odemčené

Poslední kapka

Jaká je vaše dovolená, takový je váš vztah. Nemusí to platit doslova, ale zamyslete se nad tím.

Michal Mynář

Michal Mynář
Psychoterapeut

13. 8. 2012

Každý rok se to opakuje. V době vrcholícího léta se má praxe plní klienty, jejichž vztah se ocitl v krizi díky nějakému eskalovanému konfliktu, který se udál na společné dovolené.

Hádky a konflikty, ke kterým dojde na dovolené, bývají často onou pověstnou poslední kapkou, která stojí za rozpadem mnoha vztahů. Proč se zrovna dovolená stává dějištěm tolika krizí?

Dovolenou si spojujeme s oddechem, pohodou, klidem. Očekáváme od ní, že načerpáme energii, že konečně vypneme a začneme si užívat, že zažijeme něco nového…

Je to zkrátka čas, který chceme prožít naplno a co nejlépe a do kterého vkládáme velká očekávání, z nichž některá nejsou zrovna realistická. A to je důvodem mnoha zklamání.

Jak se neservat hned první den?

Předně je nereálné očekávat, že člověk přepne do „dovolenkového modu“ jen tím, že přeletí několik hodin letadlem. Tento přechod potřebuje čas a trvá i několik dní, než odezní všechny projevy stresu, jež si člověk přiveze ze svého všedního života. První dny dovolené jsou tak často spojené s pocity nervozity a podrážděnosti, se kterými nelze udělat nic jiného, než trpělivě počkat, až odezní.

Doma má člověk zázemí, které mu nabízí spoustu možností, jak před takovými pocity uniknout. Většinou neví, kde mu hlava stojí, a na nějaké pocity prostě nemá čas. Pak je tu televize, internet a další „rozptylovadla“. Když ani to nepomáhá, dá se zavolat kamarádovi či kamarádce, zajít do posilovny, sáhnout po kyblíku zmrzliny nebo si v nouzi nejvyšší někam zalézt a tam se s podobnými pocity srovnat po svém.

Naše představy o trávení času na dovolené bohužel většinou zahrnují i dost konkrétní očekávání ohledně chování našich blízkých.

Někdy si ani neuvědomujeme, kolik různých ventilů nám pomáhá zbavit se vnitřního napětí. Doma máme zažité rituály, jak získat rovnováhu. Dovolená nám sice nabízí mnoho jiných cest, jak relaxovat a „upustit páru“, ale chvíli trvá, než si tu novou rovnováhu nastavíme, a tak jsme oslabení právě v těch nejkritičtějších prvních dnech dovolené.

Darujte předplatné

Koupit

Zákonitost zklamaných očekávání – a výčitky

Dalším častým problémem je omezení osobního prostoru. Na dovolené spolu rodina žije většinou v jednom apartmánu, který bývá výrazně menší než prostor, který jsou její členové spolu zvyklí obývat. Před druhými není kam utéct. Prostě tam nemáte ten svůj kouteček. Když dáte zvířata do těsné klece, začnou být vůči sobě agresivní, i když spolu dřív dokázala dobře vycházet. S lidmi je to stejné.

Kamenem úrazu bývají i rozdílná očekávání zúčastněných ohledně způsobu trávení dovolené. Kdyby se neshodli jen v tom, jak chtějí trávit svůj vlastní čas, bylo by řešení relativně jednoduché – ať si každý dělá, co se mu líbí! Bohužel naše představy o trávení času na dovolené většinou zahrnují i dost konkrétní očekávání ohledně chování našich blízkých.

Rizikovou skupinou jsou zejména lidé, kteří upadli do stereotypu a svůj všední život vnímají jako nezajímavý či nudný.

Pokud ostatní tato očekávání nenaplňují (a oni je většinou nenaplňují, protože se o nich často dozví až z naštvaného výrazu svého protějšku), přichází zklamání a výčitky. A to je už jen krůček k pořádné hádce.

Dovolená jako zrcadlo vašeho vztahu

Méně častým, avšak nikoliv zřídkavým důvodem dovolenkových krizí bývají také rozličné dovolenkové románky či sexuální eskapády. Dovolenou mnoho lidí vnímá jako čas pro poznávání nových míst, kultur a lidí. Někteří pak dovolenkové atmosféře podlehnou natolik, že to s tím poznáváním trochu přeženou – třeba se slečnou z vedlejšího pokoje. Rizikovou skupinou jsou zejména lidé, kteří upadli do stereotypu a svůj všední život vnímají jako nezajímavý či nudný.

A aby toho nebylo málo – někdy si o malér říká už jen důvod, proč se lidé rozhodnou na společnou dovolenou vyrazit. Za špatný nápad považuji jet na dovolenou řešit už probíhající krizi vztahu v naději, že společný zážitek dvojici zase sblíží.

Využívejte celý web.

Předplatné

Z výše uvedených důvodů je jasné, proč podobné pokusy jen zřídka končí dobře. Většinou je taková dovolená utrpením pro oba a často i posledním hřebíčkem do rakve takového vztahu. Nechci ale, abyste si z tohoto článku odnesli dojem, že dovolená rovná se nutně průšvih. Tak to není. Většině z vyjmenovaných rizik se dá vyhnout nebo se dají zvládnout, pokud s nimi člověk dopředu počítá.

Abyste si užili společnou dovolenou naplno a bez krizí, měli byste s partnerem či partnerkou společně pečovat o váš vztah po celý rok. S trochou nadsázky se totiž dá říct: „Jaké vztahy, taková dovolená.“ Na dovolené vystoupí jen to, co už ve vašem vztahu je. Pokud je pohodový, bude pohodová i dovolená. A naopak, napětí, které mezi vámi vládne, si na dovolené spíš najde cestu, jak vám výlet „okořenit“.

Články k poslechu

Dopis mámě

Odpustit nedokážu. Pocity se zdají příliš těžké. Co vlastně cítím?

13 min

Vyšumělý vztah

Může se partner změnit? Ptejte se, jestli chcete zůstat, i když to neudělá.

13 min

Bývalé lásky

Nejste první, s kým se milovali. Jak se vyrovnat s partnerovou minulostí?

11 min

IQ není všechno

Máte pocit, že nejste dost chytří, a proto nezapadáte? Místo v životě si budujeme jinak.

14 min

Náprava vztahových vzorců

Jak se vymanit z vývojového uvíznutí a odložit zátěž minulosti?

14 min

13. 8. 2012

Načítá se...
Načítá se...
Načítá se...

Nejlépe hodnocené články

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.