Ilustrace: Daniel Coves
odemčené

Páka v hlavě

Chcete, ale nejde to? Rozumem s tím nehnete? Vezměte si na pomoc emoce.

3:39
Jan Majer

Jan Majer
Šéfredaktor Psychologie.cz

12. 4. 2018

Z audiobooku: Posílení vůle

Vezmi sen, přidej termín – máš cíl. Rozděl cíl na kroky – máš plán. Vezmi první krok plánu – máš úkol. Splň úkol – máš úspěch. Vytrvej – a máš splněný sen. Takhle jednoduše to funguje? Mně ne.

Nechci vám brát iluze a koučům práci. Těch pět kroků popisuje cestu k úspěchu v mnoha oblastech lidského konání. Sedí to – od zakládání a vedení firmy přes stavbu domu až po výchovu dětí.

Takový přístup pomůže nezůstat stát ochromeně „pod horou“ s pohledem upřeným na příliš vzdálený vrchol. Dovolí soustředit se na každý krok. A hlavně udělat ten první.

Je vlastně jen jedna situace, ve které koučink v kostce nepomůže: když ho chceme aplikovat na něco, do čeho se nám nechce. A jako na potvoru – zrovna s takovými věcmi obvykle potřebujeme pomoct.

Ještě zvládneme formulovat cíl. Ještě dokážeme definovat úkoly a zapsat si termíny. Jenže je nesplníme. Nevytrváme. Co horšího můžeme pro své sebevědomí udělat než si potvrdit neschopnost dodržet jednoduchý, osvědčený princip?

Pro nás nekoučovatelné

Ono to totiž, pokud jde o úkoly vyžadující vůli a disciplínu, stojí až na těch posledních dvou bodech. První tři jsou snadné. Přemýšlíte si, píšete. To by nám šlo. Rozum ale s odhodláním a vůlí moc pohnout neumí. Někteří na to potřebujeme jít přes emoce:

  • Stoupněte si na jeden konec pokoje nebo chodby, zavřete oči a myslete na to, co se vám nedaří změnit a co všechno s tím souvisí. U mě to třeba bylo letité přání zdravěji jíst a vrátit se k pravidelnému sportování. Když jsem se zamyslel nad všemi důsledky, dostal jsem se překvapivě daleko a hluboko. Dejte tomu několik minut, vnímejte své pocity a dojmy.
  • Pak přejděte do poloviny místnosti (manévry v prostoru nepodceňujte, mají svou funkci) a představte si, že se vám v dané oblasti už trochu daří. Ještě to není ideál, ale přece jen jste dál než dneska. V něčem jste se zlepšili. Zůstaňte s tím, dokud si důkladně neosaháte nový pocit, který to vyvolává.
  • Přejděte na konec místnosti a prožijte si ten stav, kdy je to už opravdu ono. Nastala změna, kterou si přejete. Představte si ji, užijte si ji. Zase do všech důsledků, které s tím souvisí. Zhluboka dýchejte, nikam nespěchejte.

Pákový efekt

Svou cestu si párkrát zopakujte, tam a zpátky. Vraťte se do polovičatých představ v půlce místnosti. Pak zpátky na začátek, který vám připomíná současný stav. Zůstaňte, vnímejte. A potom zase do cíle, kde se váš sen naplňuje.

Jednotlivé pozice ve vás budou vyvolávat různě silné pocity. Jestli vás představa změny spolehlivě rozsvítí radostí, nebudete už možná potřebovat žádné další strategie, plány, úkoly a termíny.

Nezaměřujte se na zásadní změny. Jedna malá, která vás bude těšit, dokáže vyvolat sérii dalších, které půjdou dál a hlouběji, než byste si pomysleli. Právě teď je pro tohle objevování nejlepší čas.

Články k poslechu

Od všeho utéct

Péče o děti vytahuje na povrch stíny z naší minulosti. Jak se s nimi vypořádat?

13 min

Jak opouštět své sny

Všechno už v životě nestihnete. Nemá smysl rvát to silou. Učme se pouštět.

12 min

Čtení pocitů

Přestaňte své prožitky rozebírat. Naslouchání signálům z nitra vypadá jinak.

7 min

Panovačné dítě

Děti si potřebují osahat svou sílu. A poznat, kde jsou její hranice.

13 min

Jsem nejhorší

Srovnávat se neustále s okolím našemu sebevědomí nepomáhá. Co tedy?

12 min

Jan Majer

Šéfredaktor Psychologie.cz

12. 4. 2018

Jan Majer

Šéfredaktor Psychologie.cz

Načítá se...
Načítá se...
Načítá se...

Nejlépe hodnocené články

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.