Pocit nedokonalosti může člověka zcela ochromit. Jak nás vidí lidé kolem nás?
Znáte ten pocit, kdy vám připadá, že je na vás něco špatně a upoutáváte tím pozornost širokého okolí? Že jste magnetem pro kolemjdoucí na ulici, pasažéry v metru nebo autobuse, další zákazníky v obchodě i kolegy v práci? To „něco“ může být velký nos, vrásky nebo účes. Jindy to zase může být třeba to, že mlčíte nebo naopak mluvíte příliš. Že se díváte moc upřeně nebo naopak očima těkáte. Že vám nesedí oblečení. Každý si na sobě něco najdeme.
Takové pocity nedokonalosti nebo nepatřičnosti nás mohou uvádět do velkých rozpaků a ochromovat v kontaktu s okolím. Někdy nás můžou izolovat od společnosti a postupně nahlodávat naši sebedůvěru i vztahy.
Obecným jmenovatelem těchto nepříjemných prožitků je úzkost. Může se stát, že jsme úzkostnější už od dětství. Naopak u někoho se úzkosti mohou začít projevovat až později v životě.
Většinou je takovým spouštěcím momentem nějaká stresová událost, jindy to jsou drobnější nepříjemné situace, které se postupem času nakupí, a někdy nemusíme na konkrétní spouštěč přijít vůbec. Ale to nevadí. Důležité je, jaký k úzkosti zaujmeme postoj, a také vědomí, že se s ní dá pracovat bez ohledu na to, jak a kdy vznikla.
Stresové prožívání vzniká na základě různých a třeba i neuvědomovaných vnitřních konfliktů. Může se například jednat o přílišné nároky na sebe, porovnávání se s ostatními lidmi, dlouhodobější potlačování vzteku, podceňování sebe sama nebo odkládání důležitých rozhodnutí.
To všechno v nás může vyvolávat dlouhodobé napětí, které vede k pocitům nízké sebedůvěry a hledání chyb i tam, kde nejsou. A odtud je jen krůček k dojmu, že na nás vidí chyby a nedostatečnosti i ostatní. A to včetně drobností ve vzhledu a v kontaktu s okolím.
Samozřejmě, nikdo z nás není bezchybný. Ale je to důvod, proč se nechat svazovat úzkostí? A je vlastně nedokonalost špatná? Nikdy nemůžeme za každých okolností vypadat podle svých představ, vždy všechno perfektně zvládat a mít pod kontrolou. I s chybami se dá dobře žít a zasloužit si lásku a pozornost.
Úzkostné pocity se budou jen zesilovat, pokud se jim budeme snažit vyhnout. Nebo pokud se budeme vyhýbat situacím, ve kterých vznikají. Také nepomáhá, když ze svého života vybíráme selektivně jen nepříjemné pocity a neúspěchy. Když své nedostatky, selhání nebo pocity ohrožení zevšeobecníme i na další situace. Potom snadno propadneme pocitu vlastní nedostatečnosti.
Nakonec usilování a obavy o dokonalý vzhled a vystupování mohou sloužit i jako zástupný problém, kterým odsouváme vážnější potíže do pozadí. Řešit vnitřní pocity nepřijetí sebe sama nebo vztahové problémy může být ještě mnohem emočně náročnější a bolestnější než problém s nosem nebo vlasy. Přesto se vyplatí se jim hlouběji věnovat.
Pokud nic z toho nepomůže, tak vyhledat odbornou pomoc. Možností psychoterapie je celá řada. U opravdu paralyzujících úzkostí významně zasahujících do života mohou pomoci i léky. Jen je potřeba dávat pozor na ty návykové a vše konzultovat s lékařem.
Máte dvě možnosti, jak s námi zůstat v kontaktu. Předplatné vám otevře přístup k obrovské knihovně článků, videí a audiobooků. Nebo si nechte ZDARMA zasílat to nejzajímavější z Psychologie.cz e‑mailem – dáme vám také vědět, když něco zajímavého otevíráme pro všechny čtenáře.
Dnes už před sebou tolik neutíkám, hraniční porucha mi ale umí život znepříjemnit.
13 min
V dospívání jsme potřebovali uznání. Třeba že o nás někdo stojí – a všichni to …
16 min
Pozornost je základní projev lásky. Proč se opakovaně vrháme do vztahů, kde ji nenacházíme?
8 min
Lidé s hraniční poruchou osobnosti trpí pocitem prázdnoty. Jejich vztahy jsou plné bolesti.
12 min