Ilustrace: Petr Gruber, YoungRealArt.com
odemčené

Živá voda

Voda dokáže zbystřit naše smysly, emoce i myšlení – zejména když se jí nedostává.

Jan Kulhánek

Jan Kulhánek
Psycholog

15. 3. 2017

Na ulici se scházejí lidé s nádobami v rukou, řadí se způsobně do fronty, někteří odevzdaně koukají někam před sebe, jiní nervózně podupávají a rozhlížejí se. Měl jsem štěstí: přišel jsem ve chvíli, kdy přede mnou stál jen jediný člověk, brzy už přijdu na řadu. Všichni stojíme frontu na vodu.

Voda se během okamžiku stala vzácnou. Z vodovodního kohoutku neteče, v blízkém malém obchůdku s potravinami je na místě, kde stály kartony s balenou vodou, pouze malá cedulka se sdělením Voda vyprodaná. Nejde o postapokalyptickou sci‑fi, ale o havárii vodovodního potrubí.

A je to tady, svůj první kbelík naplním vodou, za mnou je ticho plné očekávání, nikdo se s nikým nebaví. Při napouštění druhé nádoby proud vody slábne, lidé zneklidní a pak to někdo řekne: „Dochází voda!“ Během okamžiku pramen vyschnul, kohoutek oněměl a ve mně vzrostlo napětí.

Ten ze čtvrtky naplněný kbelík bych mohl obětovat: „Potřebujete někdo vodu akutně, můžu vám trochu odlít…“ Nikdo nechtěl a lidé se začali pomalu rozcházet – a začali si povídat. Někdo se nabídl, že zavolá na vodárny a zjistí situaci, jiný radil, kde je nejbližší velký obchod. Další lidé spolu sdílejí své zkušenosti s haváriemi vody, já nakonec svou čtvrtku kbelíku věnuji mamince s malým dítětem.

Vytržení z každodennosti

Domů si nesu méně vody, než jsem chtěl, ale nečekaně více pocitů a myšlenek. Možná si říkáte, že se nic zvláštního nestalo, havárii vody zažila většina z nás, cisterna před domem není posledním zdrojem na celém světě a je jisté, že voda zase poteče. Kdyby tomu tak nebylo, šlo by o život a lidé by se nejspíše chovali jinak.

Jenže mně jde o něco jiného. Svět nás dospělých většinou vnímáme a prožíváme na základě opakované zkušenosti skrze připravené šablony, které obsahují hodnocení, emoce, vědomí nějaké souvislosti. George Kelly, významný průkopník kognitivní psychologie, tyto šablony nazývá osobní konstrukty a ve své výzkumy potvrzené teorii popisuje jejich vznik, hierarchii a hlavně smysl pro náš život.

Darujte předplatné

Koupit

Osobní konstrukty nám umožňují prožívat náš svět jako známý – rychle se v něm orientovat, bez velkého přemýšlení většinou adekvátně reagovat, cítit se v něm více jako pan domácí než jako vyděšený host na jiné planetě. Proto máme v běžném dni také pocit, že nás nemůže nic překvapit.

Fenomenologická sociologie se systematicky věnuje tématu každodennosti, našim zvykům a vztahovým schématům, skrze něž interpretujeme svět a utváříme vlastní realitu.

  • V naší dnešní každodennosti je voda naprosto samozřejmou surovinou – je všude a kdykoliv k dispozici, je pitná, nezávadná a je jí dostatek.
  • V naší každodennosti se většina z nás pohybuje mezi mnoha lidmi, se kterými nepotřebujeme nijak komunikovat, ba přímo naopak: trpíme nadbytkem kontaktů s druhými lidmi, a proto ostatní potkáváme, ale nijak se s nimi nesetkáváme.
  • Naše každodennost je bezpečná, což bereme jako samozřejmost. Nemusíme být ostražití a často místo sledování dění kolem nás žijeme hodně sami v sobě poměrně izolovaně od svého okolí.
  • Osobní konstrukty dělají naši každodennost také velmi předvídatelnou. Není obvykle obtížné představit si, co se bude dít zítra touto dobou.

Havárie na vodovodním potrubí je vytržením z takové každodennosti. Najednou jsme konfrontovaní s tím, kolik běžných domácích úkonů náhle vázne. Všichni víme, že je naše hygiena, příprava pokrmů a nápojů i čistota obývaného prostoru závislá na tekoucí pitné vodě, ovšem když jsou náhle zdroje omezené, začneme o užívání vody více přemýšlet.

Podstatné je, že havárie vody je neplánovanou, a tedy nečekanou situací – nejsme na ni připraveni a nevíme, jak dlouho situace potrvá. Přestože v naší civilizaci v tuto chvíli nejde o život, rázem se změní naše rámce vnímání:

  • Voda je vzácnou surovinou, což nás vzdáleně přibližuje k osobním konstruktům našich předků.
  • S lidmi, které při cestě za vodou potkáme, je výhodné komunikovat, a pokud jsou i oni v podobné situaci, cítíme určitou spřízněnost.
  • Naše každodennost není přímo nebezpečná, ale přinejmenším není tak jistá jako obvykle. Rozhodně jsme ostražitější, více vtažení do sdílené reality s ostatními.
  • I naše schopnost předvídat je otřesena.

Spousta nepříjemností, říkáte si. Ale je velmi zajímavé, že kromě těch nepříjemností má celá situace na nás i celkem pozitivní vliv.

Den, který si pamatuju

Před časem jsem si dělal vlastní průzkum mezi lidmi, kteří zažili výpadek vody či elektřiny po dobu několika hodin. Nemálo z nich si kromě nepříjemných potíží vzpomíná i zážitky, které zpětně hodnotili jako důležité a užitečné:

  • „Seznámili jsme se se sousedy, vedle kterých žijeme už tři roky.“
  • „Na rozdíl od většiny jiných dní si tento pamatuju.“
  • „S dětmi jsme měli takové ekologické chvilky – ptali se mě, proč se myjeme pitnou vodou…“
  • „Přemýšlela jsem, jaké další věci vnímám jako samozřejmost, a přitom to tak nemusí být…“

Vyzkoušejte na sobě

Experimentovat s naší každodenností nemusejí pouze fenomenologičtí sociologové. Tento luxus si můžeme dopřát i my sami:

  • Každý den má v sobě potenciál pro vybočení z každodennosti, stačí být jen všímavý a jít tomu trochu naproti. Půjde o drobnosti, které nám ale okoření život. Ten pak budeme vnímat jako zajímavější, plnější, méně nudný a stereotypní.
  • Občas si můžete dopřát den, který celý prožijete mimo zaběhané stereotypy naší každodennosti.
  • Zájemcům o historii doporučuji zajímat se o to, jak s vodou zacházeli naši předkové v různých obdobích a jaký to mělo dopad na jejich život.

Boj o vodu je námětem mnoha sci-fi a fantasy románů. Jedním z nejvlivnějších je série Duna Franka Herberta. Jeden citát z této knihy praví: Záhada života není problém, který se má řešit, ale skutečnost, která se má zažít. A proto pojďme naši bezpečnou a předvídatelnou každodennost okořenit nějakou „živou vodou“.

Články k poslechu

Dopis mámě

Odpustit nedokážu. Pocity se zdají příliš těžké. Co vlastně cítím?

13 min

Vyšumělý vztah

Může se partner změnit? Ptejte se, jestli chcete zůstat, i když to neudělá.

13 min

Bývalé lásky

Nejste první, s kým se milovali. Jak se vyrovnat s partnerovou minulostí?

11 min

IQ není všechno

Máte pocit, že nejste dost chytří, a proto nezapadáte? Místo v životě si budujeme jinak.

14 min

Náprava vztahových vzorců

Jak se vymanit z vývojového uvíznutí a odložit zátěž minulosti?

14 min

15. 3. 2017

Načítá se...
Načítá se...
Načítá se...

Nejlépe hodnocené články

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.