odemčené

Růžové brýle

Nepodceňujte tuto fázi vztahu. Jak poznat, že je do vás partner zamilovaný?

Radka Gottwaldová

Radka Gottwaldová
Absolventka psychologie

29. 5. 2018

Není nic smutnějšího než slyšet, že jeden z partnerů není a nikdy nebyl zamilovaný – a přesto je takových párů spousta. Někdo se rychle zamiluje, ale s prvními problémy zamilovanost přejde, jiný se naopak zamilovat bojí, a tak ze vztahů, kde by mohl být příliš zranitelný, raději utíká. A někomu trvá déle, než se dokáže otevřít a partnerovi věřit.

Většina trvalých vztahů ale obvykle zamilovaností začíná. Je škoda se smiřovat se vztahy, kde chybí, a doufat, že se třeba jednou objeví. Každý může být zraněný z předchozího vztahu. Pokud vám však i po roce partner či partnerka tvrdí, že se kvůli předchozímu zranění nemůže nebo nechce zamilovat, rozmyslete si, zda takový vztah akceptovat.

Tři znaky zamilovanosti

Podle kterých znaků bezpečně poznáme, že jsme my sami nebo náš partner zamilovaní?

Intimita

Chceme se často dotýkat jeden druhého, máme zvýšenou chuť na sex nebo nemáme problém uspokojit partnera, jenom abychom mu udělali radost. Lidé, kteří jsou do sebe zamilovaní, jsou na první pohled více fyzicky kontaktní, mají zvýšenou chuť se milovat a obecně vyhledávají doteky a intimitu.

Pokud naopak zamilovaní nejsou, bude tam chybět ona fyzická touha a blízkost, i když si jeden druhého váží nebo se mají rádi. Mohou působit jako dobří přátelé, ale nebudou v neustálém kontaktu, nebudou mít příliš chuť na sex nebo budou vyžadovat od partnera více prostoru a svobody.

Intimita je jedna z oblastí, v které je podle mého názoru nutné prostě „cítit“ a nedá se od počátku kompletně vytvořit. Pokud neumíme komunikovat, neumíme zvládat své emoce nebo nemáme dostatek empatie, lze se to s partnerem naučit. Získat přitažlivost k partnerovi, který nás nepřitahuje, je o dost těžší.

Samotná přitažlivost obvykle totiž není o sexu samotném, ale o tom, co pro nás druhý ztělesňuje, zda je pro nás dostatečné mužný či ženská, zda jej či ji obdivujeme. Přitažlivost je často podvědomá, a proto je těžké s ní pracovat. Jednodušší je podle mého názoru intimitu ve vztahu obnovit než ji po čase vytvářet tam, kde nikdy nebyla.

Ochota

V zamilovanosti jsme ochotni potlačit své ego a pro druhého dělat věci, které bychom pro jiné blízké nedělali. Ať to znamená nové koníčky, přestěhování se do jiného města nebo trávení času s novými přáteli. Navíc lidé, kteří jsou do svého partnera zamilovaní, se snaží řešit spory a problémy ihned. Partnerovi naslouchají a nejsou natolik pyšní, aby se nesnažili partnerovi přizpůsobit a problémy vyřešit.

Lidé, kteří zamilovaní nejsou, dávají častěji důraz na sama sebe a své pohodlí. Nejsou ochotni se příliš přizpůsobovat a měnit, dávají přednost svým snům a kariéře před vztahem samotným.

Zamilovaní lidé berou ohled na partnera v čemkoli, co v životě plánují. Nepřemýšlí o své budoucnosti pouze sami za sebe, ale automaticky myslí i na partnera a na to, zda bude takový způsob života vyhovovat i jemu.

Pokud se jeden z partnerů není ochotný přizpůsobit, pak z dlouhodobého hlediska nemá vztah význam. I kdyby byl druhý z partnerů extrémně přizpůsobivý a ochotný pro vztah udělat cokoli, nejspíš by takový vztah nebyl naplňující a vyvážený.

Respekt a růžové brýle

Zamilovaní si jeden druhého váží, jsou vzájemně nekritičtí a vidí partnera v pozitivnějším světle než ostatní. Zamilovanost znamená naivnější a optimističtější pohled na druhého. Výzkumy ukázaly, že zamilovaní lidé partnera hodnotí přes růžové brýle, což jim z dlouhodobého hlediska umožňuje ve vztahu vytrvat.

Pokud máte k partnerovi výhrady hned na začátku vztahu a řešíte zásadní problémy, nejspíš to není ten pravý. Každý člověk má nějaké chyby. Je však rozdíl v tom, zda jsou to chyby z vašeho pohledu malicherné, nebo zásadní rozdíly, které je pro vás těžké akceptovat nebo si takového partnera vážit.

Říká se, že respekt je potřeba ve vztahu budovat s ohledem na přicházející problémy a rozpory, ale vzájemný respekt a obdiv bychom k druhému měli mít hned. Stejně jako bychom měli mít respekt k dalším lidem, aniž by si jej museli zasloužit. Lidé často zůstávají ve vztazích, kde nejsou respektováni (natož obdivováni), a sami svého partnera nerespektují. Takové vztahy sice mohou fungovat, ale nemohou být šťastné.

Využívejte celý web.

Předplatné

Obvykle se uvádějí ještě další body, které by mohly naznačovat, zda je do vás partner zamilovaný, nebo ne. Jeden takový zde uvedu. Když je do vás partner zamilovaný, obvykle vám to řekne nebo se chová tak, že to sami tušíte, a nejste kvůli tomu nejistí.

Zamilovanost na začátku vztahu obvykle znamená vytvoření silného emočního pouta, z kterého mohou partneři čerpat v časech, kdy vztah prochází krizí.

Vyzkoušejte na sobě

Pokud víte, že do vás partner zamilovaný není a nikdy nebyl nebo vy sami se necítíte zamilovaní, odpovězte si na otázky:

  • Co od vztahu očekávám? Proč mi to nevadí?
  • Co jiného mi vztah přináší, že mi na tom nezáleží?
  • Z jakého důvodu se necítím (nebo partner se necítí) zamilovaný?

Články k poslechu

Ve špatném vztahu

Co nás tam drží? Nevědomky si přehráváme staré vzorce a zranění. Kudy ven?

12 min

Hranice v rodině

Babičky chtějí vídat vnučku častěji, mně jejich přítomnost nedělá dobře.

11 min

Lidoop v zrcadle

Martin Burget přináší zajímavosti z oboru psychologie.

11 min

Puberta online

Co trápí generaci přezdívanou někdy sněhové vločky? Nemají možnost úniku.

16 min

Úzkost jako rádce

Když se k hledání smyslu života postavíme čelem, zmírní se i naše úzkost.

9 min

29. 5. 2018

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.