Psát anonymy bývalo známkou zákeřnosti. Dnes je to norma. Co se to s námi děje v online diskusích?
Znám víc slušných lidí než hulvátů, a tak věřím, že v člověku je víc dobra než zla. Právě proto jsem dlouho nechápala, jak mohou být internetové diskuse pod články tak hnusné.
Kdo jsou ti vzteklouni, co tak nevybíravě napadají jeden druhého? Pozorovala jsem ostatní i sebe a přišla na to, že za naši hádavost mohou přezdívky a fakt, že se neznáme. Anonymita v nás jednoznačně probouzí agresivitu. Nikde to není vidět tak jasně, jako v internetových diskusích. Možná snad ještě za předním sklem auta.
Představte si, že spěcháte autem do práce a z boční ulice před vás vjede jiný vůz. Řidiče už nebavilo čekat, až se někdo slituje a pustí ho před sebe. Konec konců i on někam pospíchá, a tak se rozhodl vám tam prostě vjet. Když zrovna nebudete mít dobrý den (a kdo z nás ho po ránu má), uděláte nejspíš otrávený obličej a řeknete si něco jako „dělej, nezdržuj blbečku...“. Že to pán nebo dáma v druhém autě vidí, je vám srdečně jedno. Spěcháte a navíc toho drzouna neznáte, tak co.
Své zvýšené agresivity si většinou nejsme vůbec vědomi. Kdyby nás někdo natočil a pak nám to pustil, cítili bychom se asi hodně trapně, protože bychom nikomu nevymluvili, že ten nasupený obličej bez náznaku humoru a dobré vůle patří nám. Zkrátka, anonymita slušnému chování zrovna neprospívá.
U někoho může mít možnost vyjádřit se anonymně pozitivní dopad. Například u lidí sociálně handicapovaných.
Úplně jinak ale zareagujeme, když před nás udělá myšku kolega, známý nebo soused. Nejspíš se na něj usmějeme, ochotně ho pustíme před sebe a ještě mu zamáváme. Ani ne tak proto, že ho máme rádi, ale protože adresnost nás nutí ke slušnosti.
Psát anonymy bylo kdysi známkou zákeřnosti. Dnes je to všemi přijímaná norma. Vnějškový postoj se změnil, ale člověk uvnitř zůstává stejný. Když sedíme obklopeni hromadou plechu, nikdo na nás nemůže a ostatní účastníky silničního provozu neznáme, dostává se naše empatie na nulu. Podobně jako když zaštítěni „nickem“ píšeme tak, jak bychom s lidmi v reálu nikdy nemluvili.
U někoho může mít možnost vyjádřit se anonymně pozitivní dopad. Například u lidí sociálně handicapovaných, jako jsou těžcí introverti. U většiny z nás ale odlidštěné prostředí virtuální reality probouzí naše horší alter ego. A ani o tom nevíme.
Na webu Psychologie.cz prezentují čtenáři své odlišné názory slušně, vstřícně a podnětně. Lidé tu mezi sebou diskutují a respektují jiný názor, i když s ním nesouhlasí. Což je asi tak nejvíc, co můžeme pro větší porozumění mezi lidmi udělat – respektovat odlišnosti. Ale kdo ví, jak by se i zdejší inteligentní diskuse mohly zvrhnout, kdyby nebylo moderátora, který autory komentářů vybočujících z mantinelů slušné komunikace usměrní nebo jejich příspěvky s vysvětlením smaže.
Dobře víme, že zájem ostatních nevzbudíme souhlasem, ale naopak protinázorem. Podvědomě se proto při čtení článku soustředíme na tvrzení, která můžeme rozporovat.
Co s námi dělá anonymita?
Přestože jsem se kdysi zařekla, že nebudu číst diskuse pod články (zvláště pak pod články o Ivetě Bartošové, které je mi jako ženy ženě líto a výsměch lidí mě mrzí), stejně do toho většinou zabřednu. Ale říkám si, že kdybych šla se všemi těmi Xmany a Trexmankami do hospody, třeba by nechali svá horší já sedět u klávesnice. Třeba by se z těch Hlučínových a Kurňákových vyklubali celkem fajn lidi.
Každopádně jsem daleka toho někoho usměrňovat. Jediný, kdo může korigovat naše jednání, jsme my sami. Já se rozhodla dávat si pozor na výše zmíněné pasti, a vy si dělejte, co chcete.
Doporučujeme:
...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.
Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.
Psycholog Dalibor Špok představuje svoji oblíbenou relaxační techniku.
32 min
Většinou píšu tak, abych vás povzbudil, inspiroval. Dnes vás chci zneklidnit.
65 min
Kdybych měl svým dětem předat jen tři životní zkušenosti, byly by to tyto.
12 min
Pokud porozumíme způsobům, jak náš organismus reaguje na trauma, můžeme se postupně zotavit.
12 min