Foto: Thinkstock.com
odemčené

Jak odlehčit situaci

Schopnost pobavit druhé nás zvýhodňuje ve vztazích i v kariéře. Humor se dá trénovat, zkuste to.

Jozef Melichár

Jozef Melichár
Publicista

8. 11. 2011

Psát diplomku o humoru nebyl dobrý nápad. Jen zkuste z psychologického hlediska vysvětlit, proč vás některý vtip rozesměje, až vám tečou slzy, nebo proč správně načasována vtipná poznámka někdy dokáže vylepšit váš den.

Včera jsem měl strašný den. Od rána jsem s nikým nemluvil. Seděl jsem doma v županu a pracoval, nahrbený nad laptopem. Má nálada se ohýbala jako záda, s podobnou tupou bolestí.

Pak mi najednou napsal kamarád. Nic zvláštního, nic osobního, poslal mi vtip: Žena poslala muže koupit šneky a víno v den výročí svatby. Cestou z ochodu ho odchytí kamarádi: „Pojď na jedno!“ Jsou dvě ráno a opilý muž se s vínem a šneky vrací domů. Přemýšlí, jak to vysvětlí ženě. Přede dveřmi ho to napadne. Pohází šneky za sebou, zazvoní, žena otevře a tváří se hrozivě. Chlap se stejně vyčítavě otočí na šneky: „No tak, kurvy líný, ještě dva metry a jsme doma!“

Strašně mě to rozesmálo. Téměř okamžitě se mi vyjasnila mysl. Dokonce jsem se trochu narovnal.

Nadhled a odstup

„Humor je úžasná věc, záchrana. V té minutě, kdy se objeví, všechny naše mrzutosti a špatná nálada zmizí a jsou nahrazeny slunečním jasem.“ To řekl Mark Twain. Něco na tom bude.

Například když se občas s partnerkou hádáme nebo vedeme jednu z oněch nebezpečných partnerských konverzací, občas jeden z nás ve své rozhořčenosti řekne něco vtipného. A zachrání nás.

Z ničeho nic se konverzace přepne na jinou úroveň. Máme šanci podívat se na náš rozhovor zvenku, z mírného odstupu. Nezáleží už tolik na těch drobných nuancích, na nešikovných nebo úmyslně jízlivých formulacích. Jsme náhle osvobozeni od napětí, od malicherného obsahu toho, o čem jsme se bavili. Spousta věcí, které mi před chvílí přišly jako životně důležité, je náhle směšná.

Před nedávnem jsem jí řekl, že pokud je ještě jeden z nás schopen se při hádce zasmát, nemáme se čeho bát. „Teď jsi na řadě ty,“ odpověděla mi.

Humor jako dobrá reference

Dobrý vtip nás umí vytrhnout z naší malichernosti, přílišné serióznosti a falešné důležitosti. Dodává nám tak potřebnou lehkost. Možná právě na to myslel spisovatel Charles Bukowski, když v jedné úvaze o současné společnosti řekl: „Potřebuji humor. Víc než cokoli jiného.“

Humor má moc pozitivně ovlivnit naše životy v mnoha oblastech:

  • Smysl pro humor je velmi účinný při navazování kontaktu s jinými lidmi.
  • Bourá bariéry a dělá komunikaci osobnější.
  • Je vysoko v žebříčku požadovaných vlastností při hledání partnera.

Zkrátka z nás dělá v očích ostatních lidí atraktivnější a sympatičtější partnery. Pomáhá nám získat dobrou pozici ve společenosti.

Známý psycholog Martin Seligman považuje humor za jednu ze čtyřiadvaceti základních vlastností, které charakterizují well being, tedy celkovou životní pohodu člověka.

Pointa vtipu

Jak tedy na to? Jak se stát zábavným? Jednou se můj kamarád, student psychologie, pokusil napsat diplomovou práci o vtipech. Každý den nám jich několik posílal a my jsme měli ohodnotit jejich vtipnost a popsat příčinu.

Bylo téměř nemožné popsat důvod, proč je vtip vtipný, a tak nápad časem zapadl prachem. A asi je to tak dobře. S vědeckými studiemi o podstatě humoru se to má podobně jako s vtipem, který je třeba vysvětlit. S vysvětlením pointa vtipu zmizí. A bez pointy není co vysvětlovat.

Zdá se tedy, že smyslu pro humor nás nikdo nenaučí, aspoň ne úmyslně. Jak jsme si však ukázali, jde o důležitou oblast lidských životů. Rozhodně tedy má smysl připomínat si jeho důležitost. Ptát se: Jak se naučit vtipně odlehčit situaci, když je to potřeba? A které jsou to situace? Ale není třeba se při tom brát moc vážně.

Vždyť jak říkají daltonici, život je jako duha: Černý pruh, bílý pruh.

Několik tipů, jak zapracovat na smyslu pro humor

Neberte se vážně

Dobrému humoru svědčí především sebekritika a otevřená, uvolněná atmosféra. Když situace postrádá dynamiku, zkuste odlehčit situaci sebekritickým vtipem.

Načasovaní kontextu

Říci nějakou věc ve správný čas na správném místě. To je jedna z nejdůležitějších a těžko naučitelných schopností vtipných lidí. Moc neplánujte, spolehněte se na instinkt.

Zkuste překvapit

Humor je často o nečekaném propojení nesouvisejících oblastí. Opakované, zaběhnuté vtipy lidé poznají a očekávají. Právě proto nejsou směšné. Riskujte, buďte odvážní. Zkuste občas reagovat na běžnou situaci způsobem, který je nečekaný.

Zdánlivá serióznost

Obzvlášť komických rozměrů situace nabývá, když překvapivý vtip prezentujeme s vážným výrazem ve tváři. Je to dovednost, kterou všichni důvěrně známe třeba od Zdeňka Svěráka.

Poslouchejte, smějte se

Ne každý dokáže lidi zaujmout a podat myšlenku tak, aby působila vtipně i pro ostatní. Ale to nevadí, humor není jen o neustálém vtipkování, ale především o lásce k zábavě. Když vás nic vtipného nenapadá, jednoduše se smějte a užívejte si humor lidí okolo vás.

Tak co, přihodíte do placu váš oblíbený vtip?

Články k poslechu

Kdy končí terapie

Osobní vývoj se odehrává ve spirále, hotovo nemáme nikdy. Úloha průvodce je omezená.

13 min

Zranění rodiče

Chcete být pro své děti lepší máma nebo táta, než jaké jste měli vy. Na …

16 min

Mobil není dudlík

Jak pomoci k psychické pohodě dětem ve světě mobilů a tabletů? Časový limit nestačí.

9 min

Manipulační imunita

Jak nenaletět manipulaci? Učme se vyznat ve svých emocích a nebojme se jít do konfliktu.

12 min

Živoucí tělo

Je naší spojkou se světem, přesto ho málokdy doopravdy vnímáme. Jak to napravit?

10 min

8. 11. 2011

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.