Chtěl jsem jít po pravé příčině lidských neduhů a strastí, ne jen záplatovat následky.
Vždy byly profese, které mě fascinovaly. Říkal jsem si, jak se člověk asi stane tím pánem, co sedí vpravo vzadu v orchestru, jednou za hodinu se zvedne, uhodí do činelů a zase se posadí. Proč si někdo vybere jako sport to srandovní pouštění kotoučků s uchem po ledě. (Ano, curling se to jmenuje).
Poté, co roky poslouchám na každém večírku, kde se proflákne, čím se živím, stále stejné vtipné otázky a narážky, napadlo mě, že si možná kde kdo klade stejnou otázku k mému oboru. Proč, když už jsem doktor, nedělám chirurgii, královnu medicíny, nebo aspoň gynekologii?
Pak mi kdosi půjčil prvního Freuda. A já byl ztracen. Poprvé jsem četl o podvědomí. O detektivní práci.
Začněme osobněji. V medicínském prostředí jsem vyrostl, takže poté, co mi rodiče vymluvili popeláře a z doposud nepochopitelných důvodů jsem nebyl přizván do kosmického programu NASA, bylo rozhodnuto.
Tedy, bylo rozhodnuto o medicíně. Ale dlouho bylo jasné, že nebudu dělat nic, co se týká mozku. Neb jsem vždy s Woody Allenem tvrdil, že mozek je přeci můj druhý nejoblíbenější orgán (a byl žhavým kandidátem na první místo) a že přeci nechci denně pracovat s lidmi, kterým zrovna tento orgán nefunguje, jak má.
A pak mi kdosi půjčil prvního Freuda. A já byl ztracen. Poprvé jsem četl o podvědomí. O detektivní práci, o tom, jak člověk ze střípků, z náznaků a chyb, ze snů a narážek dedukuje, vymýšlí, zkouší a zkoumá. Tiše naslouchá a pak odhalí Pravdu. Najednou jsem se mohl stát Sherlokem Holmesem. (Aniž bych musel studovat policejní akademii a vstoupit do Policie ČR.)
Už dávno si nemyslím, že prodělaná psychoterapie by nutně vedla ke zdravému životnímu stylu, ale zlepšení kvality života dotyčného i jeho blízkých je často markantní.
Zbytek byl prostý. Dostal jsem se na medicínu, po Freudovi následoval Jung a s ním pochopení, že možná jednou proniknu do tajemství duše nikoli jediné, ale kolektivní, celého lidstva. (I když, já byl vždy spíše Freudián.)
Medicína mě v rozhodnutí jen utvrdila. S neutuchajícím nadšením a naivitou jsem tvrdil, že přeci chci jít po pravé příčině lidských neduhů a strastí a ne jen záplatovat následky. Jistě, interna je výborná věc, ale kdyby se lidi nestresovali, nepřejídali, nekouřili, neopíjeli, oč by bylo méně infarktů, selhání jater a rakovin. Chururgie je úžasná, ale klidnější lidé by měli méně úrazů, méně ucpaných cév. A to si vlastně myslím doposud.
Už dávno si nemyslím, že prodělaná psychoterapie by nutně vedla ke zdravému životnímu stylu, ale ano, zlepšení kvality života dotyčného i jeho blízkých je často markantní. Což je jeden z důvodů, proč mě ta práce pořád tak baví. Jinak byl střet s realitou, jak už to ostatně u idealistů bývá, poměrně tvrdý. A o tom příště.
Autor publikuje na svém blogu www.TomasRektor.cz.
...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.
Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.
V terapii hledáme autentickou osobnost. Tu, kterou se někdejší dítě marně chtělo stát.
34 min
Co nám brání jít do konfliktu? Nevěříme vzájemnému vztahu, nevěříme ani sami sobě.
9 min
Psycholog Dalibor Špok představuje svoji oblíbenou relaxační techniku.
32 min
Většinou píšu tak, abych vás povzbudil, inspiroval. Dnes vás chci zneklidnit.
65 min