Foto: Thinkstock.com
odemčené

České nic

Typický Čech nic nezmůže, za nic nemůže a všichni mu ubližují. Rezignoval na život.

Zuzana Řezáčová Lukášková

Zuzana Řezáčová Lukášková
Arteterapeutka

1. 10. 2014

Četla jsem návod, jak být pravým Čechem. Cílovou skupinou byli Američané, a tak byl text pro mě velmi vtipný. Co nejkratší sukně u žen, dlouhé vlasy u mužů, pivo, čeština a knížka v ruce, kdekoli jste, tohle z vás prý bleskurychle udělá pravého Čecha. Zamyslela jsem se a sepsala jsem si, jak vypadá typický Čech z mého pohledu.

 • Pravý Čech je vystresován nedostatkem financí, špatnou politickou situací, špatným počasím a dlouhou pracovní dobou, která není adekvátně zaplacena.
 • Pravý Čech si na toto všechno často a rád stěžuje. Spolu s dalšími Čechy se utvrzuje v tom, jak jsme na tom všichni špatně, což podkládá statistickými údaji a zkušenostmi ostatních (pokud možno vybírá ty nejtragičtější události a při vyprávění je ještě o něco zdramatizuje).
 • Pravý Čech je obětí systému, se kterým nemůže nic dělat, protože nic nemá a nic nemůže. Pravý Čech je oběť, která by se v časech minulých měla lépe!

Když jsem tak poslouchala další a další stížnosti, které mi dokreslovaly obraz typického Čecha, který nic nemůže, za nic nemůže a všichni mu ubližují (od souseda a šéfa v práci až po abstraktní stát a počasí), padla na mě beznaděj. Vypadalo to, že jsme všichni rezignovali na život.

Stále jsem potkávala zoufalé lidi bez zaměstnání a tedy i bez peněz, kteří jsou na úřadě práce a „nejsou zaměstnatelní“. Překvapivé pro mne bylo, že jsem potkávala také podnikatele a majitele malých firem, kteří si stěžovali, že nemůžou sehnat spolehlivé pracovníky.

Někde zkrátka došlo k chybě, která zapříčinila všeobecnou nespokojenost ve všech vrstvách společnosti a to, že máme na jedné straně spoustu nezaměstnaných a na straně druhé spoustu nezaplnitelných pracovních míst.

Inspirace podle Hanky

O týden později, kdy mě zachvátil smutek nad naší celospolečenskou krizí, která nemá s financemi ani mírnou zimou nic společného, jsem si přečetla příběh Hanky Kostovičové. Ta se rozhodla nebýt typickou Češkou a místo úpění na úřadě práce vzala život do svých rukou. Vnukla mi tak myšlenku, že pokud chceme získat práci svých snů, stačí si přestat stěžovat a něco pro to udělat. Jak to udělala Hanka?

 • Vytvořila web Marketing dělám ráda a dobře. Chcete mě?
 • Publikovala ho a rozšířila přes Facebook mezi svými přáteli.
 • Odpovídala na všechny nabídky.
 • Šla na patnáct schůzek a vybrala tu firmu, kde se cítila nejlépe.
 • Nastoupila do zaměstnání svých snů.

Proč to neudělají i jiní? To byla otázka, která se mi hlavou honila další dva týdny. Proč i ostatní nenabídnou to, co dělají rádi, a proto i dobře? Je tak těžké vymyslet, co mě baví, nebo je ještě těžší vymyslet, jak bych mohla to, co chci dělat, nabídnout dalším?

 1. Položte si otázku, co byste dělali, kdybyste se probudili v pohádce a mohli cokoli. Pokud se to shoduje na více než 90 % s vaším současným životem, můžete zde skončit.
 2. Sepište si, co vás v životě baví a v čem jste dobří. Pokud je tento krok hodně obtížný, zeptejte se svých přátel a rodiny.
 3. Vyberte alespoň jednu věc, kterou zařadíte do svého života. Začněte tím, že o tom budete mluvit, přečtete si knížku, články, zjistíte, kde jsou lidé s podobnými zájmy…
 4. Jakmile získáte zkušenost, že nemožné je možným, můžete vzít další část svého pohádkového seznamu a pozvolna se přibližovat ke svému životu jako v pohádce.

Je jednoduché říct, že něco nejde, a ještě jednodušší je o tom vůbec nepřemýšlet. Pokud ale chcete být spokojení a tím i zdraví, krásní a šťastní, inspirujte se a také vykročte z řady typických českých obětí!

Články k poslechu

Manipulační imunita

Jak nenaletět manipulaci? Učme se vyznat ve svých emocích a nebojme se jít do konfliktu.

12 min

Živoucí tělo

Je naší spojkou se světem, přesto ho málokdy doopravdy vnímáme. Jak to napravit?

10 min

Citově mimo

Druhý vás poslouchá, ale jako by neslyšel. Proč se někdy nedokážeme na blízké naladit?

8 min

Ve špatném vztahu

Co nás tam drží? Nevědomky si přehráváme staré vzorce a zranění. Kudy ven?

12 min

Hranice v rodině

Babičky chtějí vídat vnučku častěji, mně jejich přítomnost nedělá dobře.

11 min

1. 10. 2014

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.