Slow fitness jako přístup k pohybu a tělu nabízí mnohem více barev než jen dřinu a pot.
Slow food jako protiváha fast foodu je už celkem zaběhlý termín. Ke konzumaci jídla kromě samotného aktu nasycení žaludku přidává i další úrovně – zklidnění a zpomalení, všímavost, kvalitu, rituál nebo sdílení. Něco podobného můžeme najít i ve světě fitness, resp. v přístupu, jak pečujeme o svou tělesnou stránku.
Poprvé jsem se s pojmem slow fitness setkal před lety u amerického pohybového učitele Franka Forenciche. Frank je ve světě fitness nevázaným hipíkem, jde proti módním konvencím a řídí se hlavně jednoduchostí a zdravým rozumem. K jeho myšlenkám, občas trochu ulítlým, se jednou za čas vracím – nejen pro informace, ale i pro nadhled a pobavení.
Než zpomalíme, pojďme se nejdřív mrknout na to, co se může skrývat pod pojmem fast fitness:
U fast fitness jde často o to si něco „pořešit“, ideálně v co nejkratším čase. (Ale co potom?) Vizuální efekt je tu důležitý. Hodně reklamy, marketingu a vnější motivace. Nebo to jsou třeba ty pravidelné dvě hodiny týdně na strojích ve fitku, ostatní čas se k našemu osobnímu „fitness“ nepočítá, je to oddělené.
Fast fitness je spojen s velkým úsilím, dřinou, neustálými počty opakování a sérií – a také se zvýšenou hladinu stresového hormonu kortizolu. Ten je pro naše běžné fungování důležitý, ale dlouhodobě zvýšená hladina může vést ke stresu, podráždění, zhoršené kvalitě spánku a regenerace.
Fast fitness není chyba, je to přístup. Jedna z možností, která je pro určité povahy naplňující, pro jiné zničující. Ale dlouhodobě neudržitelná.
Slow fitness se oproti tomu na tělesný vývoj dívá v jiném časovém horizontu: Jak nakládat a pracovat se svým tělem, abych to mohl dělat i za 10, 20 nebo třeba 50 let? Je to dlouhá cesta, vlastně celoživotní, bez vymezeného konce, která je dlážděna i naší trpělivostí a dalšími životními kvalitami, jako je všímavost nebo schopnost se psychicky i fyzicky uvolnit. Kortizol nedostává tolik prostoru. Není tu co uspíšit, není co obcházet – zákony našeho těla se řídí svým tempem a principy.
Tento pozvolný proces se stává integrální součástí našeho života. Nenásilně inspirujeme své okolí, protože nás samotné to časem začne měnit. Jsme všímavější ke svému tělu a životu. Sledujeme, co nám dělá dobře, a co ne. A není to jen o samotném cvičení – stáváme se ohleduplnějšími i k naší stravě, spánku, regeneraci… Už to nejsou oddělené aktivity, je to provázaná síť našeho života.
Když budu osobnější, jak se tento přístup promítá do mého života?
Slow fitness – zní to jako další módní trend a zároveň to krásně vystihuje podstatu věci. Taky mi naskakuje otázka, zda něco takového můžeme považovat za trend, když u tohoto přístupu věci zrají provázaně mezi sebou, pomalinku a nenásilně. Do novoročního předsevzetí s vidinou radikální rychlé změny (Tentokrát už to určitě klapne!) to tak jednoduše nenapasujeme.
A vlastně bych si i přál, aby se z toho ten masový trend stal, minimálně na několik nadcházejících desetiletí.
Máte dvě možnosti, jak s námi zůstat v kontaktu. Předplatné vám otevře přístup k obrovské knihovně článků, videí a audiobooků. Nebo si nechte ZDARMA zasílat to nejzajímavější e‑mailem – dáme vám také vědět, když něco zajímavého otevíráme pro všechny čtenáře.
Pozornost je základní projev lásky. Proč se opakovaně vrháme do vztahů, kde ji nenacházíme?
8 min
Lidé s hraniční poruchou osobnosti trpí pocitem prázdnoty. Jejich vztahy jsou plné bolesti.
12 min
Úzkost je naléhavá zpráva. Poslechněte si, jak jí rozumí psycholog Jan Jakub Zlámaný.
25 min