Foto: Thinkstock.com
odemčené

Jak nedojet na dobré srdce

Pět tipů, jak dělat dobře svou práci s lidmi a přitom nevyhořet.

6:23
Nikola Šraibová

Nikola Šraibová
Kouč a mentor

16. 5. 2013

Z audiobooku: Jak nevyhořet

Práce vás naplňuje, dokonce můžete říci, že ji milujete. Vaší největší odměnou a zároveň prioritou bývá spokojenost klienta. Děláte vše pro to, abyste svoji práci odváděli dobře a dělali druhým radost. Poznáváte se? Pak je nejvyšší čas položit si otázku: co dělám pro sebe?

Ať jste psycholog, kouč, zdravotní sestra, konzultant, sociální pracovník nebo manažer, podstatnou součástí vaší pracovní náplně je pomáhat lidem řešit jejich situace a problémy. Při takové práci s lidmi je je dobré dbát na určitá pravidla, abyste se vyhnuli pocitu selhání nebo dokonce vyhoření.

Sama jsem občas balancovala na hraně a několik mých kolegů to dokonce nezvládlo. Mnoho dobrých duší totiž často svoji energii takzvaně vyplýtvá. Děje se to zejména tehdy, když se dlouhodobě snažíte, pracujete na maximum, ale efekt, který jste očekávali, je stále v nedohlednu. Najednou zjišťujete, že víc energie zkrátka nemáte, a nadšení střídá rezignaci.

Děje se to zejména v situacích, kdy:

  1. Vykazujete dlouhodobě vysoký výkon, ale návratnost výsledku je z vašeho pohledu nedostačující.
  2. Jste citlivější povahy a frustruje vás nejistota a stres v podnikání.
  3. Jste závislí na hodnocení druhých lidí.
  4. Máte nízkou sebedůvěru, nevěříte si.
  5. Pomáháte druhým a na sebe zapomínáte, protože máte pocit, že ostatní jsou důležitější.

Chcete‑li se ve své profesi cítit stále dobře a nedojet na svoji dobrosrdečnost a výdej energie, nechte se inspirovat následujícími doporučeními, která se vzájemně doplňují.

Život je také zábava

Kdo se živí samostatnou výdělečnou činností, bývá pochopitelně na svém příjmu závislý. Během prvních let to je pro mnohé obtížné. Neustálé hledání klientů, časté pracovní schůzky, stres a samozřejmě také vaše práce – pomáhat lidem. Občas je toho moc najednou.

Dbejte tedy na to, že ve vašem životě nejde jen o práci, ale také o vaše záliby, odpočinek, vztahy s přáteli a rodinou. Je potřeba se občas odpoutat a dělat něco, co nesouvisí nutně s vaší profesí.

Zábavu a odreagování můžete hledat ve sportu, kreativních činnostech, četbě (jiné než motivační literatury) nebo setkání s přáteli. Prostě se také občas bavte a neberte svoji práci tak vážně. Vaši klienti vás chtějí odpočaté a plné energie.

Nedostávejte se pod tlak

Ano, děláte si to sami. Nikdo jiný vás pod tlak nedostává. Jen vaše mysl má pocit, že potřebujete občas zvládnout víc, než je zdrávo. Cítíte‑li, že vám práce pomalu přerůstá přes hlavu, je na čase dát si stopku a jít dělat něco jiného.

Velmi často pomáhá kreativní činnost, kde můžete vidět jasný výsledek (malování, psaní nebo třeba úklid bytu). Vaši efektivitu to neohrozí, spíše naopak. Pokud je vaše mysl odpočatá, zvládnete pak v kratším čase udělat i více práce.

Mějte reálná očekávání

Je dobré mít nastavené vysoké cíle, ale pokud vaše očekávání budou přehnaná, může se dostavit také značný pocit zklamání a zmaru. Je dobré stát nohama na zemi a netlačit na pilu. Vše má svůj čas a někdy zkrátka musí věci dozrát, než budou ve fázi, kterou si představujete.

Možná jste si také všimli, že pokud na něčem lpíte, jako by se to schválně ještě zpomalilo nebo to přestalo fungovat úplně. To je prostor, který vás má něco naučit. Zejména abyste byli trpěliví a zdravě vytrvalí. Ostatně právě tyto vlastnosti každé podnikání nebo pomáhající profese vyžaduje.

Hodnocení ostatních berte s rezervou

Pokud patříte k těm, pro které je klíčové hodnocení vaší práce druhými lidmi, zpozorněte. I když pomáháte druhým, je důležité nebýt závislí na jejich hodnocení. Přestože jste udělali perfektní práci, každý člověk na váš výkon reaguje jinak.

Někteří lidé pochopí výsledek vaší pomoci třeba až po nějakém čase. Do té doby se musíte spokojit s vlastním pocitem, že jste svoji práci odvedli, jak nejlépe jste uměli. Raději se zaměřte na schopnost ohodnotit sami sebe a zvyšovat svoji sebedůvěru oceněním sebe samých.

Dbejte sami na duševní hygienu

Ani v tomto případě by kovářova kobyla neměla chodit bosa. Stejně jako klienti vyhledávají vaši pomoc, je dobré, byť jen preventivně, vyhledat občas pomoc druhých lidí. Je to dokonce nutné. Trápí‑li vás něco, neduste to v sobě a najděte si někoho, komu se můžete svěřit a řekne vám na věc svůj názor.

Když o své situaci mluvíte, zároveň si utřídíte myšlenky a velmi často na problém začnete koukat z jiného úhlu pohledu. Pomoci vám může nejen odborník, ale také partner nebo dobrá kamarádka. Není na škodu občas pár rad, které dáváte klientům, aplikovat na sebe, že?

I když se vám předchozí doporučení mohou zdát známá a ohraná, není na škodu si je občas připomenout a zhodnotit vaši spokojenost. Pravděpodobně máte velký dar pomáhat ostatním, nezapomínejte však ani na své potřeby.

Články k poslechu

Konec první lásky

Mladí lidé se stále učí pracovat s emocemi. Rozchod je pro ně velmi náročný.

11 min

Ztracení ve vztahu

Proč se některým lidem stále nedaří mít naplňující a hluboký partnerský vztah?

15 min

Opravdové setkání

Když odložíme masky a krunýře, můžeme s druhým skutečně být. I se sebou.

13 min

Imperativ odvahy

Život po nás chce, abychom šli stále dál a nepřestávali být otevření změně.

19 min

Péče o zlomené srdce

Klíčem je ochota být se svými emocemi. Ukázat si, že já se neopustím.

11 min

16. 5. 2013

Načítá se...
Načítá se...
Načítá se...

Nejlépe hodnocené články

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.