Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Foto: Thinkstock.com

Jak se bránit manipulaci

Média naplňují naši mysl tématy, která se nás netýkají. Promyšlené to ale nemají.

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč bývají na titulních stranách novin a v úvodu televizních zpráv zrovna ty novinky, které tam bývají? Novináři je vybírají podle několika klíčů: jak blízko k publiku se ta která událost stala, jak moc je překvapivá či negativní, nakolik může ovlivnit všední životy lidí. A hlavně: jak dobře se bude prodávat.

Pamatujte, že pořadí a výběr zpráv z principu nemůže být stoprocentně objektivní. Není za tím žádné velké spiknutí, ale prostě jen normální lidské preference editorů a vedoucích redaktorů.

Zatímco i pologramota tuší, že se události ve skutečnosti nemusely stát přesně tak, jak se o nich píše v novinách, výběr témat, která nám média předkládají, přijímáme bez kritického odstupu bez ohledu na naši inteligenci. Všimněte si, o čem se mluví v televizi a o čem se bavíme se svými přáteli. Kajínek, ekonomická krize, globální oteplování, iPhone 4. Začali jsme o těchto věcech klábosit sami, a novináři je od nás odposlechli, anebo bychom si jich, nebýt médií, ani nevšimli? Téměř bez výjimky jde o druhou možnost.

Netvrdím teď, že na nás média valí jakési pseudoudálosti. K práci novináře patří i to, že se snažíte vidět problémy tam, kde je většina lidí vědomě či nevědomě přehlíží. Vzpomeňte si ale, jak často všemi hlavními médii prolétne nějaká jalová kuriozita. Některé dny zrovna není o čem psát nebo točit, noviny však mají s tiskárnou nasmlouvaný počet stran a televize pevně určenou stopáž zpravodajství. Semínko nevyváženosti klíčí i v téhle skutečnosti.

Jindy má někdo šikovné oddělení vztahů s veřejností a pár dárků pro novináře udělá svoje. Novinář František Havelka vzpomíná: „Na jaře mě redakce poslala na tiskovku do wellness centra. Půl dne nás tam balili do čokolády, švihali metličkami, zavírali do parní lázně. Všichni, co tam byli, pak úplně nepokrytě na web i do časopisů psali, jak to bylo super. Já ne. Ale kdyby mě takhle hýčkal někdo, komu patří motokárová dráha, asi bych na tom byl stejně.“

Důvěřuj, ale progoogluj

Média nejsou všemocná. S trochou tréninku můžete sebe samotné i své okolí vytrénovat v jejich zdravě kritickém, ale přesto ne paranoidním čtení.

Sledujte tolik alternativních médií, kolik vám čas dovolí. I když jsem neznaboh, v autě poslouchám křesťanské rádio Proglas. Do zpráv se tam dostanou úplně jiné události než na Radiožurnálu - obvykle novinky z Vatikánu a různá výročí svatých. Obzory mi to rozšiřuje víc než samotné cesty, na které se autem vypravuji. A hrají folk, ten můžu.

28. dubna. - 2. května 2021

Psychická odolnost (seminář)

Psychologie.cz

Studujte názory lidí, se kterými nesouhlasíte. Takový web Komunistického svazu mládeže je stoka, ale když se jí probrodíte, dojdete k promyšlenějším protiargumentům, než že by se ta děcka měla podívat na Kubu. (Anebo se tam možná zamilujete do Marxe a přidáte se do KSM, vaše věc.)

Ověřujte si informace. Tuhle jsem si dal v restauraci mizerný a drahý hamburger, jen abych zjistil, jestli v novinách recenzent nelhal, když napsal, že byl mizerný a drahý.

Ověřování vás ale nemusí stát ani korunu. Pokud se vám v médiích něco nezdá (anebo jen tak, ze sportu), zamiřte na anglickou Wikipedii a případně na zdroje, na něž odkazuje. Jde o pestrý výběr odborných i populárních médií z celého světa, v němž lze pochopitelně vydolovat víc zrnek pravdy než z krátkého novinového článku rychle datlovaného před uzávěrkou.

Využívejte celý web.

Předplatné

A taky googlujte. Budete tak moci třeba zjistit, že žádný novinář František Havelka neexistuje. Vymyslel jsem si ho. Berte to jako blahosklonnou facku od učitele, kterou vám vlepil z lásky a s vědomím, že kdyby to neudělal on, dostali byste brzo po ústech od někoho jiného - a surověji.

K tématu doporučuji tři chytré knihy:

  • Karel Hvížďala: Jak myslet média
  • Niel Postman: Ubavit se k smrti
  • Lynette Sheridan Burns: Žurnalistika

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Psychologie a politika

Většinou píšu tak, abych vás povzbudil, inspiroval. Dnes vás chci zneklidnit.

65 min

Mark Manson: Tři rady do života

Kdybych měl svým dětem předat jen tři životní zkušenosti, byly by to tyto.

12 min

Duševní úrazy

Pokud porozumíme způsobům, jak náš organismus reaguje na trauma, můžeme se postupně zotavit.

12 min

Už nechci být single

Toužím po vztahu a rodině, ale nedaří se. Co je se mnou špatně?

12 min

Osobnost pohlcená disciplínou

Život podle pravítka je předvídatelný a přehledný, chybí mu ale důležitý rozměr.

11 min

Otevřít audio sekci
Proč věříme médiím?
Seriál

Michal Kašpárek

  • Komunikace