Nový audiobook: Posílení vůle
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Foto: Thinkstock.com

Máme krizi, pomozte…

Jak si vybrat „dodavatele“ na rekonstrukci vztahu? Je to práce drahá, hlučná a špinavá…

Michal Petr

Michal Petr
Psycholog a psychoterapeut

27. 5. 2013

Psycholog vlastně nepomáhá, často spíše urychluje rozpad manželství. Zbytečně šťourá. Je nesmysl otvírat se před někým, kdo s námi nežije. Budou na mě dvě, obávají se někdy muži.

V reakci na tyto a podobné názory bych rád přispěl svou troškou do mlýna. Hovořím z pozice a zkušenosti terapeuta a poradce, pro kterého jsou vztahy v různých fázích denním chlebem.

Krize do vztahu přichází, ať chceme nebo nechceme. Potýkáme se s úkoly, které přináší život:

  • opadnutí akutní intoxikace (pardon, zamilovanosti)
  • první dítě a s tím související proměna rolí
  • osobní hledání smyslu a krize středního věku
  • děti odchází
  • nevěry

A je toho na nás ještě mnohem víc. Někdy se odhodláme vyhledat odbornou pomoc, často ale až za pět minut dvanáct nebo ve čtvrt na jednu. Každá minuta po dvanácté je navíc práce navíc. Pak stojíme před otázkou:

Jak si vybrat párového terapeuta?

Předně by měl oběma lidsky sedět. Důležité je přitom mít na paměti fakt, že párový terapeut nestojí na straně ani jedné z (často rozhádáných) stran, ale na straně vztahu. Vždycky lidem říkám, že nejsme u soudu a nemusí se mě snažit přetahovat na svoji stranu. A to i ve chvíli, kdy mi oba sdělují zcela odlišné pohledy na to, co vnímají jako svou pravdu. Podstatné je hledat a nacházet společnou řeč, shodnout se na tom, na čem chtějí pracovat.

Zastávám roli překladatele mezi dvěma odlišnými světy.

Dalším aspektem je vybrat si poradce, který je z praxe obeznámen s obecnými principy zvládání partnerských situací jako např. při zjištění nevěry (nezatahovat do toho hned rodiče, nejednat z okamžitého afektu apod.). Nejde tolik o to, jaký terapeutický směr psycholog zastává, ale spíše o jeho zkušenost a schopnost aplikovat teoretické poznatky do denní praxe.

V neposlední řadě je výhodné si ujasnit, zda hledat terapeuta ženského či mužského. Obojí má své výhody i nevýhody (v některých případech je možné pracovat s terapeutickou dvojicí, ale není to obvyklé). Často se setkávám s tím, že si mě páry vybírají právě proto, že jsem muž (ale jsem si jist, že to stejné platí i v případě mých kolegyň).

Zastávám pak v podstatě roli překladatele mezi dvěma odlišnými světy. Jako ve známé situaci, kdy si žena potřebuje popovídat a muž má pocit, že po něm chce něco řešit. Dá jí tedy návrh k řešení problému (to nejlepší, co umí) a díví se, že je na něj naštvaná (protože je nepochopená) a že se stáhne do ulity nebo kouše.

Když společně popíšeme (bez hodnocení), co se v jejich komunikace děje, může muž pochopit, že po něm žena ve většině případů nechce řešení, ale že potřebuje sdílet svůj den.

28. – 31. července 2022

Pohybový a relaxační seminář

Jan Smetánka

Má váš dům pevné základy?

Abychom docílili jakékoliv změny ve vztahu, je třeba začít u sebe. Proč? Každý je odpovědný za svých 50 procent. Proto dobré zvládnutí partnerské krize v sobě nese poznání způsobů, jak se k sobě vztahujeme, čemu se vyhýbáme a o čem nemluvíme. Proto se hloubce nelze zcela vyhnout. Subjektivně tak může docházet k dočasnému zhoršení stavu, kdy vidíme naše rozdíly v jasnějším světle (spíše než to, co nás spojuje).

Navíc to, co pro jednoho může být klouzání po povrchu, může pro druhého být náročný pohled dovnitř: na způsoby, jak komunikuji, jaký je můj podíl na vytvoření konfliktu či jak z něj utíkám, jak pracuji s neporozuměním, jak si držím naštvání na druhého, protože on/a řekl něco, co mě dostalo; jak se má změnit ten druhý, protože já jsem v pořádku…

Někdy pod kobercem objevíte věci, které byste raději neviděli.

Důležité také je, na čem vztah stojí a zda se má v krizi k čemu vracet. Když dům není postavený na dobrých základech, tak ho čas a podmínky světa okolo mohou lehce rozbořit nebo zásadně ohrozit. A to je jedno z podstatných (a náročných) míst párové práce. Pokud chceme opravit něco, co nefunguje, je třeba jít k podstatě, k základům. Dělat barevný nátěr ve chvíli, kdy je díra ve střeše, je sice hezké, ale málo funkční.

Rekonstrukce a stavba je vždy náročná. Je drahá, hlučná a špinavá. Někdy pod kobercem objevíte věci, které byste raději neviděli. A když to vidíte, je třeba s tím něco dělat, byť jste to předem neplánovali.

Někdy je nutné zbourat skoro vše, protože je to lepší než donekonečna opravovat ty samé detaily. Na druhou stranu někomu nevadí bydlet v ne zcela funkčním domě. Hlavně že tam není zima a teče voda. Někdy se tak stává, že se na hlubší práci domluvíme až poté, co je akutní krize zpracována; díra ve střeše není opravená, ale je alespoň zakrytá igelitem.

Nakonec záleží na nich, co od vztahu očekávají a do jak velké rekonstrukce se chtějí pustit. Co je pro ně podstatné, a co už ne. Kolik času, práce a peněz chtějí investovat do toho, co může tvořit jejich domov. Nemusí to být lehký proces, ale na konci je šance na život v „kvalitním domě“, kde každý má své místo i prostor pro sdílení lásky a kde se oba mohou cítit dobře.

Líbí se vám Psychologie.cz?

Máte dvě možnosti, jak s námi zůstat v kontaktu – rovnou nás podpořit a připojit se, nebo jen zdarma dostávat naše newslettery.

Přístup ke všemu:

Koupit předplatné

Články k poslechu

Deprese ve vztahu

Člověku s depresivním naladěním na vztazích velmi záleží. A v tom je ta potíž.

12 min

Ideální já

Co se stane, když je realita příliš vzdálená od toho, jací bychom podle sebe měli …

15 min

Člověk bez role

Lékařská věda nám umí život prodloužit. Na nás je, abychom našli jeho naplnění.

14 min

Kam teď patřím

Stěhování, práce v zahraničí, pobyt daleko od domova. Adaptovat se na nové podmínky je výzva.

7 min

Hranice důvěry

Živý vztah potřebuje neustálé vyvažování mezi potřebou chránit se a touhou milovat.

9 min

Michal Petr

Psycholog a psychoterapeut

27. 5. 2013

Michal Petr

Psycholog a psychoterapeut