Vytvořte si ze svého aktivního odpočinku příjemný návyk.
Letní dovolená je ideální příležitostí pro vytvoření nových návyků pro náš pravidelný odpočinek a relaxaci v běžném pracovním režimu. Ano, řeč je o aktivním odpočinku, což znamená, že pro to musíme sami něco udělat.
Všechny následující jednoduché tipy mají efekt, pokud se jim věnujeme v pravidelných „dávkách“, ze začátku třeba jen několik minut denně. Pokud se to snažíme dohnat na sílu třeba o víkendu jednou za měsíc, jen ztrácíme čas.
Také známá pod názvem Vipassana. Sedněte si do pohodlné meditační pozice, případně si lehněte na záda. Pomocí několika hlubokých nádechů a výdechů se uvolněte a vědomě sledujte, co se ve vašem těle odehrává.
Zpočátku se zaměřte na výrazné vjemy, jako například dotyk sedacích svalů a nohou se zemí, postupně můžete přejít k jemnějším tělesným pocitům. Tradičním meditačním objektem je břicho a jeho přirozené pohyby při břišním dýchání – zvedání a klesání.
Sledujte kvalitu a změny těchto vjemů. Pokud se objeví jakékoliv myšlenky (budou se objevovat neustále), nic se neděje, vraťte se zpět k objektu meditace. Začněte třeba na deseti minutách, postupně cvičení prodlužujte. Určete si čas předem, nemeditujte s tím, že budete sedět, co to jde.
Při meditaci v chůzi platí stejný princip jako u meditace vhledu, s tím rozdílem, že sledujeme vjemy na našich chodidlech při pomalé chůzi. Představte si svá chodidla a kotníky jako obrazovku, na které právě běží zajímavý pořad.
Experimentujte s rychlostí, zpočátku je vaše chůze rychlejší, postupně se zklidňuje. Vyzkoušejte také při běžných každodenních přesunech – vaše chůze se stane zkušeností a zážitkem, ne jen nutností či ztrátou času.
Tento jednoduchý cvik vychází z autogenního tréninku. Pohodlně si lehněte na záda a zajistěte, aby vás během cvičení nerušila zima nebo jiné nepohodlí.
Zaměřte se nejprve na pravou ruku, její naprosté uvolnění a s ním přicházející pocit tíhy a těžkosti. U toho chvíli zůstaňte. Za chvíli se možná dostaví pocit, že je ruka tak těžká, že ji nelze ani zvednout. Na stejné bázi následně projeďte i levou ruku, postupně dolní končetiny, trup, hlavu, celé tělo. Praktikujte třikrát denně tři minuty.
Využívejte celý web.
PředplatnéVyzujte si boty a při chůzi střídejte různé povrchy – trávu, kameny, jehličí, písek… Kromě toho, že je to příjemné, je to také jedna z nejlepších věcí, které můžete udělat pro svá chodidla. Pro zvýšení efektu zavřete oči a požádejte partnera, aby vás doprovázel, aniž by vám předem prozrazoval změnu terénu.
Uvedeným technikám se mimo jiného budeme věnovat i na srpnovém Bodylab Campu a říjnovém třídenním workshopu Psychologie okolo ohně.
Máte dvě možnosti, jak s námi zůstat v kontaktu. Předplatné vám otevře přístup k obrovské knihovně článků, videí a audiobooků. Nebo si nechte ZDARMA zasílat to nejzajímavější e‑mailem – dáme vám také vědět, když něco zajímavého otevíráme pro všechny čtenáře.
Pozornost je základní projev lásky. Proč se opakovaně vrháme do vztahů, kde ji nenacházíme?
8 min
Lidé s hraniční poruchou osobnosti trpí pocitem prázdnoty. Jejich vztahy jsou plné bolesti.
12 min
Úzkost je naléhavá zpráva. Poslechněte si, jak jí rozumí psycholog Jan Jakub Zlámaný.
25 min