Foto: Thinkstock.com
odemčené

Jsem muž a naslouchám

Přestaňte hrát roli oběti, začněte psát scénář svého života sami. Můžete změnit úplně všechno.

Pavel Špatenka

Pavel Špatenka
Terapeut

10. 5. 2012

Ze seriálu: Utajená síla

Dívám se na svět svýma očima. Jinak, než je běžným zvykem. Lidé za mnou nechodí jen tak, ale protože trpí. Protože cítí bolest.

Poslouchám a pozoruji je; to, co říkají, jak se při tom chovají. Jsem s nimi uvnitř nich samých. Vnímám jejich sílu a zároveň slyším stovky a tisíce škodlivých stereotypů, návyků a myšlenek, jež plodí jejich zraněná mysl a tuto sílu ničí. Vidím, jak je jejich vlastní představa odděluje od skutečného života. Poslouchám nářky, stesky.

Možná by ani nestály za povšimnutí, kdyby… Kdyby lidé rozpory a utrpení z nich povstávající nepovažovali za součást své totožnosti. Nevěřili byste, čemu všemu lidé dnes ještě věří. Nevěřili byste, jaká tma přebývá v mysli průměrného středoevropana. Muže i ženy. Nevěřili byste, kolik předsudků a lží řídí životy lidí. Nevěřili byste, kolik je na světě skrývaného utrpení. Nevěřili byste, jaká to je někdy SÍLA.

Skončila doba povrchních rad MUDr. Plzáka, skončila doba primitivních a nic neřešících teorií sexuologů a klinických psychologů. Skončila doba kroužení kolem podstaty muže. Tradiční psychologie vyčerpala své možnosti.

Lidé mají práci, děti, auta, partnery, ale chybí jim spojení s jejich vnitřní silou. Ztrácejí duši, protože sami sebe zneužívají ve prospěch představ, co všechno musí a nesmí, co všechno ještě potřebují k tomu, aby byli sami před sebou a před druhými dokonalí. Ale to, co jim ve skutečnosti chybí, je řád, cílevědomost, možnosti duševně a duchovně se vyvíjet, chybí jim vzory a pravdivé informace. Avšak to, co nejvíce postrádají, je KLID a LÁSKA.

Poznej svého muže

„V této knize dávám zdánlivě přednost mužům, protože jsou v nevýhodě. Mají svůj neměnný svět a nevědí si s ním rady. A ženy je nechápou, protože nerozumějí ani své vlastní vnitřní mužské polovině. Takže tato kniha je i pro ně. Protože nepozná‑li žena muže, nikdy nedokáže plně využít svou vnitřní sílu. Pravé ženství, to je vnitřní síla. Pravé mužství, to je návod k jejímu použití.“

Lidé žijí bez vlastní duchovní ideologie. Přežívají bez informací, které jim pomohou porozumět sami sobě a světu, ve kterém procitli. Proto potřebují vědět, jak postupovat, když se děje něco, čemu nerozumějí a co je začíná bolet tak, že se to utrpení dá již jen těžko snášet.

Údělem člověka je neustálá snaha dokazovat si, KDO JSEM. Opakovaně hledat, znovu nacházet a neustále proměňovat přijatou totožnost. Moderní člověk mnohdy ani neví, že je člověkem, protože se jím necítí být. Odříznutý od svých pocitů, toulá se ve světě přestav a přesvědčení, co je to být lidský tvor.

Pomáhám druhým odhalovat jejich vlastní lži, jejich vlastní lživé představy, jež je dokola nutí prožívat utrpení. Pomáhám lidem uchopit jejich sílu.

Věci, se kterými pracuji, tedy psychické děje, jsou velmi subjektivní. Nedají se ani změřit ani zvážit. Týkají se zákonů a hranic lidského ducha. Přesto jsou a existují v každém z nás. Vytvářejí tento svět.

Váš příběh

Příběh vašeho života se odehrává nejen kolem vás, ale hlavně ve vás. Vy jste v něm bezpochyby hlavním hrdinou. Ten příběh si tvoříte sami. Myšlení vytváří vaše zkušenosti. A zkušenosti se tak stávají vaším příběhem. Mnozí z vás si myslí, že ten příběh je předem naprogramován. Abyste si to nemysleli napořád, přicházejí okolnosti, které vás přivedou k jinému poznání. Ukáží vám SKUTEČNÝ život.

Přestávají fungovat modely rodiny a partnerství. Muži a ženy se vzájemně velmi odcizují, a ti, jichž se to nejvíce týká, mají hlavu v písku a ukazují prstem na druhé kamsi do neznáma.

Pohledem upřeným do vlastního nitra můžete pochopit, že nic není náhoda a že okolnosti svého života si vytváříte vy sami. Jak? Jednoduše:

  • Myšlenka vytváří čin.
  • Opakovaný čin vytváří návyk.
  • Návyk vytváří charakter.
  • Charakter vytváří váš osud.

Lidská mysl má velkou moc a sílu. Každá myšlenka  a představa předstírá, jak moc je důležitá. Myšlenky chtějí vaši pozornost. Říkají vám, jací máte být, jak máte vypadat, co se od vás očekává, jak chcete být vnímáni druhými.

Vy na takové myšlenky neustále reagujete, protože je považujete za pravdivé. Podle své představy se snažíte nejen žít vy sami, ale také ji neustále vnucujete druhým, protože jste přesvědčeni o její síle a pravdivosti. Avšak jsou to jen pouhé představy, ideová konstrukce.

Ten, kdo si to uvědomí, najde klíč ke štěstí a přestane hrát ve svém scénáři oběť. Ten, kdo tomu uvěří, pochopí, že si scénář svého života píše sám. Je tvůrce. Může ve svém scénáři měnit myšlenky, může se naučit používat představy, jakkoliv se mu zachce. Může změnit úplně vše. Může získat energii, která mu umožní povznést se nad sílu vlastní mysli. A může nejen to. Může si vytvořit i nový smysl života, pokud ho tím, jak ho žil doposud, ztratil.

Ukázka z knihy Utajená síla – mistrovství citové otevřenosti. Redakčně upraveno. Autor MUDr. Pavel Špatenka vede psychoterapeutické centrum Monnáda.

Články k poslechu

Mobil není dudlík

Jak pomoci k psychické pohodě dětem ve světě mobilů a tabletů? Časový limit nestačí.

9 min

Manipulační imunita

Jak nenaletět manipulaci? Učme se vyznat ve svých emocích a nebojme se jít do konfliktu.

12 min

Živoucí tělo

Je naší spojkou se světem, přesto ho málokdy doopravdy vnímáme. Jak to napravit?

10 min

Citově mimo

Druhý vás poslouchá, ale jako by neslyšel. Proč se někdy nedokážeme na blízké naladit?

8 min

Ve špatném vztahu

Co nás tam drží? Nevědomky si přehráváme staré vzorce a zranění. Kudy ven?

12 min

10. 5. 2012

Ukázky z knihy Pavla Špatenky Utajená síla - mistrovství citové otevřenosti.

Pavel Špatenka

  • Sebepoznání
Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.