Foto: Thinkstock.com
odemčené

Mapa pro poutníky za štěstím

Guru osobní produktivity David Allen vysvětluje, jak si zjednodušit cestu k životní vyrovnanosti.

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek
Novinář na volné noze

9. 8. 2010

Stres, odkládání práce, nedostatek životní energie a motivace. Američan David Allen dvě desetiletí zkoumá, jak lidé mohou upravit své pracovní i životní návyky, aby překonali právě tyto překážky na cestě za spokojenějším životem.

Allenova první kniha Mít vše hotovo si našla i v Česku tisíce fanoušků. Popisuje jednoduchý systém organizace práce i života, o kterém si můžete detailně přečíst třeba v mém starším článku anebo ve stručnosti na konci této stránky. Mít vše hotovo ale trochu otravovalo zbytečnou ukecaností a vláčností – proto jsem patřil k lidem zvědavým na to, jestli pokračování nazvané Aby vše klapalo vůbec přinese něco nového.

Jak z neschopného joudy povýšit na velitele a kapitána

Jestli se od Allena něco učit nemáte, tak to je chvástání se. Teprve na 60. stránce končí vysvětlování, proč jsou nápady z jeho první knížky tak úžasné, proč dostává tolik děkovných dopisů a proč se tolik lidí, kteří jeho práci neznají, zbytečně trápí. Pak to ale začíná být zajímavé.

Allen tvrdí, že aby vše klapalo, potřebuje člověk dvě věci: kontrolu a perspektivu. Když vám chybí oboje, jste obětí všech průšvihů. S perspektivou, ale bez kontroly jste zase zmateným vizionářem, naopak s kontrolou a bez perspektivy se z vás v práci i v soukromém životě může stát puntičkářský byrokrat. Teprve když ovládnete obě dvě vlastnosti, povýšíte do hodnosti „velitele a kapitána“.

V knize Mít vše hotovo Allen pomáhal přepracovaným lidem tím, že jim ukázal, jak si rozdělit práci na malé, zvládnutelné krůčky. V nové knize to samé dělá s plánováním života a hledáním štěstí.

Ale pozor. Jen málokomu se to podaří ve všech ohledech. Spousta šikovných šéfů oddělení je bezradná, když si má naplánovat rodinnou dovolenou. Allen naštěstí, o notných pár stránek nepříliš záživného povídání dál, vysvětluje, jak kontrolu i perspektivu získat.

Hledání štěstí: návod krok po kroku

K tomu, abyste měli svůj život i práci pod kontrolou, vede pět kroků. Nejdřív si máte podle Allena vše zaznamenat – jednoduše řečeno přemístit všechno, co musíte nebo chcete zařídit, z hlavy na papír. Následuje fáze objasňování. Když si ujasníte, co vlastně všechna práce visící ve vzduchu znamená a jaký má být její výstup, už si vše vcelku jednoduše zorganizujete. V tu chvíli budete mít nad vším mnohem větší kontrolu než na začátku. K dokonalosti chybí už jen akce a reflexe.

Mít vše hotovo v kostce

Přednáška
23. května 2023

Všechno se v dobré obrátí

Adam Suchý

Allenův systém známý pod zkratkou GTD (z anglického mít vše hotovo)  je skvělý díky tomu, jak je jednoduchý. Všechno, co se vám honí hlavou (ať už je to práce nebo plány pro soukromý život) rozdělíte do jednotlivých projektů, a ty pak do řady malých úkolů, které se dají za chvíli stihnout. Vše si napíšete na papír nebo do počítače, abyste už na to vůbec nemuseli myslet. Z nervy drásající myšlenky na vystěhování bytu tak je rázem snesitelný plán: 1. koupit v hobbymarketu krabice, pásku a bublinovou fólii, 2. objednat stěhováky, 3. zařídit si den volna, 4. dát do krabic věci v obýváku, 5. dát do krabic věci v kuchyni, 6. obalit nábytek, 7. předat domovníkovi klíče.

Podobné schodiště vede k získání perspektivy. Akce se vám organicky slučují do velkých projektů, ať už je to přechod firmy na nový počítačový systém, starost o květinovou zahradu anebo třeba randění. Následují další zevšeobenění: oblasti zájmu a zodpovědnosti, pak cíle, po nich vize a úplně nakonec smysl a hodnoty.

I když to tak neříká, chce po vás Allen zkrátka to, abyste si sedli do houpacího křesla, pořádně se nad svým životem zamysleli, napsali si, co od něj chcete, a pak na to pamatovali, až budete reflektovat a plánovat další akce.

Využívejte celý web.

Předplatné

Pokud je vám tohle vše jasné, pak se z Aby vše klapalo asi nic nového nedozvíte. Jestli ale ve svém životě tápete, může vám tato publikace pomoci.

V knize Mít vše hotovo Allen pomáhal přepracovaným lidem tím, že jim ukázal, jak si rozdělit práci na malé, zvládnutelné krůčky. V nové knize to samé dělá s plánováním života a hledáním štěstí. Ano, jeho pozitivní tón je lehce otravný a ještě víc to, jak se beze studu chválí. Jenže cesta ke spokojenosti po malých krůčcích vypadá tak schůdně, že by byla škoda se na ni ani nepokusit vydat.

Zajímavé odkazy:

 

Články k poslechu

Lidská skládačka

Většina z nás podvědomě zkoumá, v čem jsme horší než ostatní. Jak se to odnaučit?

12 min

Zkreslené obrazy

Někdy v druhých vidíme sami sebe. A ten obraz se nám ani trochu nelíbí.

10 min

Jak odpočívá muž

Z relaxace se nesmí stát výkonnostní disciplína. Co mi tedy pomáhá nabrat síly?

6 min

Dejte každému rozhodnutí smysl

Změňte svůj přístup k procesu rozhodování. Věčná nejistota je peklo.

10 min

Dětem není dobře

Čím dál víc dětí potřebuje odbornou pomoc. Co se to s nimi děje a co …

20 min

9. 8. 2010

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.