Doktor Cal Lightman spolu se svými kolegy z agentury Lightman Group dokáže z výrazu vaší tváře odhalit, zda lžete. Najímá si ho FBI i CIA, aby jim pomáhal dopadnout zločince. Pomocí různých psychologických fint a moderní techniky odhalí i ty nejotrlejší lháře.
Doktor Lightman je vymyšlená postava z amerického seriálu Anatomie lži (Lie to me) televizní stanice Fox. Ale ne tak úplně! Předobrazem se mu stal Paul Ekman.
Znamý psycholog, který se přes padesát let zabývá výzkumem emocí a lhaní, je odborným konzultantem seriálu. „Způsob, jakým Lightman odhaluje lži, je z větší části založen na mých výzkumech,“ píše Ekman na svém blogu, který vydává každý týden, aby vysvětlil souvislosti mezi vědeckými poznatky a aktuální epizodou.
„Protože se však nejedná o dokument, ale drama, je Lightman mnohem méně opatrný v tom, jak interpretuje lidské chování. Lži jsou odhalovány mnohem rychleji a s větší jistotou, než jak se to děje ve skutečnosti,“ varuje Ekman.
Mikrovýrazy emocí
Mezi hlavní Lightmanovy zbraně patří v seriálu schopnost vidět mikrovýrazy v obličeji ostatních lidí. Objevují se, pokud chcete skrýt nebo potlačit emoce, a trvají pouze po zlomek vteřiny.
„Mikrovýrazy vám naznačí, že se někdo snaží skrýt emoci a správné rozpoznání mikrovýrazu vám poví, o jakou emoci se jedná. Emoce však může a nemusí souviset se lží,“ říká na svém blogu o lhaní profesorka z Univerzity v San Francisku Maureen O‚Sullivanová, blízká spolupracovnice doktora Ekmana.
Jako příklad uvádí pocit strachu: „Mikrovýraz strachu se může objevit, protože se lhář bojí, že bude odhalen. Ale i nevinná osoba může mít strach – že jí nikdo neuvěří, i když mluví pravdu.“
Darujte předplatné
Koupit
Než tedy někoho nazveme lhářem, musíme vědět, proč prožívá tuto emoci, a to se z mikrovýrazu nedozvíme. Podle O‘Sullivanové však mohou mikrovýrazy být pro odborníky indikátorem toho, že někdo jedná nepoctivě.
Zbyněk Vybíral, psycholog z brněnské Fakulty sociálních studií, autor knihy Lži, polopravdy a pravda v lidské komunikaci, je k využití mikrovýrazů ještě skeptičtější: „Problém vidím zejména při využití mikrovýrazů přímo v té dané chvíli. Vždy se bude jednat o hádání, tušení, intuici, indukování. Možné využití vidím spíše při zpětném porovnání výrazů v situaci, kde subjekt evidentně mluvil pravdu a situaci, kde si nejsme jisti.“
Rozpoznání mikrovýrazů se můžete naučit
V současné době se Ekman nevěnuje pouze výzkumné činnosti, ale i své společnosti Paul Ekman Group. Zabývá se vývojem nástrojů, jež pomáhají rozvíjet schopnosti, jak rozeznat sedm základních mikrovýrazů – štěstí, smutku, strachu, překvapení, hněvu, opovržení a znechucení. Domnívá se totiž, že jsou společné všem lidem na světě. Je jedno, zda jste z města nebo džungle. Je jedno, kdo vás vychoval. Tyto mikrovýrazy jsou vrozené.
Pokud hned nechcete investovat do výukového softwaru, můžete si rozpoznávání mikrovýrazů vyzkoušet na webových stránkách seriálu Anatomie lži. K dispozici jsou čtyři testy. Zjistíte, co víte o lhaní nebo porovnáte svoje schopnosti s týmem Cala Lightmana. Jeden z testů prověří i vaši schopnost rozpoznat mikrovýrazy.
Ekman tvrdí, že zlepšit se můžete již po hodině tréninku. Projděte si testy na stránkách seriálu a porovnejte si jednotlivé mikrovýrazy. Jako studijní materiál vám mohou posloužit i projevy známých osobností na serveru You Tube, u kterých s odstupem času víme, že lhali. Jako příklad uveďme Billa Clintona, který lhal o o svém mimomanželském poměru nebo baseballistu Alexe Rodrigueze, který zapřel užívání zakázaných steroidů.
Zatím se všechny nástroje, jež máme, katastrofálně blížily k padesátiprocentní pravděpodobnosti úspěchu, tvrdí psycholog Zbyněk Vybíral.
Až si budete trochu jistější, zkuste si všímat mikrovýrazů u lidí, s nimiž se potkáte tváří v tvář. Zajímavé je sledování různých prodejců, kteří mají nařízený úsměv. Pod ním se často skrývají jiné emoce než štěstí.
Než však začnete své okolí podezírat ze lhaní, mějte na paměti, že i ti nejlepší odhalovači lží se až ve třiceti procentech mýlí. Zbyněk Vybíral pak skepticky dodává: „Zatím se všechny nástroje, jež máme, katastrofálně blížily k padesátiprocentní pravděpodobnosti úspěchu.“ A to je na hranici prostého hádání. Odhalení mikrovýrazu totiž ještě neznamená, že dotyčný lže. Jenom zažívá jinou emoci, než kterou dává najevo.