Nový audiobook: Kontrola mysli
Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Foto: Thinkstock.com

Nápady na ubrousku

Jak pomocí tužky a papíru aktivovat vizuální myšlení nebo předvést naše nápady ostatním?

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

21. 7. 2010

Když jsem se o knize poprvé dozvěděl, byl jsem skeptický. Trochu primitivní název připomínal prázdné „self‑help“ publikace. Svoje nápady si navíc kreslím na papír už dlouho, takže jsem čekal únavné mlácení slámy. Spletl jsem se.

V českém překladu nedávno vyšla pozoruhodná kniha „Nápady na ubrousku” Dana Roama. Názvu navzdory vás může naučit mnohem víc, než jak nad pivem kamarádům namalovat na ubrousek, jak přestavíte kuchyň.

Ambicí knihy je stručně představit ověřené postupy vizuálního přemýšlení. Je sympatické, že autor při tom neklesá k populárně‑psychologickému žvanění, ale svižně provádí jednotlivými tématy. Nejdřív čtenáře zbaví strachu z kreslení (pokud umíte nakreslit panďuláka, šipku a kolečko, jste za vodou). Pak vysvětlí, s jakými problémy může vám osobně vizuální přemýšlení pomoci – a nakonec ukáže, jak využít kresby, grafy a diagramy v týmové spolupráci.

Co vás jablko naučí o vizuálním myšlení

Jak mocným nástrojem pro rozvíjení nápadů a odhalování nových souvislostí může kreslení být, ukazuje Roam na principu „SQVID“. Představte si, že jste v tropech a domorodec vám dal ochutnat ovoce podobné jablku. Přestože cizinci nerozumíte ani slovo a on vám taky ne, rádi byste mu sdělili něco o našich jablkách. Naštěstí u sebe máte blok a tužku a můžete mu všechno povědět obrázkem: 

Nápady na ubrousku

  1. Nejdřív nakreslíte, jak vypadá pěkné kulaté jablíčko.
  2. Pak mu můžete ukázat jabloň a jabloňový sad.
  3. Možná bude nejlepší ukázat mu čerstvě upečený jablečný koláč. Obrázkem se dá znázornit jeho příprava, aniž byste použili jediné slovo.
  4. Aby to bylo kompletní, nakreslíte ještě jablečná semínka i ohryzek.
  5. Nakonec si (spíš sami pro sebe) můžete udělat graf množství různých vitamínů v kilogramu jablek.

A přesně takhle může myšlení pomocí kreslení pomoci i vám, když sami netušíte, jak se dobrat k řešení různých problémů. Roam nad „jablečnými příklady“ buduje univerzální teorii vizuálního přemýšlení „SQVID“, která vypadá ve zkratce takhle:

  • S (simple): jednoduchý vs. rozpracovaný (jedno jablíčko vs. jabloňový sad).
  • Q (quality): kvalita vs. kvantita (obyčejná skica jablka vs. náčrtek s přesnými mírami)
  • V (vision): vize vs. provedení (jablečný koláč vs. detailní recept na jablečný koláč)
  • I (individual): individuální vs. ve srovnání (jedno jablíčko vs. jablíčko a další ovoce)
  • D (delta): změna vs. status quo (ohryzek vs. semínka)

Tolik teorie. Ta ale nakonec není tak složitá, jak teď může vypadat. Velká část knihy totiž předvádí na praktických příkladech, jak využít kreslení v běžném životě.

Dozvíte se, jak pomocí kreseb zjistit, kteří klienti jsou pro vás nebo vaši firmu nejdůležitější. Jak by měl fungovat výrobek, služba nebo zkrátka cokoliv, na čem zrovna pracujete. Kdy použít jaký typ grafu nebo diagramu. Jako úvod do vizuálního přemýšlení i komunikace jsou Nápady na ubrousku vyčerpávající. 

Naučíte se něco nového, i když už teď nosíte po kapsách pokreslené papírky

Využívejte celý web.

Předplatné

Roamova kniha je možná až moc zaměřená na lidi, kteří snad ani netušili, že můžou vzít tužku a všechny svoje myšlenky hodit na papír. Některé stránky můžete přeskočit a o nic nepřijdete. Nicméně i jako pokročilého „vizuální myslitele“ mne Nápady na ubrousku inspirovaly a v některých místech i nadchly. Potěší pěkné grafické zpracování a pevná vazba, hlavně při ceně 249 Kč.

Pokud si lámete hlavu právě nad tím, jak si přestat lámat hlavu se svou prací i všedními starostmi, Nápady na ubrousku si kupte. Vizuální myšlení je šikovný nástroj a byla by škoda ho důkladně neprozkoumat.

Líbí se vám Psychologie.cz?

Máte dvě možnosti, jak s námi zůstat v kontaktu. Předplatné vám otevře přístup k obrovské knihovně článků, videí a audiobooků. Nebo si nechte ZDARMA zasílat to nejzajímavější e‑mailem – dáme vám také vědět, když něco zajímavého otevíráme pro všechny čtenáře.

Podpořit a připojit se:

Přístup ke všemu

Nejlepší myšlenky zdarma:

Novinky e-mailem

Články k poslechu

Teď nežiješ

Úzkost je naléhavá zpráva. Poslechněte si, jak jí rozumí psycholog Jan Jakub Zlámaný.

25 min

Roztříštění

Poztrácené kousky duše je možné zacelit laskavou pozorností věnovanou tělu.

17 min

Sladká nevědomost

Když něco nevíme, náš mozek nás před touto informací velmi dobře chrání.

17 min

Netlač řeku

Přes veškerou snahu se necítíte šťastní? Možná jste prostě zapomněli sami na sebe.

16 min

Naučit se nevidět

Jen pomalu a postupně mi docházelo, v čem jsem jiná než ostatní.

11 min

Otevřít audio sekci