Foto: Thinkstock.com
odemčené

Pozor! Hrozí nebezpečí, že budete lepší

Tipy, jak s malým vkladem získat velkou spokojenost doma i v zaměstnání.

Libor Kříž

Libor Kříž
Autor, expert v oblasti osobní produktivity

28. 8. 2012

Za posledních šest měsíců jsem zcela cíleně na vlastní kůži odzkoušel několik akcí a úkonů, o kterých jsem si myslel (a myslím), že mně a mému okolí mohou zlepšit život.

Věřím, že šířením těch stoprocentně funkčních pomohu ostatním „nasbírat body“ a geometrickou řadou tak udělat svět snesitelnějším. Některé háčky (z anglicismu hacky) nejsou nové, jen je oprašuji, jiné jsou zcela čerstvé.

V zaměstnání

Chronické nezvedání telefonu, neodepisování na e‑maily, tedy dělání mrtvého brouka štve nejen toho, kdo se vás snaží kontaktovat. Primárně to deprimuje vás samotné. Ať už jde o jakoukoliv záležitost, o jakkoli nepříjemnou věc, zvedněte ten telefon, popř. číslo vytočte a věc vyřešte. Stačí jen říci Promiňte, že se ozývám až teď. V naší věci vám ale nemohu pomoci, resp. naši věc vyřeším do konce týdne. Děkuji za pochopení.

Hrozí vám nebezpečí, že se vám nesmírně uleví!

Pokud jste s nějakým úkolem v prodlení, nevykládejte druhé straně pohádky o tom, že už je to hotové a že se musel ztratit mail, který jste posílali minulý týden. Nikdo vám to nebude věřit. Kápněte božskou a řekněte, jak to opravdu je. Jděte s pravdou ven, klidně řekněte, že se k práci dostanete tehdy a tehdy, třeba i po termínu, protože a protože.

Hrozí vám nebezpečí, že v očích druhého neklesnete, bude vás – i přes tuto nepříjemnou skutečnost – stále brát jako spolehlivého partnera.

Nesdílejte všechno. Opravdu nesdílejte všechno. Opravdu nesdílejte všechno, nechejte si něco pro sebe.

Doma

Pokud jdete „postavit vodu“, optejte se přítomných, zda si někdo s vámi nedá čaj či kávu. Udělejte tedy ve stejném čase více než méně. Příprava jednoho, resp. dvou či tří horkých nápojů je časově téměř stejně náročná. Za tento čas uděláte dobře nejen sobě, ale i ostatním. A příště se vás možná také někdo jen tak optá, zda si nedáte…

V tom případě vám hrozí nebezpečí, že ušetříte čas, a přesto budete pít čaj.

Vyrobte domácí veřejnou (!) pokladničku. Například ze skleněné vázy, kterou umístíte na viditelné místo. A vždy, když uvaříte rodině nezvykle skvělý oběd, uspořádáte malou párty pro známé, ugrilujete něco neobvyklého, prostě si dáte záležet, pobídněte ostatní, aby vaši snahu ocenili. Je na každém, kolik drobných z kapsy vytáhne. Na „pokladně“ může být i cedulka s nápisem na dovolenou, na lepší gril, dětem, cokoliv.

Hrozí nebezpečí, že přimějete ostatní k zaplacení něčeho, co se neplatí, a vy za rok získáte příjemnou sumu, která nečekaně sníží vaše výdaje. Věřte mi, funguje to a je to legrace.

V dopravě

Malé dopravní prohřešky děláme všichni. Zkuste však jednou (napořád?) dodržet povolenou rychlost na dálnici i ve městě.

Hrozí nebezpečí, že nikoho nesrazíte, nedostanete pokutu, ale také ušetříte díky nižší spotřebě. Jízda po D1 stopadesátkou vás k cíli dostane s největší pravděpodobností o velmi málo minut dříve. Může však způsobit velké potíže.

Ve veřejné dopravě uvolněte místo starším. Ano, toto nepsané pravidlo se už tak nenosí, ale nevidím na něm nic špatného. Nečiňte tak ale postaru, tedy že se hned zvednete. Nejprve se inkriminované osoby optejte, zda si nechce sednout. Navážete tak komunikaci, neurazíte věk staršího.

Hrozí nebezpečí, že zůstanete sedět a ještě se vám dostane díků. A konečně, ona to ta paní ostatním kamarádkám u kávy v cukrárně poví. „Holky, dnes mě chtěl jeden mladík pustit sednout, ono to na tom světě zas tak hrozné není!“

Ve společnosti

Velmi efektní prvorepublikový zvyk, který vymizel: zvedněte zadek a polovstaňte, sedá‑li si žena (pánové!) nebo starší dáma (platí pro všechny!). Minimalistický projev úcty rozhodně udělá hodně dobré práce. A vám hrozí nebezpečí, že si protáhnete tělo i u tak únavné činnosti, jako je pití kávy či jezení.

Tento tip funguje excelentně a efekt je bezvadný. Mimochodem, jídlo je společenská událost, takže montérky či tričko s nápisem Sepultura raději nechejte v šatníku.

Naučte se, jak zacházet s dveřmi, pokud do nich vchází či z nich vychází žena. Jak na to, štěbetá špaček už roky – a pořád to děláme špatně. Hrozí nebezpečí, že dívka či žena tuto mikroochotu ocení. Každý si může domyslet jak.

V korespondenci

Naučte se psát s diakritikou. Dejte si to jako závazek. Správné užívání háčků a čárek usnadní příjemci rozklíčování významu a hrozí nebezpečí, že vy nebudete vypadat jako trouba. Některá slova bez diakritiky totiž mohou zcela otočit smysl vět a sdělení.

Používejte krátké věty a nebuďte v běžné korespondenci tolik epičtí. Život je už tak dost rychlý, ne‑ze‑slo‑ži‑ťuj‑te jej nad rámec únosnosti. Rozvité krásnosti patří knihám a milostným dopisům. Pokud vám e‑mailem dorazí nějaká legrační PPT prezentace, smažte ji. Nikoli však na oleji!

Média

Nečtěte blbé a hloupé zprávy. Zkuste jim nevěnovat pozornost. Ovlivňují vás a hrozí nebezpečí, že chtě nechtě se v mnoha případech stanete jejich distributory a nevědomými šiřiteli. Existují tituly a magazíny plné informací s opravdovou hodnotou. A deníkáři dostanou lekci, třeba se naučí míchat zprávy lépe a radostněji.

Kašlete na večerní hlavní televizní zpravodajství (speciálně) komerčních televizí. Je to jen videovýběr toho, čemu jste se (viz předchozí bod) snažili celý den vyhnout. Hrozí nebezpečí, že si ty špatné zprávy lépe zapamatujete, než když je vstřebáte čtením. Jděte se raději projít. Fakt!

Sociální sítě

V tomto případě mám hned tři parádní doporučení:

 • Nesdílejte všechno.
 • Opravdu nesdílejte všechno.
 • Opravdu nesdílejte všechno a nechejte si něco pro sebe!

V partnerství

Vytvořte si rutinu, která bude prospěšná vašemu vztahu. Třeba: Každou sobotu brzy ráno vstaňte, jděte do pekárny, kupte čerstvé pečivo, stavte se na trhu pro mošt a doma připravte všem bohatou snídani. Káva, čaj, mléko, voda, koblihy, sýr, talíře, příbory…

Hrozí nebezpečí, že vás budou mít všichni raději, budou si moci přispat a vy – tadá! – budete mít ráno víc času pro sebe!

Čistě chlapská poznámka; na sobotním trhu vždy kupte malou kytku (nevěříte, že se dá pořídit za dvacku? Cha!) a ke snídani ji dejte na stůl, do vázy. Vaše polovička to sousloví „něco jsem ti přinesl“ ocení a celý týden bude vidět, na koho že jste v sobotu ráno myslel. Hrozí vám nebezpečí, že když nečekaně přinesete plnotučný pugét, nebude si myslet, že jste něco vyvedli.

Čistě dámská poznámka; dovedete pro svého partnera‑muže vymyslet také něco takového? Jsem si jistý, že budete koukat, jakou radost vyrobíte. Jo jo, o tom se v časopisech pro ženy zřejmě nepíše.

Rady obecné, nikoli však méněcenné

 • Pijte víc vody. Jste totiž z vody. Čím víc vody, tím více „vás“.
 • Sportujte, choďte pěšky. Fyzická námaha prospěje vaší kondici, ale také přispěje ke správné únavě a tudíž k bezvadnému spánku!
 • Zavolejte rodičům. Tím nemyslím, když budete potřebovat pohlídat děti. Prostě jen tak.
 • Hovořte o dobrých věcech. Že je jich jako šafránu? Zkuste se vrátit na začátek mého seznamu a projděte ho znova. Dobré věci přijdou samy. Samy vám v životě vytanou.
 • Usmívejte se.

Bonus pro chytrého čtenáře

 • Neměňte, co funguje.
 • Zjednodušujte, zjednodušujte, zjednodušujte.
 • Buďte každý den alespoň chvíli sami.

Dobrý den!

Autor publikuje na webu Mít vše hotovo

Články k poslechu

Pravá sebeláska

Věřila jsem, že přijde, když si budu opakovat pozitivní větičky. Objevila se úplně jinak.

7 min

Strach z blízkosti

Bolestné zážitky se otiskly hluboko. Skrze ně se díváme na svět a bojíme se ho.

14 min

Názorová propast

Nechcete přerušit veškerý kontakt, názory druhého vás ale ničí. Co můžete dělat?

21 min

Nevěra, která se nestala

Nevím, jak partnera přesvědčit, že žárlí zbytečně. Jde to vůbec?

11 min

Urovnávač

Všem vyhovět, aby byl klid. Urovnat dusnou atmosféru. Potěšit. Proč je to cesta do pekel?

13 min

Libor Kříž

Autor, expert v oblasti osobní produktivity

28. 8. 2012

Libor Kříž

Autor, expert v oblasti osobní produktivity

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.