Nový audiobook: Posílení vůle
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Foto: Thinkstock.com

Nápady na ubrousku

Jak pomocí tužky a papíru aktivovat vizuální myšlení nebo předvést naše nápady ostatním?

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek
Novinář na volné noze

21. 7. 2010

Když jsem se o knize poprvé dozvěděl, byl jsem skeptický. Trochu primitivní název připomínal prázdné „self‑help“ publikace. Svoje nápady si navíc kreslím na papír už dlouho, takže jsem čekal únavné mlácení slámy. Spletl jsem se.

V českém překladu nedávno vyšla pozoruhodná kniha „Nápady na ubrousku” Dana Roama. Názvu navzdory vás může naučit mnohem víc, než jak nad pivem kamarádům namalovat na ubrousek, jak přestavíte kuchyň.

Ambicí knihy je stručně představit ověřené postupy vizuálního přemýšlení. Je sympatické, že autor při tom neklesá k populárně‑psychologickému žvanění, ale svižně provádí jednotlivými tématy. Nejdřív čtenáře zbaví strachu z kreslení (pokud umíte nakreslit panďuláka, šipku a kolečko, jste za vodou). Pak vysvětlí, s jakými problémy může vám osobně vizuální přemýšlení pomoci – a nakonec ukáže, jak využít kresby, grafy a diagramy v týmové spolupráci.

Co vás jablko naučí o vizuálním myšlení

Jak mocným nástrojem pro rozvíjení nápadů a odhalování nových souvislostí může kreslení být, ukazuje Roam na principu „SQVID“. Představte si, že jste v tropech a domorodec vám dal ochutnat ovoce podobné jablku. Přestože cizinci nerozumíte ani slovo a on vám taky ne, rádi byste mu sdělili něco o našich jablkách. Naštěstí u sebe máte blok a tužku a můžete mu všechno povědět obrázkem: 

Nápady na ubrousku

  1. Nejdřív nakreslíte, jak vypadá pěkné kulaté jablíčko.
  2. Pak mu můžete ukázat jabloň a jabloňový sad.
  3. Možná bude nejlepší ukázat mu čerstvě upečený jablečný koláč. Obrázkem se dá znázornit jeho příprava, aniž byste použili jediné slovo.
  4. Aby to bylo kompletní, nakreslíte ještě jablečná semínka i ohryzek.
  5. Nakonec si (spíš sami pro sebe) můžete udělat graf množství různých vitamínů v kilogramu jablek.

A přesně takhle může myšlení pomocí kreslení pomoci i vám, když sami netušíte, jak se dobrat k řešení různých problémů. Roam nad „jablečnými příklady“ buduje univerzální teorii vizuálního přemýšlení „SQVID“, která vypadá ve zkratce takhle:

  • S (simple): jednoduchý vs. rozpracovaný (jedno jablíčko vs. jabloňový sad).
  • Q (quality): kvalita vs. kvantita (obyčejná skica jablka vs. náčrtek s přesnými mírami)
  • V (vision): vize vs. provedení (jablečný koláč vs. detailní recept na jablečný koláč)
  • I (individual): individuální vs. ve srovnání (jedno jablíčko vs. jablíčko a další ovoce)
  • D (delta): změna vs. status quo (ohryzek vs. semínka)

Tolik teorie. Ta ale nakonec není tak složitá, jak teď může vypadat. Velká část knihy totiž předvádí na praktických příkladech, jak využít kreslení v běžném životě.

Dozvíte se, jak pomocí kreseb zjistit, kteří klienti jsou pro vás nebo vaši firmu nejdůležitější. Jak by měl fungovat výrobek, služba nebo zkrátka cokoliv, na čem zrovna pracujete. Kdy použít jaký typ grafu nebo diagramu. Jako úvod do vizuálního přemýšlení i komunikace jsou Nápady na ubrousku vyčerpávající. 

Naučíte se něco nového, i když už teď nosíte po kapsách pokreslené papírky

Využívejte celý web.

Předplatné

Roamova kniha je možná až moc zaměřená na lidi, kteří snad ani netušili, že můžou vzít tužku a všechny svoje myšlenky hodit na papír. Některé stránky můžete přeskočit a o nic nepřijdete. Nicméně i jako pokročilého „vizuální myslitele“ mne Nápady na ubrousku inspirovaly a v některých místech i nadchly. Potěší pěkné grafické zpracování a pevná vazba, hlavně při ceně 249 Kč.

Pokud si lámete hlavu právě nad tím, jak si přestat lámat hlavu se svou prací i všedními starostmi, Nápady na ubrousku si kupte. Vizuální myšlení je šikovný nástroj a byla by škoda ho důkladně neprozkoumat.

Líbí se vám Psychologie.cz?

Máte dvě možnosti, jak s námi zůstat v kontaktu – rovnou nás podpořit a připojit se, nebo jen zdarma dostávat naše newslettery.

Přístup ke všemu:

Koupit předplatné

Články k poslechu

Můj prostor

Jedni se tiše krčí v koutě. Druzí svou energií zaplní každý prostor. Učme se od …

8 min

Zdravá sebeúcta

Co spolehlivě zlepší váš život? Buďte sami na sebe hodní. Proč je to tak těžké?

14 min

Deprese ve vztahu

Člověku s depresivním naladěním na vztazích velmi záleží. A v tom je ta potíž.

12 min

Ideální já

Co se stane, když je realita příliš vzdálená od toho, jací bychom podle sebe měli …

15 min

Člověk bez role

Lékařská věda nám umí život prodloužit. Na nás je, abychom našli jeho naplnění.

14 min

21. 7. 2010