Neprožíváte zrovna šťastné období? Tak se pozorně dívejte, ať z toho něco máte.
Balzacův román Šagrénová kůže je o odvrácené stránce splněných přání. Popisuje mladého hrdinu Rafaela, který dostal darem od záhadného obchodníka magickou kůži. Ta mu sice zaručí splnění každého přání, které hrdina vysloví, avšak po každém přání se trošku zmenší. Součástí přijetí daru je dohoda, že chlapcův život závisí na existenci této kůže. Když kůže zmizí, chlapec zemře.
Před nedávnem jsem viděl kreslenou pohádku, která pointu příběhu ještě vylepšila. Děj je trochu pozměněný. Hlavní hrdina místo kůže dostal klubíčko provázku. Ten neplnil přání, ale jednoduše posouval čas. Vždy, když chlapec prožíval nějaký nepříjemný okamžik, odtrhl z něho část a jeho život se posunul o kus úměrný úseku provázku.
Na konci příběhu vidíme starého muže na smrtelné posteli, který poznává, že mu větší (zdánlivě méně zajímavá) část jeho života unikla a že právě s touto částí života ztratil i něco podstatného, něco rozhodujícího.
Toto podobenství skvěle vyjadřuje způsob, jakým se vyrovnáváme s nudnými nebo méně zajímavými částmi našich životů. Jak bychom se mohli ze zajímavé myšlenky příběhu poučit?
Když jsem byl ještě studentem, vydal jsem se jedny prázdniny pracovat jako dělník do továrny na zpracování ryb na Aljašku. Práce to byla poměrně těžká. Dělalo se někdy i šestnáct hodin denně sedm dní v týdnu.
Aby se to dalo vydržet, vypracovali jsme si postupně strategii. Každé dvě hodiny byla desetiminutová přestávka. To znamená, že cílem každého dvouhodinového cyklu bylo vydržet do přestávky. Přestávky tvořily náš den, byly to desetiminutovky úlevy spojené s kávou a sluncem.
Pět dní pracovního týdne je vlastně čekání na víkend, rok se změní v čekání na dovolenou. Neztrácíme v životě něco podstatného?
Tento přístup nám pomohl přetrpět nepříjemný čas. Na konci dne jsme tak měli na kontě hodinu a půl přestávek a 14,5 hodin pasivního čekání na přestávky. Někde v nás přitom zůstával trochu prázdný pocit. Tímto tempem postupně uběhly čtyři měsíce a my jsme jeli domů.
Tutéž strategii využívám v nudnějších obdobích i v současné práci. Pět dní pracovního týdne se smrskne do jedné velké hromady čekání na uvolňující a povznášející víkend. Rok se změní v čekání na dovolenou. Matematika je v tomhle neúprosná. Pozitivně prožitý čas je při této strategii vždy ten menší úsek.
Je to danajský dar dospělosti, říkám si. Víme, že vše nepříjemné jednou přejde, jednou bude po tom a my budeme znova na světlém pruhu zebry. A tak stačí čekat. Toto zaklínadlo často využíváme jako trhání provázku.
Bum, je víkend. Bum, začíná dovolená. Neztrácíme tímhle přístupem něco důležitého?
Jednou mě jeden známý poučil o tom, proč je dobré na otázku jak se máš? odpovědět: dobře. Když řeknu dobře, rozhovor plynule pokračuje k jiným tématům. Nikdo se tomu více nevěnuje. Když ale odpovím něco negativnějšího, lidé hned začnou pátrat po příčině mé zhoršené nálady.
A tak je to i v životě. Nepříjemné pocity nás nutí vyvíjet víc aktivity, jednat tak, abychom jim zabránili, nutí nás k pohybu. Zatímco když jsme spokojeni a nasyceni, často se vyhříváme nečinně na slunci. Vystavováním se jen těmto příjemným lenivým obdobím se náš život stává plochým, tupějším.
Když budu v práci dlouhodobě ignorovat, že se nudím, ztratím příležitost a motivaci s tím něco udělat.
Aby se člověk stal velkým, musí si projít zoufalstvím, tvrdil dánský filozof Søren Kierkegaard. Pokud horší časy přečkáváme pasivně, můžeme se tím nevědomky okrádat o příležitosti ke změně a rozvoji. Když budu v práci dlouhodobě ignorovat, že se nudím, ztratím příležitost a motivaci s tím něco udělat.
Proto je myslím důležité trhat svůj provázek obzvláště opatrně. Co se teď můžu naučit? A co můžu ztratit? To jsou otázky, které mohou být v takových chvílích dobrými pomocníky.
Využívejte celý web.
PředplatnéA protože všechno už někdo před námi řekl lépe, přidávám dialog z vynikajícího filmu Little Miss Sunshine:
...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.
Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.
Psycholog Dalibor Špok představuje svoji oblíbenou relaxační techniku.
32 min
Většinou píšu tak, abych vás povzbudil, inspiroval. Dnes vás chci zneklidnit.
65 min
Kdybych měl svým dětem předat jen tři životní zkušenosti, byly by to tyto.
12 min
Pokud porozumíme způsobům, jak náš organismus reaguje na trauma, můžeme se postupně zotavit.
12 min