Počáteční obtíže a nezdary mohou řádně zamávat naším sebevědomím a oslabit naše odhodlání.
Už od střední školy jsem snila o tom, že budu v něčem dobrá od začátku. Že přijdu do místnosti či jinam mezi lidi, ukážu, co umím, a oni jen zašeptají „WOW!“ Nikdy se to nestalo. Naopak. Dost často jsem zjistila, že ani tentokrát nemám zázračný dar od přírody. Zajímavé je, že jsem přehlížela oblasti a odvětví, ve kterých jsem dar měla a mám.
Ve své koučovací praxi i v každodenním životě se velmi často setkávám se situacemi, ve kterých je třeba udělat rozhodnutí, změnu. Ať už jde o můj život či o klienta, který není spokojen s tím, kdo je a kde je.
Začínáme většinou tou příjemnější částí:
Pak přicháztí to těžší, uvedení změn do praxe. Je to takový plán akčních kroků:
I přes sebelepší plán a všemožnou podporu přátel, koučů a terapeutů nás mohou zastihnout obavy. Zaskočí nás strach či stud, většinou v ten nejméně vhodný a pro změnu podstatný okamžik.
Jak se tedy vyrovnat s nečekaným přívalem nejistoty? Mám pro vás pár otázek a tvrzení k zamyšlení:
„Bojím se, že to nezvládnu.“ Čeho se bojíte víc? Toho, že ostatní uvidí, že jste něco nezvládli, a odsoudí vás, nebo že se odsoudíte sami?
„Už je pozdě začínat s něčím novým.“ I když vám to přinese více radosti a spokojenosti do života?
„Už jsem to zkoušel/a tolikrát…“ A víte tedy přesně, co v daném postupu nefunguje?
Já sama jsem přímo ukázkový příklad nechuti začínat něco nového, sama a bez zkušeností. Nedávno jsem došla k bodu změny a stála před otázkou, jak přežít začátek. Rozhodla jsem se začít běhat. Nejdříve s pejskem, pak sem tam s někým známým.
Ani po měsíci jsem nezaznamenala žádné větší výsledky ve fyzické ani psychické rovině. Chtělo to systematické a profesionální vedení. A tak jsem se dorazila na setkání polo‑sportovních běžců a celý trénink vlála hezky na chvostu skupiny.
Dřív bych po celou dobu nejspíš trpěla pocity méněcennosti. Dnes je situace jiná. Znala jsem přesně své motivy a výchozí bod (fyzický i psychický), uvědomila jsem si, že mě s nimi můžu spojovat běžecká vášeň, tudíž máme něco společného. A po zkušenostech svých i vyslechnutých jsem už v počátku na sebe byla pyšná, že jdu sama mezi skupinu cizích lidí, netušíc, co se bude dít.
Využívejte celý web.
PředplatnéNa konci tréninku vypadali všichni mírně řečeno svěže, zatímco já mlela z posledního. Ale dokonce ani poznámka ty jsi jako fakt unavená? mě nerozhodila a nezpůsobila mi trauma. Dnes jsem překonala sama sebe hned několikrát. A tělo se mi odměnilo slastným a spokojeným pocitem. A ke všeobecnému pobavení jsem se rozloučila slovy: „Jsem dobrá.“
Oni neznají mě, já neznám je. Otázka o mé únavě mohla být z nenadálého pečovatelského popudu, anebo také ne. Co na tom záleží? Udělala jsem to nejlepší, co jsem dovedla. I oni kdysi začínali. Všichni kolem vás kdysi začínali. Jen na to v honbě za cílem občas zapomínáme.
Máte dvě možnosti, jak s námi zůstat v kontaktu. Předplatné vám otevře přístup k obrovské knihovně článků, videí a audiobooků. Nebo si nechte ZDARMA zasílat to nejzajímavější e‑mailem – dáme vám také vědět, když něco zajímavého otevíráme pro všechny čtenáře.
Lidé s hraniční poruchou osobnosti trpí pocitem prázdnoty. Jejich vztahy jsou plné bolesti.
12 min
Úzkost je naléhavá zpráva. Poslechněte si, jak jí rozumí psycholog Jan Jakub Zlámaný.
25 min