Foto: Thinkstock.com
odemčené

4 malé tipy pro aktivní relaxaci

Vytvořte si ze svého aktivního odpočinku příjemný návyk.

Jan Smetánka

Jan Smetánka
Vydavatel Psychologie.cz

7. 8. 2013

Letní dovolená je ideální příležitostí pro vytvoření nových návyků pro náš pravidelný odpočinek a relaxaci v běžném pracovním režimu. Ano, řeč je o aktivním odpočinku, což znamená, že pro to musíme sami něco udělat.

Všechny následující jednoduché tipy mají efekt, pokud se jim věnujeme v pravidelných „dávkách“, ze začátku třeba jen několik minut denně. Pokud se to snažíme dohnat na sílu třeba o víkendu jednou za měsíc, jen ztrácíme čas.

Meditace vhledu

Také známá pod názvem Vipassana. Sedněte si do pohodlné meditační pozice, případně si lehněte na záda. Pomocí několika hlubokých nádechů a výdechů se uvolněte a vědomě sledujte, co se ve vašem těle odehrává.

Zpočátku se zaměřte na výrazné vjemy, jako například dotyk sedacích svalů a nohou se zemí, postupně můžete přejít k jemnějším tělesným pocitům. Tradičním meditačním objektem je břicho a jeho přirozené pohyby při břišním dýchání – zvedání a klesání. 

Sledujte kvalitu a změny těchto vjemů. Pokud se objeví jakékoliv myšlenky (budou se objevovat neustále), nic se neděje, vraťte se zpět k objektu meditace. Začněte třeba na deseti minutách, postupně cvičení prodlužujte. Určete si čas předem, nemeditujte s tím, že budete sedět, co to jde.

Meditace v chůzi

Při meditaci v chůzi platí stejný princip jako u meditace vhledu, s tím rozdílem, že sledujeme vjemy na našich chodidlech při pomalé chůzi. Představte si svá chodidla a kotníky jako obrazovku, na které právě běží zajímavý pořad.

Darujte předplatné

Koupit

Experimentujte s rychlostí, zpočátku je vaše chůze rychlejší, postupně se zklidňuje. Vyzkoušejte také při běžných každodenních přesunech – vaše chůze se stane zkušeností a zážitkem, ne jen nutností či ztrátou času.

Uvolňující tíha

Tento jednoduchý cvik vychází z autogenního tréninku. Pohodlně si lehněte na záda a zajistěte, aby vás během cvičení nerušila zima nebo jiné nepohodlí.

Zaměřte se nejprve na pravou ruku, její naprosté uvolnění a s ním přicházející pocit tíhy a těžkosti. U toho chvíli zůstaňte. Za chvíli se možná dostaví pocit, že je ruka tak těžká, že ji nelze ani zvednout. Na stejné bázi následně projeďte i levou ruku, postupně dolní končetiny, trup, hlavu, celé tělo. Praktikujte třikrát denně tři minuty.

Využívejte celý web.

Předplatné

Chůze naboso jako masáž nohou

Vyzujte si boty a při chůzi střídejte různé povrchy – trávu, kameny, jehličí, písek… Kromě toho, že je to příjemné, je to také jedna z nejlepších věcí, které můžete udělat pro svá chodidla. Pro zvýšení efektu zavřete oči a požádejte partnera, aby vás doprovázel, aniž by vám předem prozrazoval změnu terénu.

Uvedeným technikám se mimo jiného budeme věnovat i na srpnovém Bodylab Campu a říjnovém třídenním workshopu Psychologie okolo ohně.

Články k poslechu

Dopis mámě

Odpustit nedokážu. Pocity se zdají příliš těžké. Co vlastně cítím?

13 min

Vyšumělý vztah

Může se partner změnit? Ptejte se, jestli chcete zůstat, i když to neudělá.

13 min

Bývalé lásky

Nejste první, s kým se milovali. Jak se vyrovnat s partnerovou minulostí?

11 min

IQ není všechno

Máte pocit, že nejste dost chytří, a proto nezapadáte? Místo v životě si budujeme jinak.

14 min

Náprava vztahových vzorců

Jak se vymanit z vývojového uvíznutí a odložit zátěž minulosti?

14 min

Jan Smetánka

Vydavatel Psychologie.cz

7. 8. 2013

Jan Smetánka

Vydavatel Psychologie.cz

Načítá se...
Načítá se...
Načítá se...

Nejlépe hodnocené články

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.