V tomto okamžiku začíná proces, který většinu dvojic vede do těžkých konfliktů a do stále většího odcizení. Párový psychoterapeut Pavel Rataj vysvětluje nejdůležitější zákonitosti a postupy ze své praxe, které hádkami zdecimovaným partnerům pomáhají vyjít z krize společně – dospělejší a jistější si jeden druhým.
Jen tři z deseti rozpadlých manželství bývají tak beznadějná, že je nešlo zachránit. Sedm se rozpadnout nemuselo, kdyby tomu partneři dali šanci a věděli, jak na to. Dnes toho o partnerských vztazích víme tolik jako žádná generace před námi. Přesto se to na životnosti vztahů téměř neprojevuje.
„Už i někteří kolegové rezignovali a říkají do éteru, že nemůžeme být ve vztahu dlouhodobě, že člověk pro to není stvořen,“ říká Pavel Rataj. „Já o nich otevřeně říkám, že jsou vyhořelí, bezradní, unavení a neumí se podívat více do hloubky.“
Co vztahy posiluje a co je udržuje živé? Proč musí často onemocnět až na ohrožující hranici své existence, abychom dokázali rozpoznat, co je ničí? Co vztahy potřebují, aby nezemřely?
Nová škola párové psychoterapie nad vztahem nepřemýšlí tak, že všichni muži, všechny ženy a všechny vztahy něco potřebují. Ale že konkrétní jeden a konkrétní druhý partner něco potřebují. A to potřebujeme rozklíčovat a dostat k životu.
Přednášku párového psychoterapeuta Pavla Rataje jsme natočili na Festivalu Psychologie.cz v listopadu 2019.