Foto: Thinkstock.com
odemčené

Jemně a dlouze

I muži mají někdy chuť na pomalý, mazlivý sex s dlouhou předehrou a protahovaným vyvrcholením.

Peter Grejták

Peter Grejták
Publicista

13. 9. 2013

Ženy prý mají rády dlouhou předehru a dlouhý orgasmus a muži rádi krátkou předehru a krátký orgasmus. Z biologického hlediska má toto rozložení sil své opodstatnění, ve stálém partnerském vztahu by ale byla škoda občas nezkusit něco jiného. Není k tomu třeba ovládat žádné speciální techniky.

Nemyslím si, že ženy potřebují dlouhý sex, určitě ne všechny a vždy. Znám nejednu ženu, která by mohla vyprávět, jak je tento mýtus pochybný. Ženy mají také chuť na experimentování nebo i střídaní partnerů. O tom se popsaly už stohy papíru a zaplnily gigabajty paměťových zařízení.

Ovšem o čem se už mluví méně je prostý fakt, že ani muži nejsou jenom stroje na sex. Taky mají rádi předehru (nebo jsou jí přinejmenším schopni) a jejich orgasmus nemusí trvat jen pět sekund. Možná o tom sami nevědí. Nejstarší texty o sexu však tyto schopnosti popisují a taky radí dlouhou předehru. Netvrdím, že vždy. Ale občas zkusit něco nového nemůže uškodit.

Ať vás žena třeba půl hodiny jenom hladí a líbá. Vy jen oddechujte a nechte se unášet. Kdoví, možná i usnete. To se, navzdory všem předsudkům, může.

Sex jako investice

Z pohledu evoluce má rozdíl v prožívání sexu svůj smysl – žena potřebuje „ujistit“ o lásce muže, neboť je možné, že dostane jeho genofond.

Teorie rodičovských investic říká:

  • Žena maximalizuje své zdroje výběrem správneho partnera, tedy takového, který má moc, peníze a sílu, nebo se aspoň se bude starat o potomky (případně se nechá oplodnit silným a sličným mužem a za manžela si vezme člověka, který se o potomky postará).
  • Muž maximalizuje své zdroje tak, že oplodní pokud možno co nejvíce žen, neboť se pak nemusí o potomky starat.

Pro bližší studium popsaných zákonitostí mohu doporučit trošku náročnější, ale informačně bohatou knihu Evoluční psychologie člověka (Barret, Dunbar, Lycett).

Pro muže tedy může být evolučně výhodný krátký sex s krátkým, ale funkčním orgasmem. Co když je někde za rohem jeskyně další muž, třeba její partner? Jenomže ve vztahu není nutné „to“ rychle odbýt. Jestli nejdeme ráno do práce a partnerka je přístupná, máme na to klidně celou noc. A tehdy může tento evoluční mechanismus být spíše na škodu. Zapomeňme proto na chvíli na evoluční biologii a zkusme se zaměřit na niterné prožívaní.

Nechte se pomazlit

Není to tak těžké. Totiž, často jde jenom o to, aby muž uměl vydechnout a nechal se jenom unášet. Způsob a poloha teď není důležitá, důležité je jenom se uvolnit. Třeba se po příchodu z práce naložte do vany a poproste manželku, aby vám vymydlila záda.

Nebo si chvíli oddechněte, možná naplánujte zířejší den, abyste se dostali do jisté pohody. Pak poproste partnerku o trochu snahy. Je velice příjemné nic nedělat a nechat se „obsluhovat“. (Možná se v tuto chvíli ženy zhrozily, já však věřím, že jim to partner jindy oplatí měrou stejnou, ne‑li větší.)

Když partnerka souhlasí, nechte ji, ať to dělá po svém. Ať vás třeba půl hodiny jenom hladí a líbá. Vy jen oddechujte a nechte se unášet. Kdoví, možná i usnete. To se, navzdory všem předsudkům, může. Co se však dle mého nesmí je neodkomunikovat, co vlastně po partnerce chcete.

Procítěním sexu z něj dostaneme více a je dokonce možné, že zjistíme, že tulit se k sobě po sexu není zas až tak špatný nápad.

Obeznámit ji i s tím, že můžete usnout a že vám to nebude vadit, je taky vhodné. I žena by si měla být vědoma toho, co chcete a kam to může vést. Jestli únavou a příjemnou chvílí upadnete do spánku, neměla by se cítit hloupě. Vysvětlete jí proto, že takové usínaní je přímo dokonalé.

Jestli však neusnete, zkuste se zklidnit a vnímat, co partnerka dělá. Snad se vám to bude líbit a jestli to bude rychlé a pomalé tak akorát, máte se na co těšit. A vězte, že partnerka to bude vnímat. A pak, když přijde orgasmus, prociťujte ho. Možná vám trénink zabere pár víkendů, ale snad všichni sexuologové mají za to, že dobrému sexu se člověk učí. Jestli se tvám podaří vyvrcholit, vnímejte, co se s vámi při orgasmu děje.

Možná zjistíte, že když se uvolníte, orgasmus potrvá déle, klidně i minutu. Nebraňte se tomu. My muži se totiž často chceme „jen udělat“ a pak řešit něco jiného (dámy by jistě řekly, že to něco je spánek). Procítěním sexu z něj dostaneme více a je dokonce možné, že zjistíme, že tulit se k sobě po sexu není zas až tak špatný nápad. Aspoň občas.

Tohle se mi líbí…

A ještě jednu výhodu nám takovýhle zážitek přináší – pozorováním ženina chování můžeme odsledovat, co má ráda ona. Neplatí to stoprocentně (z fyziologického hlediska to ani nejde), ale můžeme si všímat, které části těla se věnuje, jak dlouho a podobně.

Využívejte celý web.

Předplatné

Lze předpokládat, že člověk nedokáže myslet za jiné lidi, a proto bude dělat hlavně to, co je příjemné jemu samotnému. A partnerka zase zpětnou vazbou zjišťuje, co se líbí vám. Možná dodnes netušila (spolu s vámi), že bradavky nemáte jenom proto, že se lidský plod zprvu vyvíjí tak, aby mohl být funkční pro obě pohlaví.

A samozřejmě, intimní rozhovor je vhodným doplňkem sexuálního života. Pomáhá ujasnit si s partnerem všechno, co se sexu týká. Nepovažuji za nutné mít takový sex neustále, to snad ani nejde – evoluci přece jenom neobelstíme. Ale trocha experimentu neuškodí a nechat se hýčkat po těžkém dni nebo týdnu je k nezaplacení.

Získat aplikaci Adobe Flash Player

Články k poslechu

Lidoop v zrcadle

Martin Burget přináší zajímavosti z oboru psychologie.

11 min

Puberta online

Co trápí generaci přezdívanou někdy sněhové vločky? Nemají možnost úniku.

16 min

Úzkost jako rádce

Když se k hledání smyslu života postavíme čelem, zmírní se i naše úzkost.

9 min

Příliš mnoho mužů

Stydím se za počet svých sexuálních partnerů. Jak se s tím vypořádat?

9 min

Výčitkář

Budí ve vás pocity viny a současně dojem potřebnosti. Co je za tím?

17 min

13. 9. 2013

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.