Každý si někdy povzdechl nad svou nedokonalostí: Kdybych uměl líp anglicky, kdybych byl trpělivější, odvážnější, hubenější, blonďatá, svalnatý, měl bych to v životě jednodušší.
Někteří nekončí u povzdechu, ale vrhnou se do akce. Kýžená dokonalost se dá koupit. Můžeme si najmout učitele, trenéry, poradce. Můžeme si změnit barvu vlasů, velikost poprsí, připumpovat svaly. Dokonce si můžeme pořídit i hladkou tvář.
A to je téma, u kterého se chci zastavit. V rámci seminářů o komunikaci přicházejí poměrně často dotazy na řeč těla. Vedle čtení gest se zájem soustřeďuje na mimiku, tedy výrazy tváře.
Tvář je primárním kanálem vyjádření emocí
Škála více než tisíce výrazů, kterou máme k dispozici, vyjadřuje naše pocity a ovlivňuje naše vztahy. Mimika je nejen rychlá proměnlivá hra tváře, ale v širším kontextu mimikou myslíme i celkový výraz, který se na tváři zafixoval opakovaným používáním dílčích výrazů.
I proto se říká, že ve dvaceti máme obličej, s jakým jsme se narodili, a v šedesáti takový, jaký si zasloužíme. Zjednodušeně řečeno, pokud se celý život tváříme spíš otráveně, povýšeně nebo naštvaně, budeme mít tento výraz ve zralém věku vrytý do tváře.
Pokud se životem spíš bavíme, nadšeně očekáváme, pozitivně vnímáme – budou i tyto výrazy nadále ovlivňovat dojem lidí z prvních setkání s námi. Svaly v obličeji, stejně jako ty ostatní, mají paměť.
Převažující výraz určuje ochota svalů poskládat se do známé polohy. Na pokožce se pak dlouhodobé výrazy projevují formou vrásek a rýh, ať už jde o vějířky veselých vrásek kolem vnějších koutků oka, „mračivku“ na čele, pochybovačnou babskou bradu nebo vrásky údivu nad obočím.
Lidé podvědomě zaregistrují, že něco je jinak. Třeba že mimika neodpovídá tomu, co říkáme.
Darujte předplatné
Koupit
Nečitelná tvář odpuzuje
V touze po dokonalosti se mnohé ženy – a nejen ony, metody vyhlazení tváře už využívají i mnozí muži – snaží vrásky vyhladit. Používá se k tomu aplikace botulotoxinu, který uvolní svalové napětí a konkrétní sval vlastně přestane pracovat. Nic proti tomu, metoda tu je, tak proč ji nevyužít? Doporučuji ale využívání v duchu poučky „všeho s mírou“.
V touze po dokonalosti se totiž mnozí stanou experty na vyhledání i těch nejjemnějších vrásek. Injekce se do jejich obličejů zapichují stále častěji a nositelky hladkých tváří, začínají podvědomě registrovat, že se v jejich životě věci nemění jen k lepšímu.
Jsou sice konečně dokonalé, ale o to zmatenější. Zažívají pocity neporozumění, nepohodu při navazování kontaktů, neočekávané reakce druhých. Upřímně řečeno, není divu.
Necitlivým zásahem do své přirozenosti se totiž zbavily možnosti vyjadřovat emoce a pro ostatní se staly nečitelnými. Lidé podvědomě zaregistrují, že něco je jinak. Třeba že mimika neodpovídá řečenému. Nebo že druhý nenapodobuje jejich mimiku – to totiž skutečně normálně děláme. Nevědomky, ve zlomku sekundy zopakujeme zachycený výraz člověka, s nímž se bavíme.
Když ochabnou svaly, ochabne i činnost mozku a člověk ztrácí dovednost číst emoce druhých.
Ochablá mimika ovlivňuje mozek
Evoluce to tak zařídila, aby se dva komunikující lidé vzájemně snáze pochopili a sblížili. Pokud jsou obličejové svaly paralyzované, tato zkratka k druhému člověku je uzavřená.
V blízkosti neznámých věcí se lidé necítí bezpečně, a proto člověk, který potká ženu či muže bez výrazu, se do komunikace nijak nehrne. Ještě větší zmatek hladkých tváří způsobuje skutečnost, že ztrátou vlastní mimiky ztrácí schopnost porozumět mimice ostatních lidí.
Využívejte celý web.
PředplatnéTak jako mozek vysílá signály svalům, svaly zpětně udržují mozek v tréninku. Když ochabnou svaly, ochabne i činnost mozku a člověk ztrácí dovednost číst emoce druhých.
Těžko se pak divit, že lidé bez mimiky zažívají pocity cizinců ve vlastním světě. Naopak nebude na škodu, když si uvědomíme, že krása je skryta právě v nedokonalosti. Máme možnost přírodě citlivě pomoci, ale to ještě neznamená, že ze sebe musíme vytvořit nehybnou masku. Anebo se pak alespoň nedivme, když komunikace zamrzne spolu s naší tváří.