Lidská mysl je sice jedním z nejúžasnějších děl přírody, to ale neznamená, že není napevno naprogramovaná ke spoustě hloupostí. Patří k nim i naivní vnímání rizika a šancí. Dost o tom vědí příbuzní gamblerů i zkrachovalých podnikatelů a „hráčů“ na burze.
I když žijete zdánlivě bezpečný život, je dobré všechny tyhle psychologické klamy znát. Podobně jako gambler si totiž lže třeba člověk, který chce „jednou“ přestat s kouřením.
Gamblerský efekt
Anglický termín „gambler fallacy“ nebo ještě příznačněji „Monte Carlo fallacy“, označuje jev, který dobře znáte. Když hrajete s dětmi Člověče, nezlob se a vaše figurky jsou uvězněny v chlívečku, vytouženě čekáte na to, až vám padne šestka. Když to zkoušíte třeba popáté, říkáte si: Teď už to přece musí přijít! Jenomže jak ví každý, koho na střední škole naučili základy statistiky, pravděpodobnost toho, že na kostce padne šestka (nebo na minci panna či orel a tak podobně) nesouvisí s tím, co padalo dosud. To si jen lidská mysl promítá do hry své předsudky a touhy a odmítá si připustit, že pravděpodobnost je v případě správně vyrobené kostky pořád jedna ku šesti a v případě nepoškozené mince jedna ku dvěma.
Netýká se to samozřejmě jen společenských her. Pokud se ocitnete v situaci, kdy každá další prohra znamená zhoršení vaší situace, třeba když se vaší firmě daří hůř a hůř, anebo když prohráváte v kasinu skutečné peníze, raději se zastavte a přemýšlejte, co dělat jinak. Šance, že to už konečně vyjde, je totiž matematicky vzato nejspíš stejná jako na začátku.
Asi jste se dovtípili, že tento psychologický efekt má i přesně opačný projev: když vám čtyřikrát za sebou padla šestka, neznamená to, že jde o nějakou kouzelnou sérii. I u pátého hodu je pravděpodobnost šestky pořád jen jedna k šesti.
Jak vidíte, Člověče, nezlob se můžete využít nejen k tomu, abyste naučili své děti prohrávat bez breku, ale taky abyste jim vysvětlili základní pravidla pravděpodobnosti. Bohužel, hloupost a prazvláštní „magické myšlení“ máme v mozcích tak hluboko zabudovanou, že i sebechytřejší lidé propadají různým gamblerským klamům.
Darujte předplatné
KoupitGamblerská ješitnost
Jedním z prostředků, jak se vcelku nevinně příležitostně pobavit hazardem, je stanovit si před návštěvou kasina rozpočet, po jehož utracení odejdete. Kéž by to ale bylo tak jednoduché. Za spoustou zkrachovalých domácností totiž stojí obyčejná ješitnost.
Ekonom David Ewing si všiml, že ve chvíli, kdy vyhráváte, je skoro nemožné přestat. Přísloví první vyhrání z kapsy vyhání má díky tomu vědeckou oporu.
Klamu chytře využívají herny a kasina, v nichž často mívají vyhrávající hráči pití zdarma. Proč odejít, když se vám daří a ještě do vás za odměnu lijí kávu nebo šampaňské?
Využívejte celý web.
PředplatnéPozor, neplatí to jen o hazardních hrách. Onkologická oddělení jsou plná pacientů, kteří věřili, že jednou budou schopní přestat kouřit, ale nechtělo se jim do toho, protože se tabák stále na jejich zdraví vůbec nijak nepodepisoval.
Lék na tuhle lidskou vlastnost zřejmě není. Snad jen držet se víc rozumu než okouzlení ze skvělých výsledků. A soustředit se – třeba při investování na burze – víc na dlouhodobě vyrovnané výsledky než náhodné a krátkodobé úspěchy.