Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu

Nárok na lásku

Pořád se nemůžete s nikým seznámit? Možná děláte jednu z pěti chyb.

Mám takový optimistický předpoklad, že když se lidé trochu popostrčí, aby si věřili, aby na věci zkusili pohlížet z jiných úhlů a změnili trochu své zažité předpoklady nebo chování, určitě se to povede. Já jsem kdysi taky neuměla potkat pohledného a milého muže, a teď jsou na každém kroku.

Jak se tak ukazuje, změnit své zažité předpoklady není tak úplně jednoduché. Lidé totiž rádi vidí chybu u druhých. Je to logické – pokud jsem frustrovaný z nějakého nezdaru, vyzkoušel jsem mně dostupné prostředky a podle svých přesvědčení mám nárok a právo být šťastný, chyba musí být u těch, kteří mi to štěstí nedopřejí.

Jenže on nám nikdo nic nedluží. To, že oni chtějí atraktivního partnera, a já do těch představ nezapadám nebo mi pro změnu oni nejsou dost dobří, není jejich chyba.

28. dubna. - 2. května 2021

Psychická odolnost (seminář)

Psychologie.cz

V mnoha hlavách teď jede: To je sice hezký, ale ve skutečnosti všichni muži chtějí jen hubené blondýnky a jde jim jen o sex. Nebo: Ženy chtějí jen bohaté hezouny a já holt nejsem žádný milionář ani krasavec.

Ano, v těch malých vesmírech v našich hlavách to tak opravdu je. A každý náznak, že by to mohlo být jinak, okamžitě přebijeme několika příklady ze svého života, kterým se nedá oponovat. Tedy... oponovat můžeme jen my sami.

Zkuste se zamyslet nad následujícími oblastmi. Možná aspoň naznačí, kde může ve vašem případě být ten zádrhel.

1. Láska není nárok

Nikdo vás nemusí mít rád, protože jste fajn člověk. Ostatním můžeme být jedno, i kdybyste byla matka Tereza. Nikdo není povinen chovat se k vám hezky nebo vám dávat šanci.

Co naopak musíte, pokud chcete vstupovat do vztahů, je takové jednání v druhých vzbudit. Je jen na vás jak. Tím, že budete vinit ostatní, že se k vám nechovají podle vašich představ, toho nedosáhnete.

2. Koho chci a kdo chce mě

Možná chcete moc a zaměřujete se na nepodstatné věci. Pokud mě například přitahují mladší muži, já však přitahuji spíš muže starší, mohu udělat následující:

  • Věnovat peníze a čas tomu, abych vypadala mladší, byla fit atd.
  • Přizpůsobit se nabídce a navázat vztah se starším mužem, i když jsem s takovým nikdy dřív nechodila, a třeba zjistit, že je to fajn.
  • Čekat, až se najde ten jeden jediný, který mým požadavkům bude vyhovovat, bez neustálého stěžování si, že všichni, co mě nechtějí, jsou zlí a hloupí. Možná budu čekat i roky, ale nakonec budete mít, co js chtěla.

Poptávka a nabídka se musí v nějakém bodě setkat – jinak se můžeme donekonečna zlobit a rozčilovat, ale pořád budeme bez partnera.

3. Kdo čeká podraz, dostane ho

Jestli nemáte rádi muže/ženy, nebudou mít rádi ani oni vás. A není problém v tom, že by muži/ženy byli opravdu takoví, jaké zobecňující vlastnosti jim přisuzujete. A ano, mohou takoví být – když je do takových rolí pokaždé vmanipulujete svým jednáním. Vaše slova a činy vyvolávají v druhých adekvátní odezvu.

Pokud tušíte, že vaše vztahy blokuje nějaké zásadní životní trauma, nejdřív na sobě nějakou dobu pracujte. Běžte do psychoterapie. Až budete připraveni, seznamujte se. Opatrně, ale upřímně. Připomeňte si občas, že všichni máme kladné i záporné vlastnosti, a chcete-li partnera pouze s kladnými, pak žádného nikdy nepotkáte.

4. Hledám partnera, značka: urputně

Jestliže si partnera nemůžete najít, přestaňte hledat. Tahle podezřelá a ezoterikou zavánějící rada má logické jádro: budete-li denně rozebírat každého muže, který se na vás jen podívá nebo usměje, ztratíte odstup.

Pokud momentálně nemáte štěstí na partnery, zaměřte se sami na sebe. Když budete spokojenější a usměvavější, budete taky přitažlivější. To udělá víc než všechny seznamky světa.

5. Vzhled se počítá

Pokud vypadáte dobře, druzí si toho všimnou, vám vzroste sebedůvěra a budete vyzařovat pozitivní energii. Často od holek slýchám: Tobě se to mluví, máš svůj styl, vypadáš žensky a mužům se to líbí. Vždycky na to odpovídám, že styl není něco vrozeného, co buď máme, nebo nemáme.

Hezké oblečení nemusí být prvoplánově sexy. A vůbec nejde o to mít na sobě něco drahého nebo poslední trend. Jde o to cítit se ve svém oblečení dobře. Náš vzhled dává druhým rychlou zprávu o tom, jací jsme. Mluví za nás dřív než slova.

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Návrat k závislosti

Změňte svůj pohled na závislost: není to vaše slabost, ale přirozenost. Začněte být závislí vědoměji.

12 min

Pod nánosem traumatu

V terapii hledáme autentickou osobnost. Tu, kterou se někdejší dítě marně chtělo stát.

34 min

Kdy je konflikt zdravý

Co nám brání jít do konfliktu? Nevěříme vzájemnému vztahu, nevěříme ani sami sobě.

9 min

Já to vzdávám

Vytrvalost a odhodlání vedou k úspěchu – nebo do slepé uličky.

10 min

Autogenní trénink a uvolnění

Psycholog Dalibor Špok představuje svoji oblíbenou relaxační techniku.

32 min

Otevřít audio sekci