Audiobook Michala Mynáře: Vztahové jedy
Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Foto: Thinkstock.com

Terapie pevným objetím rozdělila odborníky

Je to víc podvod než terapie, vzkázal docent Zbyněk Vybíral a vystoupil ze sdružení psychologů.

Psychologie.cz

28. 4. 2011

Nemohu být členem organizace, která podporuje terapii pevným objetím, přihlíží poškozování pověsti oboru vlastními členy a nedokáže účinně řešit prohřešky proti etice, vzkázal dnes kolegům docent Zbyněk Vybíral, vedoucí Katedry psychologie na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Jeho otevřený dopis zveřejňujeme v plném znění.

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

oznámil jsem dnes radě Českomoravské psychologické společnosti (dále jen ČMPS), že ze společnosti po 23 letech vystupuji. Činím tak kvůli nesouhlasu s částí její politiky. Zde je krátké vysvětlení:

Dne 25. ledna 2011 jsem radě ČMPS zaslal názor, že je podle mě neudržitelné, aby v čele stál předseda, který podporuje a šíří terapii pevným objetím podle J. Prekopové (dále TPO). ČMPS je podle svých vlastních slov „vědecké sdružení psychologů České republiky“. Podporu poskytovanou TPO považuji za vážnou kolizi s vědeckým zaměřením ČMPS. Od rady jsem očekával, že tento rozpor veřejně vysvětlí. Druhým dopisem – dne 1. února – jsem radě znovu napsal svůj názor, že „předseda ČMPS by měl odstoupit, možná i někteří členové rady“.

Samozřejmě si uvědomuji, že „nemusí být po mém“. Ale čekal jsem alespoň náznak distancování se od TPO.

28. února 2011 jsem se obrátil na radu ČMPS znovu s tím, aby se vyjádřila k tomu, když psychologové nabízejí něco, co je více podvodem než seriózní psychoterapií. Uvedl jsem příklady. Odpověď mi, po urgencích, přišla 15. dubna. Zní takto: „Vážený pane docente, děkujeme za všechny Vaše podněty z února t.r. Předpokládáme, že se jich ujme nová etická komise, jakmile bude zvolena a zahájí svou práci.“

Rozhodl jsem se, že v situaci, kdy vedení vědeckého sdružení psychologů nadále podporuje TPO, nemohu být členem této organizace. Mrzí mě to, protože ČMPS vykonává hodně užitečného. Od etické komise budu výstup očekávat, ale již „zpovzdálí“.  

Druhým důvodem, proč vystupuji z ČMPS, je zklamání z toho, že rada tohoto sdružení dělá velmi málo proti tomu, že pověst psychologie je poškozována mnoha kolegy vystupujícími často, a to velmi neprofesionálně v médiích. Nedávno jsem panu Jeronýmu Klimešovi vytkl jeho komentování „kauzy Šárka Záhrobská“ (LN 13. 4. 2011) a způsob vyjadřování v pořadu Hyde park v České televizi (15. 4. 2011). Podobných dopisů jsem napsal v minulosti řadu. Podle mě řada členů ČMPS poškozuje pověst oboru.

Do společnosti psychologů, která bude pěstovat odbornost, hlídat profesionalitu a etiku, jsem připraven znovu vstoupit. Eventuálně jsem připraven podpořit vznik nové společnosti psychologů v ČR. Vstoupím však jen do takové organizace, která bude sdružoval ty, jejichž činnost není v rozporu s vědeckými principy, natož s etikou práce psychologů. A která bude mít účinné postupy k tomu, aby profesionální kolize a prohřešky proti etice řešila.

Zbyněk Vybíral, v Brně mezi 19. a 28. dubnem 2011 (člen ČMPS v letech 1988 – 2011)

Korespondenci zmiňovanou v textu najdete zde:

Za poskytnutí fotografie děkujeme studentskému časopisu Halas

Líbí se vám Psychologie.cz?

Máte dvě možnosti, jak s námi zůstat v kontaktu. Předplatné vám otevře přístup k obrovské knihovně článků, videí a audiobooků. Nebo vám můžeme posílat nejzajímavější myšlenky e‑mailem zdarma. Tak se také dozvíte, když něco otevřeme pro všechny čtenáře.

Podpořit a připojit se:

Přístup ke všemu

Nejlepší myšlenky zdarma:

Novinky e-mailem

Články k poslechu

Uklidni se!

Stresovou reakci žádný povel nezastaví. Co dělat, když to ve vás přímo vře?

20 min

Jak vzniká trauma

Zážitek pohlavního zneužití ovlivňuje tělo i duši na mnoha rovinách. Proč se oběť nebrání?

25 min

Navždy změněná

Byla jsem zdravé, akční, společenské dítě. Až do svých jedenácti let.

8 min

Nejasné zprávy

Nemoci těla souvisejí s psychikou. Jen ne tak přímočaře, jak si někdy myslíme.

9 min

Chvála psychoterapie

Inspirace, naděje, bolest, síla. Co přináší setkání s lidmi a jejich problémy terapeutům?

10 min

28. 4. 2011