Foto: Thinkstock.com
odemčené

Lháře prozradí tvář

Psycholog Paul Ekman prý pozná, kdy lžeme. Využití jeho poznatků v praxi je však sporné.

Marcel Papp

Marcel Papp
Publicista

14. 9. 2010

Doktor Cal Lightman spolu se svými kolegy z agentury Lightman Group dokáže z výrazu vaší tváře odhalit, zda lžete. Najímá si ho FBI i CIA, aby jim pomáhal dopadnout zločince. Pomocí různých psychologických fint a moderní techniky odhalí i ty nejotrlejší lháře.

Doktor Lightman je vymyšlená postava z amerického seriálu Anatomie lži (Lie to me) televizní stanice Fox. Ale ne tak úplně! Předobrazem se mu stal Paul Ekman.

Znamý psycholog, který se přes padesát let zabývá výzkumem emocí a lhaní, je odborným konzultantem seriálu. „Způsob, jakým Lightman odhaluje lži, je z větší části založen na mých výzkumech,“ píše Ekman na svém blogu, který vydává každý týden, aby vysvětlil souvislosti mezi vědeckými poznatky a aktuální epizodou.

„Protože se však nejedná o dokument, ale drama, je Lightman mnohem méně opatrný v tom, jak interpretuje lidské chování. Lži jsou odhalovány mnohem rychleji a s větší jistotou, než jak se to děje ve skutečnosti,“ varuje Ekman.

Mikrovýrazy emocí

Mezi hlavní Lightmanovy zbraně patří v seriálu schopnost vidět mikrovýrazy v obličeji ostatních lidí. Objevují se, pokud chcete skrýt nebo potlačit emoce, a trvají pouze po zlomek vteřiny.

„Mikrovýrazy vám naznačí, že se někdo snaží skrýt emoci a správné rozpoznání mikrovýrazu vám poví, o jakou emoci se jedná. Emoce však může a nemusí souviset se lží,“ říká na svém blogu o lhaní profesorka z Univerzity v San Francisku Maureen O‚Sullivanová, blízká spolupracovnice doktora Ekmana.

Jako příklad uvádí pocit strachu: „Mikrovýraz strachu se může objevit, protože se lhář bojí, že bude odhalen. Ale i nevinná osoba může mít strach – že jí nikdo neuvěří, i když mluví pravdu.“

Darujte předplatné

Koupit

Než tedy někoho nazveme lhářem, musíme vědět, proč prožívá tuto emoci, a to se z mikrovýrazu nedozvíme. Podle O‘Sullivanové však mohou mikrovýrazy být pro odborníky indikátorem toho, že někdo jedná nepoctivě.

Zbyněk Vybíral, psycholog z brněnské Fakulty sociálních studií, autor knihy Lži, polopravdy a pravda v lidské komunikaci, je k využití mikrovýrazů ještě skeptičtější: „Problém vidím zejména při využití mikrovýrazů přímo v té dané chvíli. Vždy se bude jednat o hádání, tušení, intuici, indukování. Možné využití vidím spíše při zpětném porovnání výrazů v situaci, kde subjekt evidentně mluvil pravdu a situaci, kde si nejsme jisti.“

Rozpoznání mikrovýrazů se můžete naučit

V současné době se Ekman nevěnuje pouze výzkumné činnosti, ale i své společnosti Paul Ekman Group. Zabývá se vývojem nástrojů, jež pomáhají rozvíjet schopnosti, jak rozeznat sedm základních mikrovýrazů – štěstí, smutku, strachu, překvapení, hněvu, opovržení a znechucení. Domnívá se totiž, že jsou společné všem lidem na světě. Je jedno, zda jste z města nebo džungle. Je jedno, kdo vás vychoval. Tyto mikrovýrazy jsou vrozené.

Pokud hned nechcete investovat do výukového softwaru, můžete si rozpoznávání mikrovýrazů vyzkoušet na webových stránkách seriálu Anatomie lži. K dispozici jsou čtyři testy. Zjistíte, co víte o lhaní nebo porovnáte svoje schopnosti s týmem Cala Lightmana. Jeden z testů prověří i vaši schopnost rozpoznat mikrovýrazy.

Ekman tvrdí, že zlepšit se můžete již po hodině tréninku. Projděte si testy na stránkách seriálu a porovnejte si jednotlivé mikrovýrazy. Jako studijní materiál vám mohou posloužit i  projevy známých osobností na serveru You Tube, u kterých s odstupem času víme, že lhali. Jako příklad uveďme Billa Clintona, který lhal o o svém mimomanželském poměru nebo baseballistu Alexe Rodrigueze, který zapřel užívání zakázaných steroidů.

Zatím se všechny nástroje, jež máme, katastrofálně blížily k padesátiprocentní pravděpodobnosti úspěchu, tvrdí psycholog Zbyněk Vybíral.

Až si budete trochu jistější, zkuste si všímat mikrovýrazů u lidí, s nimiž se potkáte tváří v tvář. Zajímavé je sledování různých prodejců, kteří mají nařízený úsměv. Pod ním se často skrývají jiné emoce než štěstí.

Než však začnete své okolí podezírat ze lhaní, mějte na paměti, že i ti nejlepší odhalovači lží se až ve třiceti procentech mýlí. Zbyněk Vybíral pak skepticky dodává: „Zatím se všechny nástroje, jež máme, katastrofálně blížily k padesátiprocentní pravděpodobnosti úspěchu.“ A to je na hranici prostého hádání. Odhalení mikrovýrazu totiž ještě neznamená, že dotyčný lže. Jenom zažívá jinou emoci, než kterou dává najevo.

Články k poslechu

Bývalé lásky

Nejste první, s kým se milovali. Jak se vyrovnat s partnerovou minulostí?

11 min

IQ není všechno

Máte pocit, že nejste dost chytří, a proto nezapadáte? Místo v životě si budujeme jinak.

14 min

Náprava vztahových vzorců

Jak se vymanit z vývojového uvíznutí a odložit zátěž minulosti?

14 min

Naostro

První práce, zodpovědnost, závazky. Jak si zvyknout na novou životní fázi?

12 min

Útěcha ve střídmosti

Můžeme si život udělat bohatší tím, že ho o něco ochudíme.

12 min

14. 9. 2010

Načítá se...
Načítá se...
Načítá se...

Nejlépe hodnocené články

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.