Nový audiobook: Závislé vztahy
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Foto: Thinkstock.com

Já, introvert

Až po zhroucení jsem pochopila, že musím respektovat svou povahu. Nenechte to dojít tak daleko.

Už vím, že jsem „jiná“. Trvalo mi to dlouho, opravdu hodně dlouho, než mi to došlo. Proč mi to sakra někdo neřekl dřív? Nejdříve se trochu vztekám, potom jsem smutná, nakonec ale vyrovnaná. Jen mě mrzí, že jsem si mohla ušetřit tolik nervů a stresu.

Po menším kolapsu, který mám za sebou, začínám znovu, ale jinak. Pochopila jsem, kdo jsem a jak musím nakládat se svojí energií. Mohlo mě to trknout dříve, stačilo se podívat více zpět – do dětství. Jenže kdo má dnes čas se ohlížet? Doba nás žene kupředu. Jak se zpívá v jedné mé oblíbené písničce: Život nás honí, počítač udává řád…

I já jsem chtěla držet krok, možná být spíše vždy o kousek napřed. Vždy a ve všem. Škola, práce, druhá práce, třetí práce, dobrovolnická činnost, pořádání akcí. Několik rozjetých projektů. A nezapomenout na péči o sebe. Spinning, posilovna, bazén… Všechno hned a nejlépe naplno.

Tma před očima

Nebyl by to zase takový problém, kdybych věděla, že tím nedobíjím energii, jak jsem si původně myslela. Krátkodobě možná ano, ale v delším časovém horizontu to tak nebylo. Všude mnoho lidí – v práci, ve fitcentru, večer na zábavě. Lidé, desítky povah, desítky osobností, desítky osudů. Málokdo energii dává, většina ji z vás spíše vysává. Nepoměr jako hrom.

A pak to přišlo… Bum a tma před očima. Čtrnáct dní jsem nemohla nikoho vidět, ani nejbližší rodinu. Zvedal se mi žaludek jen z toho, že bych musela s někým promluvit. Kamarádka psycholožka – můj první test. Výsledek: jste INTROVERT. Introvert?! Já? To není možné! Chci to od ní vysvětlit.

  • „Víš, Lenko, není to tak, že bys neměla ráda lidi, potřebuješ je, ale ty musíš čerpat energii jinak,“ vysvětluje mi trpělivě.
  • „Ale jak?“ nechápu to.

Pomalu a pečlivě to rozebíráme. Vrací mě o několik let dříve. Vzpomínám, kdy mi bylo dobře, kdy jsem se nejvíce cítila sama sebou. A náhle mi to dojde. Knihy! Já na ně poslední dva roky zapomněla. Staré křeslo v obýváku, stojací lampa, knížka. Samota – ale ne osamělost.

Jen já a knížka

A tak zase čtu, potichu a sama, dobíjím baterky. Čtu hodně a často, procházím knihkupectví, odnáším si hory knížek. Zavrtám se do svého křesla a nic pro mě v tu chvíli neexistuje. Zákaz vstupu. Dýchám vůni knih. Takhle voní štěstí. Věděla jsem to, jen jsem zapomněla. Po několika dnech vždy vylézám, odpočinutá, spokojená. Přátelé to pochopili.

Skupinové sportovní aktivity můžete vyměnit za individuální. Já tak objevila poklidný nordic walking v lese místo často hlučného spinningu.

Nejsem nemocná, jen trochu jiná. Společnost je nakloněna extrovertům, ale já už si z toho hlavu nedělám. Nasávám z knížek energii jako houba, abych mohla zase existovat… Stačí mi k tomu už jen málo: šálek čaje, sklenička vína, zapálená svíčka, poloha embrya v ošoupaném křesle, deka, když jsou chladnější dny – jestli existuje nebe, tak bude vypadat takhle.

My introverti nejsme samotáři, jen nám mnohem déle trvá, než doplníme „palivo“, abychom mohli opět jet na plný plyn dál. Svoji sílu bereme uvnitř sebe sama, v klidu a o samotě, nedokážeme ji načerpat zvnějšku. Neumíme to.

Co dalšího může pomoci?

Možná… možná, že jste také jako já, že jste také introvert. Když už to víte, je to dobré. V dnešním světě to nemáme tak jednoduché. Držím vám palce a nabízím pár tipů:

  • Zkuste se zamyslet nad svým zaměstnáním. Nešlo by částečně pozměnit tak, abyste byli například tři dny mezi lidmi a dva dny pracovali doma? U některých profesí to samozřejmě není úplně možné, ale u jiných to za pokus stojí. Introverti by se neměli ani bát svoje pracovní zaměření výrazněji změnit tak, aby vyhovovalo jejich nastavení.
  • Skupinové sportovní aktivity můžete vyměnit za individuální. Já tak objevila poklidný nordic walking v lese místo často hlučného spinningu.
  • Přátelům nelžete, ale řekněte jim, že se vám zrovna na večírek (na návštěvu, do kina) nechce, že chcete být sami. Ti dobří to pochopí.
  • Odpočívejte, odpočívejte, odpočívejte. Naučte se nevyčítat si, že „nic neděláte“, protože když introvert umí správně dobíjet energii, zvládnete toho potom dvakrát tolik.
  • Dávejte si pozor na alkohol! Může se vám zdát, že vám ve společnosti pomáhá, ale dlouhodobě si můžete zadělat na závislost a neschopnost se bez něj vůbec bavit s lidmi.
  • Zaměřte se na své kladné stránky, které jako introverti máte: spoustu jich zmiňují i články na tomto portálu, například Manuál introverta.

Chcete se i vy podělit o své myšlenky nebo příběh formou článku? Napište na mail redakce@psychologie.cz

Líbí se vám Psychologie.cz?

Máte dvě možnosti, jak s námi zůstat v kontaktu. Předplatné vám otevře přístup k obrovské knihovně článků, videí a audiobooků. Nebo vám můžeme posílat nejzajímavější myšlenky e‑mailem zdarma. Tak se také dozvíte, když něco otevřeme pro všechny čtenáře.

Podpořit a připojit se:

Přístup ke všemu

Nejlepší myšlenky zdarma:

Novinky e-mailem

Články k poslechu

Umění být nešťastný

Smutek musíte přijmout a čekat, až odezní. Naučte se být nešťastní konstruktivně.

9 min

Moje cesta z deprese

Deprese nepřijde jen tak. Čím pro ni nevědomky vytváříme podmínky?

8 min

Zahledění do sebe

Kousek narcismu je v každém z nás. Kdy to začíná být vážné?

16 min

Eros a spiritualita

Eros je tvořivá síla nezávislá na našich přáních. Jak ji pozvat do svého života?

34 min

Truchlení je chaos

Popírání, hněv, smlouvání, deprese, smíření? Nikdo z mých klientů neprožíval smutek takto strukturovaně.

14 min

Otevřít audio sekci
Introverti a extroverti
Seriál

V čem je doopravdy rozdíl mezi těmito typy temperamentu a na co si dát pozor při vzájemné komunikaci.

Více autorů

  • Štěstí