou jako naprosto nevyhovující? Najdu si někdy tu pravou, nebo mám nepřiměřené nároky? Začnete být frustrovaní. Navíc nechcete umřít hlady, a tak přichází v úvahu několi variant.

Vezmete cokoli, co se namane (one night stands, krátkodobé románky)

Vezmete jakoukoli příležitost si přivydělat i bez jistoty, že to bude na delší dobu. Na chvíli se zabavíte, zpestříte si nezaměstnanost, získáte trochu peněz. Má to ale i svá negativa:

 • Podlehnete momentální nabídce a budete rádi, že máte alespoň něco, obvykle to tím však skončí.
 • Z takových prací (vztahů) nezískáte ani pracovní zkušenosti relevantní k vaší vysněné práci, ani vám to nepřinese delší uspokojení. Spíše to ve vás bude vyvolávat frustraci a neustálou potřebu hledat další a další nárazové práce.
 • Nebudete mít ponětí, co to je chodit do práce každý den (vést běžný partnerský život).

Najdete si dlouhodobou brigádu (milenecký poměr, friends with benefits, vztah bez závazků)

Jasně, vaše vysněná práce zrovna není. Narazíte ale na nabídku, která sice není ideální, přesto vás na nějakou dobu uspokojí. Nechcete už sedět doma a nic nedělat.

 • Získáte díky tomu určitou jistotu, že přežijete delší období bez velkého stresu.
 • Získáte zkušenosti z dlouhodobé práce, návyky, které se týkají pracovního procesu, komunikace a podobně.
 • Naučíte se tolerovat, že není ideální, ale může mít svá pozitiva. Nebudete mít přehnané nároky (je to přece jen dočasné).
 • Získáte nové zkušenosti. Brigáda může být klidně úplně jiná než práce, o kterou usilujete. Rozšíříte si obzory.
 • Při brigádě si můžete bez obav hledat hlavní pracovní poměr, věnovat se svým koníčkům a příliš se neomezovat. Nikdo nečeká, že ji budete mít navždy.
 • Víte, že je to jen na teď, a tak si to dokážete užít.

Negativa:

 • Problém může nastat, pokud budete chtít po pár měsících udělat z brigády hlavní pracovní poměr. Pokud jste totiž nastoupili za účelem vedlejšáku, těžko můžete nutit zaměstnavatele, ať vás najednou zaměstná na plný úvazek.
 • I když vás bude práce naplňovat, nejspíš bude muset někdo ve firmě odejít, aby tam pro vás bylo místo. Je však možné, že potom bude na hlavní pracovní poměr najmut někdo z venku, protože na brigádníky nejsou obvykle kladeny stejné nároky.
 • Někdo si hledá jen samé brigády a nárazovky. Málokdo zaměstná člověka, který nikdy žádnou pořádnou práci neměl (a nemá na to už věk).
 • Pokud si zvyknete pracovat jen napůl, práce na plný úvazek vás bude příliš omezovat.

Budete hledat pouze hlavní pracovní poměr (vážný vztah, výlučný vztah)

Obvykle nejžádanější varianta: pokud chcete najít hlavní pracovní poměr, nebudete brát ani nárazové práce, ani brigády. Soustředíte se na to, co chcete, a doufáte, že se vám to povede najít.

 • Vaše první pořádná práce vás bude opravdu bavit. Vše v ní bude nové. Pustíte se do ní naplno. Budete z ní nadšení, i když později byste ji považovali za průměrnou.
 • Pokud máte jednu práci dlouhou dobu, řekne to dalším zaměstnavatelům, že jste loajální, dokážete se práci věnovat naplno, dělat kompromisy, jste vytrvalí a neměníte ji podle nálady, což je velké plus.
 • Satisfakce z naplňující práce, radost, jistota, ocenění v ní.
 • Pokud budete mít dost trpělivosti, jednou svou vysněnou práci nejspíš dostanete. I když možná jen proto, že zrovna vypadne lepší kandidát, nebo proto, že můžete nastoupit hned.

Negativa:

 • Mínusy této varianty jsou případy, kdy sice máte hlavní pracovní poměr, ale je naprosto nevyhovující. Jelikož se bojíte být nezaměstnaní, děláte všechno proto, abyste v ní zůstali.
 • Máte strach dát výpověď, dokud nemáte jistotu jiné práce. Jenže žádný zaměstnavatel nemá rád, když se dozví, že si hledáte práci jinde. Můžete dostat vyhazov.
 • Hlavní pracovní poměr vás zaměstná natolik, že nejspíš budete mít jen omezené možnosti práci jinde hledat.
 • Pokud máte jen jednu nebo dvě práce, vlastně nevíte, že byste byli daleko spokojenější, kdybyste dělali něco úplně jiného.
 • Pokud není vaše vysněná práce k mání a vy hledáte pouze hlavní pracovní poměr, možná přistoupíte na horší práci, jen abyste něco měli. Umřít hlady a osamoceni asi nechcete. Taková práce bude nejspíše stresující. Zaměstnavatel vás nedocení. Vy si neprosadíte své požadavky.
 • Naopak pokud si vysníte práci, která je nad vaše možnosti, nebudete si vážit prací, které jsou pro vás přiměřené a nebudete mít dostatečné zkušenosti to posoudit.

Určitě by se dala najít ještě spousta dalších přirovnání. Asi namítnete, že vztah nelze srovnávat s prací, jelikož láska má odlišnou hodnotu než zaměstnání. Neexistují však lidé, kteří mají hlubší citové pouto ke své práci než k svému partnerovi? Necítíme se bez práce stejně méněcenní, jako když nejsme schopni navázat uspokojivý vztah? Nejsou snad oba příklady pro náš život zásadní a nedokážou v nás vyvolat silné emocionální reakce či nás zničit, stejně jako pozvednout a naplnit štěstím?

Články k poslechu

Živoucí tělo

Je naší spojkou se světem, přesto ho málokdy doopravdy vnímáme. Jak to napravit?

10 min

Citově mimo

Druhý vás poslouchá, ale jako by neslyšel. Proč se někdy nedokážeme na blízké naladit?

8 min

Ve špatném vztahu

Co nás tam drží? Nevědomky si přehráváme staré vzorce a zranění. Kudy ven?

12 min

Hranice v rodině

Babičky chtějí vídat vnučku častěji, mně jejich přítomnost nedělá dobře.

11 min

Lidoop v zrcadle

Martin Burget přináší zajímavosti z oboru psychologie.

11 min

22. 5. 2014

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.