Úspěšné lidi dělí od těch, kteří to vzdali, především vytrvalost. Jste‑li v situaci, kdy vám vaše práce dává smysl a cítíte, že pro ni máte talent a předpoklady, nikdy to nevzdávejte jen proto, že zrovna nemáte peníze nebo že vás druzí odrazují.
Většina lidí šla do podnikání s vidinou úspěchu. Měli jste a možná máte jasnou představu o tom, jak by to vše mělo vypadat. Vizi můžete mít krásnou, cíle mohou být reálné, plány také. Ale stačí to?
Občas vás napadne: „Co mi chybí pro to, abych uspěl? Vždyť dělám snad vše pro to, aby to fungovalo. Nebo snad něco dělám špatně?“ Začnete se potýkat s pochybnostmi a můžete si říkat, že chyba je asi ve vás. Další fází je většinou zpochybňování sebe sama, pocit bezvýchodné situace, nízké sebedůvěry, nekonečného podceňování a sílícího stresu.
Dnešní svět je přehlcen úspěchy podnikatelů, nikdo však nemluví o jejich začátcích a někdy i velkých neúspěších.
Dělám něco špatně?
To vše je každodenním chlebem mnoha z vás. Někteří ze své práce nemáte radost, protože se potýkáte s pocitem selhání a nedostatečnosti. Chybí vám silná víra v sebe a svůj záměr. Nedej bože, když jsou kolem vás lidé, kteří vám nevěří a neustále zpochybňují vaši činnost slovy, že jste blázni, když si myslíte, že to bude fungovat.
Dilema je, že dnešní svět je přehlcen úspěchy podnikatelů, nikdo však nemluví o jejich začátcích a někdy i velkých neúspěších, kterými si museli projít, než došli tam, kde jsou dnes. Mnoho lidí pak dochází k pocitu, že selhávají jen oni sami a ostatním se daří. Ale nejste v tom sami.
Pokud se neseznámíte důvěrně s neúspěchem, nikdy nebudete tak úspěšní, jak byste si skutečně přáli.
Většina úspěšných lidí, které jsem měla šanci ve své koučovací praxi potkat, se potýkala na začátku svého podnikání s obrovskými neúspěchy. Zeptáte‑li se těchto lidí, ujistí vás, že jejich cesta na vrchol rozhodně nebyla žádný med. Dostávali jednu lekci za druhou. Od extrémních dluhů, odmítavosti okolí po silné pocity méněcennosti a strachu.
To je bod zlomu. Nezávisle na tom, zdali začínáte podnikat, nebo jste už tím zkušenějším, kdy se potýkáte s otázkou: „Měl bych to zabalit a jít dělat něco jiného?“ Samozřejmě, že ne!
To je však to, co úspěšné dělí od lidí, kteří to vzdali. Přežili to, věděli, že jdou za něčím, co má pro ně smysl. Paradoxně je nekonečný neúspěch neodradil, naopak to bylo něco, co je ohromně posílilo. Byly to lekce, které dostávali, a dokola se museli učit, co jim napovídají, dokud je nepochopili – to je právě ta fáze, kde to většina ostatních lidí vzdává.
Neúspěch vás posílí
Jste‑li v situaci, kdy vám vaše práce dává smysl a cítíte, že pro ni máte talent a předpoklady, nikdy to nevzdávejte jen proto, že zrovna nemáte peníze nebo že vás druzí odrazují. Časem byste toho litovali. Strach z neúspěchu je to, co většinu lidí odradí od jejich dalšího podnikání. Je potřeba si uvědomit, že v tom rozhodně nejste sami a občas je zkrátka potřeba jednat i navzdory strachu.
Co vám například tyto potíže a strachy mohou na oplátku přinést?
- Naučíte se riskovat a umět přijmout skutečnou odpovědnost.
- Neustále překonávání strachu a neúspěchu z vás udělá ještě lepšího lídra a manažera.
- Budete sílit a stanete se inspirací pro spoustu lidí kolem vás.
- Stanete se skutečně úspěšnými, protože si budete schopni poradit nejen s vítězstvím, ale i s porážkami.
- Pokud byste čas od času neupadli, rozhodně byste se neposunuli dále.
- Na své cestě k úspěchu pochopíte spoustu věcí, které vám pomohou být i lepším člověkem v osobním životě.
Jste‑li ve stresu, samozřejmě, že je těžké ovládat svůj mozek a říci si, že je vlastně vše v pořádku. O tom to však je. Je to o tréninku, který vás dále učí, že:
- Srovnávat se o s ostatními je marné – popularita nutně neznamená profitabilitu.
- Nerovnosti a nepřesnosti na cestě jsou v podnikání nevyhnutelné – většina firem, ne‑li všechny, vypilovala svůj postup k úspěchu díky svým selháním.
- Pokud se neseznámíte důvěrně s neúspěchem, nikdy nebudete tak úspěšní, jak byste si skutečně přáli.
- Jako lidé děláme chyby, to ovšem neznamená, že jsme chybou.
Jestli jste z těch, kteří se rozhodují, zdali vytrvat či ne, vyberte to, co skutečně cítíte jako správné. To zjistíte jednoduchou otázkou: zdali má vaše práce pro vás smysl a může pomoci v čemkoli i lidem kolem vás.
Cíle a motivace
Ať už jde o potíže při rozjezdu nového podnikání nebo o problémy v běžícím projektu, kde brát motivaci, aby člověk dočasný neúspěch zvládl? Abyste se byli schopni dostat i přes dočasný neúspěch:
- Mějte jasno v tom, co skutečně chcete – definujte si svůj záměr do jedné věty (např. Mám o 10 úspěšných schůzek více než minulý měsíc).
- Ohodnoťte si od 0 do 10 (0 = nejméně, 10 = nejvíce), jak moc je pro vás důležité cíle dosáhnout (zjistíte, zdali máte skutečnou motivaci na tom zapracovat).
- Mějte na paměti, že vždy existuje doba přílivu i odlivu, nic netrvá věčně (na dobu odlivu je dobré být připraven například formou finanční rezervy).
- Nenechte si ohledně svých plánů radit od rodiny a příbuzných, zeptejte se raději lidí, kteří už mají s něčím takovým zkušenost. Rady od skutečných odborníků z praxe nebo i z jiných oborů se přijímají daleko lépe než od laiků, kteří vidí jen neúspěch nebo těžkosti.
- Vědomě vyhledávejte lidi, kteří na vás mají dobrý vliv. Nakazí vás tou správnou energií.
- Naučte se odpoutat se od lpění na výsledku, mějte cíl a nechte k sobě přijít tu správnou příležitost – objeví se.