Foto: Thinkstock.com
odemčené

Jak vyhrát ve Sportce

Lidé hledají v nahodilosti magii. Jejich šťastná čísla ale mají stejnou šanci jako 1, 2, 3, 4, 5, 6.

Jan Majer

Jan Majer
Šéfredaktor Psychologie.cz

13. 4. 2009

Jedna skupina účastníků nejoblíbenější české loterie sází vždy svá šťastná čísla, druhá volí pokaždé novou kombinaci. Kdo má větší šanci na výhru? Víte, jaké kombinace čísel jsou nejčastější a proč se jim vyhnout?

Ve Sportce tipuje sázející šest čísel ze čtyřiceti devíti, která budou tažena při slosování. Z osudí je pak postupně vylosováno šest čísel. Po vylosování těchto čísel je ze zbývajících čtyřiceti tří čísel vylosováno ještě dodatkové číslo.

Kdo se trefil do všech šesti čísel, vyhrál. Druhý je ten, kdo uhodl pět čísel a k tomu dodatkové číslo. Pět čísel bez dodatkového znamená třetí místo atd.

Jediným faktorem, který rozhoduje, je samozřejmě náhoda. Čísla v osudí nemají paměť, stejně jako hrací kostky. Kombinace z jednoho tahu nijak neovlivňuje výsledek následujícího tahu.

Lidé přesto v nahodilosti hledají nějakou magii, která při určité konstelaci zajistí, aby štěstí dopřálo právě jim. Ve skutečnosti jejich šťastná nebo magická čísla mají stejnou šanci jako kombinace 1, 2, 3, 4, 5, 6.

Jak tedy sázet? I když je to z pohledu pravděpodobnosti prašť jako uhoď, odborníci doporučují čísla pokaždé měnit. Redaktor Robert Matthews, který v listu The Sunday Times vede rubriku o vědě, vysvětluje proč: „Představte si, že celé roky sázíte stejná čísla. Pořád nic, a tak vás napadne, že je čas je změnit a vymyslíte si novou kombinaci. Vsaďte se, že právě v ten moment vyhrají vaše stará čísla.“

Myslíte, že takové doporučení popírá výše uvedené zákonitosti? Jen zdánlivě. Jedno pravidlo totiž platí zcela bezpečně. Totiž to, že náhoda je blbec.

Kdyby se stalo to, s čím straší Matthews, bylo by to pro člověka upnutého na svou životní šanci tragické. A protože sázením stejných čísel hráč nijak nezvyšuje pravděpodobnost výhry, je lepší čísla úplně nahodile střídat a raději tak podobné psychické újmě předejít.

Dalším argumentem, proč nespoléhat na šťastná čísla, je možnost, že stále stejnou kombinaci sází více lidí. Někteří totiž „svá“ čísla odvozují od číselných řad, na jaké mohli vsadit i jiní.

Typickým příkladem je právě zdánlivě originální kombinace 1, 2, 3, 4, 5, 6, případně 21, 22, 23, 24, 25, 26 apod. Velmi populární jsou také čísla 4, 8, 15, 16, 23, 42. Diváci seriálu Ztraceni už vědí.

Tato tajemná čísla, označovaná jako „lost numbers“, se v seriálu objevují v různých souvislostech a prolínají se osudy hrdinů. Jeden z nich, Hurley, vsadil tuto kombinaci v loterii a vyhrál 114 milionů dolarů.

V případě výhry by oddané příznivce seriálu, sázející jako Hurley čísla 4, 8, 15, 16, 23, 42, čekala po prvotním nadšení studená sprcha. Výhra by se totiž dělila mezi všechny, kteří uvažují stejně. V případě české Sportky jde odhadem o desítky, možná stovky lidí.

Články k poslechu

Buď jako voda

Můžeme s jemností měnit svět a přitom zůstat spojeni s vlastní podstatou.

11 min

Pomalá změna

Vražedné životní tempo nezvolníte ze dne na den. A to je dobrá zpráva.

15 min

Objekt zájmu

Druhému se zjevně líbíte, přesto se vás zdráhá oslovit. Co za tím může být?

12 min

Proč pomáháme

Dokážeme udělat něco pro druhé skutečně nezištně, nebo vždy sledujeme vlastní dobrý pocit?

9 min

Nevěř mozku všechno

Když se myšlenky zacyklí v kruhu, může to člověka úplně vyřadit ze života.

11 min

Jan Majer

Šéfredaktor Psychologie.cz

13. 4. 2009

Jan Majer

Šéfredaktor Psychologie.cz

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.