Foto: Thinkstock.com
odemčené

Když partner ztratí zájem

Přílišná jistota vztahům nesvědčí. Dejte partnerovi najevo, že pro vás není středem vesmíru.

Radka Gottwaldová

Radka Gottwaldová
Absolventka psychologie

20. 10. 2015

V poslední době se v mém životě nějak často objevuje téma nezájmu muže o svou partnerku. Začnete s mužem žít, a najednou jako byste se stala součástí domácího vybavení. Nechápete, co se to děje, a chybí vám partnerova pozornost. Chybí vám pocit, že jste spolu. Podobné problémy mohou potkat i muže, ale přece jen je běžnější, že se nezájmem partnera trápí ženy.

Existují výjimky jako vždy a přílišná pozornost může otrávit i ženu. Určitě jste taky zažily muže, kteří vám posílali deset obrázků denně, neustále vás fotili nebo odepisovali na vaše zprávy, ještě než jste je stihly dopsat. Asi pro všechny platí pravidlo všeho s mírou. U mužů je však ztráta zájmu častější téma, alespoň co vidím kolem sebe.

Chtějí dostat hezkou holku, pak s ní začnou chodit, vztah se vyvíjí dobře, zamilují se do sebe, začnou spolu bydlet, někdy přijdou i děti a muži se přestanou o vztah a partnerku zajímat. Začnou mít pocit, že to mají jisté. Přestanou do vztahu investovat a začnou být zaměřeni na své potřeby, koníčky, možná hledat povyražení někde jinde nebo usilovat o další partnerku, kterou zatím jistou nemají.

Partnerky se nějakou dobu trápí, snaží se o tom s partnerem mluvit, dělat pro vztah více nebo dělat scény, nic z toho však nemá moc dlouhé trvání. Partner dál příliš dlouho pracuje, věnuje veškerý čas svým koníčkům, případně hraje hry na počítači, místo aby si popovídal s partnerkou nebo si pohrál s dětmi. Co v takové situaci dělat?

Dejte partnerovi prostor

Chceme‑li, aby si nás partner nebo partnerka všímali víc, musíme pro ně být nějakým způsobem zajímaví. Zhruba po dvou letech dosáhneme u vztahu vrcholu, kdy o sobě s partnerem zjistíme nejvíce informací, náš vztah se usadí, začneme si věřit, přestaneme kontrolovat každý jeho pohyb a přejdeme od zamilovanosti k lásce (nebo vztah ukončíme). V době zamilovanosti chceme s druhým strávit hodně času, později však chceme také autonomii a volnost ve vztahu, žít i vlastní život, jak jsme jej žili předtím, nejen ten společný.

Pokud jste úzkostlivý partner nebo partnerka, kteří do vztahu hodně investují, nejspíš trochu protějšek dusíte. Je jedna osvědčená metoda, která funguje, aby si vás partner začal znovu všímat. Znamená dělat přesný opak toho, co v takové chvíli dělat chcete. Od partnera se vzdálit ještě více, dokonce natolik, že vznikne možnost, že se tím vztah rozpadne.

Někomu to může připadat natolik nebezpečné, že to nikdy nezkusí. Pokud však vztah skončí, protože do něj jeden najednou neinvestuje a druhý do něj znovu investovat nezačne, nejspíš to byl pouze jednostranný vztah a jednou by skončil tak jako tak.

Co byste dělali v případě kamaráda, který najednou nemá moc čas? Nejspíš nic – počkali byste, až mu vytíženost skončí, a dál s ním kamarádili.

Zapomeňte na všechny rady dělat pro partnera první poslední, když si vás nevšímá, začít jej svádět, přichystat pro něj překvapení apod. Váš partner se bude cítit zahnán do kouta a bude chtít ještě víc ze vztahu uniknout. Spíše se řiďte radou, kterou jsem zde také někde četla. Pokud partner potřebuje ve vztahu prostor, dejte mu jej.

Co to znamená? Nepanikařte hned, když si vás partner přestane všímat, nevyčítejte mu to, nesnažte se zaujmout jeho pozornost. Můžete se jej zeptat, zda má teď v hlavě něco důležitého nebo zda se něco neděje. Pokud vám však řekne, že ne, připravte se, že se možná jedná o běžné vzdálení se partnerů od sebe ve vztahu.

Darujte předplatné

Koupit

Nebojte se, není to trvalé. Partnerství, jako každý jiný vztah (u vašich přátel je to přece taky tak), má své chvíle větší sounáležitosti a blízkosti a pak chvíle, kdy má každý jiný zájem a na chvíli chtějí pracovat na odlišných věcech.

29. ledna 2025

Od konfliktu k porozumění

Michal Petr

Co byste dělali v případě kamaráda, který najednou nemá moc čas? Nejspíš nic – počkali byste, až mu vytíženost skončí, a dál s ním kamarádili. V případě partnera však cítíme vztek, osamocení, chceme, aby byl pro nás jistotou, a vzdálením se ohrožuje náš pocit bezpečí.

Pokud však překonáte pocit, že jej musíte za každou cenu okamžitě přitáhnout zpátky, uvidíte, že se to časem stane samo. Nečekejte však vedle něj lačně na každý náznak, že si vás všimnul. Vzdalte se také. Když necháte na partnerovi, kdy se zase přiblíží, získáte jeho větší zájem a pozornost, protože si možná uvědomí, že vy za ním neběžíte jako nešťastný psík hledajícího svého pána. Máte prostě svůj život, a jestli v něm partner chce být nebo ne, je na něm.

Změna vztahové dynamiky

Takže? Až se příště partner vzdálí a přestane si váš všímat, nevyčítejte mu to, nepromlouvejte mu do duše, nesnažte se jej získat zpět, nečekejte na něj, až si vás začne všímat. Udělejte si plán sami pro sebe, ještě zvětšete vzdálenost mezi vámi. Domluvte si víkend s kamarády, odjeďte na poznávací zájezd, vezměte děti k rodičům, zaměstnejte se něčím jiným. Choďte po večerech ven se psem, přihlaste se do nějaké skupiny, běžte s kamarádem do divadla.

Neříkejte partnerovi dopředu, kam jedete, zmiňte se mezi řečí, že máte něco v plánu, nechte jej, ať musí přemýšlet, kde jste, co děláte a s kým tam jste, zda tam nemůžete potkat někoho zajímavějšího, než je on, kdo vás nebude celé dny ignorovat. Nelžete, ale neoznamujte věci příliš dopředu a dopodrobna. Lidé mají obecně rádi překvapení a tajemství, tak jim to dopřejte.

Uvidíte, že najednou partner začne reagovat jinak, případně alespoň znejistí. Možná ho najednou začne zajímat, kde jste byli nebo co jste tam dělali. Pokud si ještě v průběhu času prodloužíte dobu odloučení, prostě protože vás to zrovna napadlo, možná vám i zavolá. Hlavně berte věci s nadhledem a mějte trpělivost – ono to někdy trvá, než si lidé všimnou, že se věci dějí jinak, než byli zvyklí.

Když se začnete konečně starat více o svůj život než o jeho, bude se on muset také začít starat o to, kde jste a co děláte, abyste se viděli.

Pokud se partnerovi či partnerce přestane líbit, že chodíte sami ven nebo najednou nemáte čas, pokračujte v tom, co jste dělali doteď. Když okamžitě změníte zpět své chování, nemělo to žádnou cenu. Pokud vám začne vyčítat partner nebo zakazovat, děláte něco správně. Trvejte na svých koníčcích a přátelích.

Navíc chytří lidé, jako je určitě váš partner, obvykle poznají, kdy něco děláte naschvál, aby si všimli, a kdy to myslíte vážně. Takže pokud mu budete vyhrožovat tím, že od něj odejdete a nesplníte to, nebude to mít velký dopad na jeho chování. Spíš tím ztratíte věrohodnost a respekt. Když se začnete konečně starat více o svůj život než o jeho, bude se on muset také začít starat o to, kde jste a co děláte, abyste se viděli.

Bohužel to někdy dopadne tak, že si partner začne všímat, až si opravdu najdete někoho dalšího, až budete mít svůj život i bez něj a budete rády, že jste vztah ukončily. S tím se bohužel nedá nic dělat, někteří muži jsou totiž jako psi s kostí: dokud jim leží na dvoře, nevšímají si jí, když však o ni projeví zájem jiný pes, mohou se zbláznit, aby ji ubránili. Nechte jej tedy, aby vás musel bránit dřív, než bude na záchranu vztahu pozdě a veškerá láska vyprchá.

Nedostatek intimity a pocitu přijetí mění psychiku. Bez blízkosti se vzdalujeme druhým i sami sobě: Nebezpečná blízkost

Články k poslechu

Vyšumělý vztah

Může se partner změnit? Ptejte se, jestli chcete zůstat, i když to neudělá.

13 min

Bývalé lásky

Nejste první, s kým se milovali. Jak se vyrovnat s partnerovou minulostí?

11 min

IQ není všechno

Máte pocit, že nejste dost chytří, a proto nezapadáte? Místo v životě si budujeme jinak.

14 min

Náprava vztahových vzorců

Jak se vymanit z vývojového uvíznutí a odložit zátěž minulosti?

14 min

Naostro

První práce, zodpovědnost, závazky. Jak si zvyknout na novou životní fázi?

12 min

20. 10. 2015

Načítá se...
Načítá se...
Načítá se...

Nejlépe hodnocené články

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.