odemčené

Nárok na lásku

Pořád se nemůžete s nikým seznámit? Možná děláte jednu z pěti chyb.

Radka Gottwaldová

Radka Gottwaldová
Absolventka psychologie

20. 11. 2017

Mám takový optimistický předpoklad, že když se lidé trochu popostrčí, aby si věřili, aby na věci zkusili pohlížet z jiných úhlů a změnili trochu své zažité předpoklady nebo chování, určitě se to povede. Já jsem kdysi taky neuměla potkat pohledného a milého muže, a teď jsou na každém kroku.

Jak se tak ukazuje, změnit své zažité předpoklady není tak úplně jednoduché. Lidé totiž rádi vidí chybu u druhých. Je to logické – pokud jsem frustrovaný z nějakého nezdaru, vyzkoušel jsem mně dostupné prostředky a podle svých přesvědčení mám nárok a právo být šťastný, chyba musí být u těch, kteří mi to štěstí nedopřejí.

Jenže on nám nikdo nic nedluží. To, že oni chtějí atraktivního partnera, a já do těch představ nezapadám nebo mi pro změnu oni nejsou dost dobří, není jejich chyba.

Přednáška
23. května 2023

Všechno se v dobré obrátí

Adam Suchý

V mnoha hlavách teď jede: To je sice hezký, ale ve skutečnosti všichni muži chtějí jen hubené blondýnky a jde jim jen o sex. Nebo: Ženy chtějí jen bohaté hezouny a já holt nejsem žádný milionář ani krasavec.

Ano, v těch malých vesmírech v našich hlavách to tak opravdu je. A každý náznak, že by to mohlo být jinak, okamžitě přebijeme několika příklady ze svého života, kterým se nedá oponovat. Tedy… oponovat můžeme jen my sami.

Zkuste se zamyslet nad následujícími oblastmi. Možná aspoň naznačí, kde může ve vašem případě být ten zádrhel.

1. Láska není nárok

Nikdo vás nemusí mít rád, protože jste fajn člověk. Ostatním můžeme být jedno, i kdybyste byla matka Tereza. Nikdo není povinen chovat se k vám hezky nebo vám dávat šanci.

Co naopak musíte, pokud chcete vstupovat do vztahů, je takové jednání v druhých vzbudit. Je jen na vás jak. Tím, že budete vinit ostatní, že se k vám nechovají podle vašich představ, toho nedosáhnete.

2. Koho chci a kdo chce mě

Možná chcete moc a zaměřujete se na nepodstatné věci. Pokud mě například přitahují mladší muži, já však přitahuji spíš muže starší, mohu udělat následující:

  • Věnovat peníze a čas tomu, abych vypadala mladší, byla fit atd.
  • Přizpůsobit se nabídce a navázat vztah se starším mužem, i když jsem s takovým nikdy dřív nechodila, a třeba zjistit, že je to fajn.
  • Čekat, až se najde ten jeden jediný, který mým požadavkům bude vyhovovat, bez neustálého stěžování si, že všichni, co mě nechtějí, jsou zlí a hloupí. Možná budu čekat i roky, ale nakonec budete mít, co js chtěla.

Poptávka a nabídka se musí v nějakém bodě setkat – jinak se můžeme donekonečna zlobit a rozčilovat, ale pořád budeme bez partnera.

3. Kdo čeká podraz, dostane ho

Jestli nemáte rádi muže/ženy, nebudou mít rádi ani oni vás. A není problém v tom, že by muži/ženy byli opravdu takoví, jaké zobecňující vlastnosti jim přisuzujete. A ano, mohou takoví být – když je do takových rolí pokaždé vmanipulujete svým jednáním. Vaše slova a činy vyvolávají v druhých adekvátní odezvu.

Pokud tušíte, že vaše vztahy blokuje nějaké zásadní životní trauma, nejdřív na sobě nějakou dobu pracujte. Běžte do psychoterapie. Až budete připraveni, seznamujte se. Opatrně, ale upřímně. Připomeňte si občas, že všichni máme kladné i záporné vlastnosti, a chcete‑li partnera pouze s kladnými, pak žádného nikdy nepotkáte.

4. Hledám partnera, značka: urputně

Jestliže si partnera nemůžete najít, přestaňte hledat. Tahle podezřelá a ezoterikou zavánějící rada má logické jádro: budete‑li denně rozebírat každého muže, který se na vás jen podívá nebo usměje, ztratíte odstup.

Pokud momentálně nemáte štěstí na partnery, zaměřte se sami na sebe. Když budete spokojenější a usměvavější, budete taky přitažlivější. To udělá víc než všechny seznamky světa.

5. Vzhled se počítá

Pokud vypadáte dobře, druzí si toho všimnou, vám vzroste sebedůvěra a budete vyzařovat pozitivní energii. Často od holek slýchám: Tobě se to mluví, máš svůj styl, vypadáš žensky a mužům se to líbí. Vždycky na to odpovídám, že styl není něco vrozeného, co buď máme, nebo nemáme.

Hezké oblečení nemusí být prvoplánově sexy. A vůbec nejde o to mít na sobě něco drahého nebo poslední trend. Jde o to cítit se ve svém oblečení dobře. Náš vzhled dává druhým rychlou zprávu o tom, jací jsme. Mluví za nás dřív než slova.

Články k poslechu

Lidská skládačka

Většina z nás podvědomě zkoumá, v čem jsme horší než ostatní. Jak se to odnaučit?

12 min

Zkreslené obrazy

Někdy v druhých vidíme sami sebe. A ten obraz se nám ani trochu nelíbí.

10 min

Jak odpočívá muž

Z relaxace se nesmí stát výkonnostní disciplína. Co mi tedy pomáhá nabrat síly?

6 min

Dejte každému rozhodnutí smysl

Změňte svůj přístup k procesu rozhodování. Věčná nejistota je peklo.

10 min

Dětem není dobře

Čím dál víc dětí potřebuje odbornou pomoc. Co se to s nimi děje a co …

20 min

20. 11. 2017

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.