odemčené

Selfie pro zdraví

Nový lék na splín a stres: naordinujte si selfie! Pozor ale na závažné vedlejší účinky.

Radkin Honzák

Radkin Honzák
Psychiatr

12. 10. 2016

Těžký život studenta zrodil myšlenku ambiciózního výzkumu. Ten prokázal, že pravidelné pořizování selfie vede k uvolnění nashromážděného stresu. Užívání této převratné medicíny však není bez rizika.

University of California v Irvine má spoustu kateder a za maskota mravenečníka. Jestli si vzpomenete na čichový zážitek při návštěvě tohoto zvířátka v ZOO, jistě mi dáte za pravdu, že u lachtanů je příjemněji. Studenti z UCI ale nemusí chovat maskota doma, Aby si ho mohli prohlédnout, mají chytré telefony.

Tam se mohou střídavě dívat na maskota i na sebe, jak se jim právě zachce. Na displeji vidí mravenečníka, který nesmrdí, a svůj inteligentní obličej, který se chová stejně decentně a společensky. Mohou toho dokonce využít proti stresu.

Katedra informatiky a počítačových věd, která k tomu použila také technik měřících emoční stavy, jim pro tyto telefony přinesla dárek. Až na ně přijde splín, že prázdniny skončily, mají si udělat selfie, poslat to přátelům a hned se rozveselí a budou šťastní. Tady to je – pro nevěřící – v originále: Regularly snapping selfies with your smartphone and sharing photos with your friends can help make you a happier person.

Užitečná mašinka

Studenti, kteří denně provozovali tuhle narcisticky orientovanou aktivitu, jí byli pozitivně ovlivněni. Výsledky byly právě nyní publikovány v časopise Psychology of Well‑Being. Je to první studie tohoto zaměření, říká její autorka Yu Chen, která ji provedla v rámci svého postdoktorského studia.

Mediím vysvětlila, jak je to těžké vracet se z domova do Irvinu, trpět všemi těmi starostmi – finančními počínaje, přes pocity samoty a izolace až k tvrdosti studijních podmínek (nevzpomínám si, že by za mých studií bylo na kolejích tak tesklivo, ale ona to myslí vážně: feelings of loneliness and isolation, and the rigors of coursework).

To je pořád plno zpráv, jak tyhle přístroje škodí. My jsme prokázaly, jak jsou užitečné.

„Dobrou zprávou pak je, že navzdory tomu, že někteří studenti jsou náchylní ke stresu, většina z nich má u sebe stále mobilní zařízení, jež může být použito jako protistresový činitel. Stačí k mnoha aplikacím přidat takovou, která umožní vytvořit a poslat obrázek,“ sdělila autorka vědeckého projektu novinářům.

Chen a její kolegyně naplánovaly čtyřtýdenní studii, do níž bylo zařazeno 28 mladých žen a 13 mužů, kteří se zavázali k účasti na výzkumu během standardních studijních povinností.

  • Organizátoři jim namontovali na telefony zařízení, které sledovalo jejich náladu během prvního – kontrolního – týdne. Účastníci užívali různé aplikace pro pořízení fotografií a třikrát denně hlásili stav své nálady.
  • Během dalších tří „ostrých“ týdnů byli rozděleni do tří skupin, v nichž měli za úkol denně pořídit buď selfie při úsměvu, nebo fotografii objektu, který je potěšil, nebo objekt, o němž se domnívají, že potěší příjemce.

S ubíhajícím časem byli účastníci stále více spokojeni se svými obrázky, jejich pořizování jim dělalo méně násilí a cítili uvolnění nahromaděného stresu. Tolik tedy výsledky studie. Senior autorka Gloria Mark k tomu dodala: „To je pořád plno zpráv, jak tyhle přístroje škodí, a my jsme prokázaly, jak jsou užitečné.“

Muži v ohrožení

Co k tomu dodat? Není růže bez trní a můj dědeček k tomu ještě doplňoval, že rybu noha nebrní. Od roku 2014 zahynulo nejméně devětačtyřicet (slovy 49) lidí při činnosti nazývané pořizování selfie.

Za nejnebezpečnější místa pro pořizování portrétů jsou považovány skalní útesy, vysoká místa a vodní plochy. Ale v prosinci 2015 byl v Indii zabit mladík, který si chtěl udělat portrét s přijíždějícím vlakem.

Ekonomické stránky nazvané Priceonomics se snaží dát dohromady přehled úmrtí, ke kterým došlo tímto způsobem, současně s vědomím, že jejich počet může být vyšší, protože ne všechny případy se dostanou do médií.

To, co zjistili, by mělo vést minimálně k přemýšlení: více než čtvrtina těchto úmrtí se týkala mladých lidí do 21 let a více než 75 % obětí tvořili muži, což není nic podivného, protože ti – častěji než ženy – se chovají jako blbci.

Ruská policie rozšiřuje brožuru na toto téma s upozorněním, že nebezpečná jsou vysoká místa a vodní plochy.

  • Šestnáct lidí se zabilo pádem z útesu nebo vysoké budovy, zatímco čtrnáct se utopilo.
  • Při pózování s přijíždějícím vlakem v pozadí zhynulo osm lidí, kteří si neuměli spočítat, za jak dlouho zdolá několik desítek metrů trati lokomotiva jedoucí devadesátikilometrovou rychlostí.
  • Čtyři selfiesti se při pořizování portrétu omylem zastřelili, dvěma vybuchl v ruce granát, dva se zabili v autě a dva dokonce havarovali s letadlem.
  • Zlé zvíře, které se nechtělo fotografovat, zabilo jen jednoho.

Nejhůře ze všech zemí dopadla Indie, odkud je hlášeno 19 úmrtí a vzhledem k tomu, že většina z nich je utonutím, vyhlásila tam vláda šestnáct vodních oblastí, v nichž je zakázáno pořizovat selfie.

Další je zřejmě Rusko, které, jak je u nich zvykem, špatná čísla neuvádí, zato rozvinulo kampaň upozorňující na nebezpečí vysokých míst, útesů a divokých zvířat.

Články k poslechu

Buď jako voda

Můžeme s jemností měnit svět a přitom zůstat spojeni s vlastní podstatou.

11 min

Pomalá změna

Vražedné životní tempo nezvolníte ze dne na den. A to je dobrá zpráva.

15 min

Objekt zájmu

Druhému se zjevně líbíte, přesto se vás zdráhá oslovit. Co za tím může být?

12 min

Proč pomáháme

Dokážeme udělat něco pro druhé skutečně nezištně, nebo vždy sledujeme vlastní dobrý pocit?

9 min

Nevěř mozku všechno

Když se myšlenky zacyklí v kruhu, může to člověka úplně vyřadit ze života.

11 min

12. 10. 2016

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.