Prohra není důvod k rezignaci, když víte, proč má smysl pokračovat.
Úspěšné lidi dělí od těch, kteří to vzdali, především vytrvalost. Jste‑li v situaci, kdy vám vaše práce dává smysl a cítíte, že pro ni máte talent a předpoklady, nikdy to nevzdávejte jen proto, že zrovna nemáte peníze nebo že vás druzí odrazují.
Většina lidí šla do podnikání s vidinou úspěchu. Měli jste a možná máte jasnou představu o tom, jak by to vše mělo vypadat. Vizi můžete mít krásnou, cíle mohou být reálné, plány také. Ale stačí to?
Občas vás napadne: „Co mi chybí pro to, abych uspěl? Vždyť dělám snad vše pro to, aby to fungovalo. Nebo snad něco dělám špatně?“ Začnete se potýkat s pochybnostmi a můžete si říkat, že chyba je asi ve vás. Další fází je většinou zpochybňování sebe sama, pocit bezvýchodné situace, nízké sebedůvěry, nekonečného podceňování a sílícího stresu.
Dnešní svět je přehlcen úspěchy podnikatelů, nikdo však nemluví o jejich začátcích a někdy i velkých neúspěších.
To vše je každodenním chlebem mnoha z vás. Někteří ze své práce nemáte radost, protože se potýkáte s pocitem selhání a nedostatečnosti. Chybí vám silná víra v sebe a svůj záměr. Nedej bože, když jsou kolem vás lidé, kteří vám nevěří a neustále zpochybňují vaši činnost slovy, že jste blázni, když si myslíte, že to bude fungovat.
Dilema je, že dnešní svět je přehlcen úspěchy podnikatelů, nikdo však nemluví o jejich začátcích a někdy i velkých neúspěších, kterými si museli projít, než došli tam, kde jsou dnes. Mnoho lidí pak dochází k pocitu, že selhávají jen oni sami a ostatním se daří. Ale nejste v tom sami.
Pokud se neseznámíte důvěrně s neúspěchem, nikdy nebudete tak úspěšní, jak byste si skutečně přáli.
Většina úspěšných lidí, které jsem měla šanci ve své koučovací praxi potkat, se potýkala na začátku svého podnikání s obrovskými neúspěchy. Zeptáte‑li se těchto lidí, ujistí vás, že jejich cesta na vrchol rozhodně nebyla žádný med. Dostávali jednu lekci za druhou. Od extrémních dluhů, odmítavosti okolí po silné pocity méněcennosti a strachu.
To je bod zlomu. Nezávisle na tom, zdali začínáte podnikat, nebo jste už tím zkušenějším, kdy se potýkáte s otázkou: „Měl bych to zabalit a jít dělat něco jiného?“ Samozřejmě, že ne!
To je však to, co úspěšné dělí od lidí, kteří to vzdali. Přežili to, věděli, že jdou za něčím, co má pro ně smysl. Paradoxně je nekonečný neúspěch neodradil, naopak to bylo něco, co je ohromně posílilo. Byly to lekce, které dostávali, a dokola se museli učit, co jim napovídají, dokud je nepochopili – to je právě ta fáze, kde to většina ostatních lidí vzdává.
Jste‑li v situaci, kdy vám vaše práce dává smysl a cítíte, že pro ni máte talent a předpoklady, nikdy to nevzdávejte jen proto, že zrovna nemáte peníze nebo že vás druzí odrazují. Časem byste toho litovali. Strach z neúspěchu je to, co většinu lidí odradí od jejich dalšího podnikání. Je potřeba si uvědomit, že v tom rozhodně nejste sami a občas je zkrátka potřeba jednat i navzdory strachu.
Co vám například tyto potíže a strachy mohou na oplátku přinést?
Jste‑li ve stresu, samozřejmě, že je těžké ovládat svůj mozek a říci si, že je vlastně vše v pořádku. O tom to však je. Je to o tréninku, který vás dále učí, že:
Jestli jste z těch, kteří se rozhodují, zdali vytrvat či ne, vyberte to, co skutečně cítíte jako správné. To zjistíte jednoduchou otázkou: zdali má vaše práce pro vás smysl a může pomoci v čemkoli i lidem kolem vás.
Ať už jde o potíže při rozjezdu nového podnikání nebo o problémy v běžícím projektu, kde brát motivaci, aby člověk dočasný neúspěch zvládl? Abyste se byli schopni dostat i přes dočasný neúspěch:
Máte dvě možnosti, jak s námi zůstat v kontaktu. Předplatné vám otevře přístup k obrovské knihovně článků, videí a audiobooků. Nebo si nechte ZDARMA zasílat to nejzajímavější e‑mailem – dáme vám také vědět, když něco zajímavého otevíráme pro všechny čtenáře.
Úzkost je naléhavá zpráva. Poslechněte si, jak jí rozumí psycholog Jan Jakub Zlámaný.
25 min
Přes veškerou snahu se necítíte šťastní? Možná jste prostě zapomněli sami na sebe.
16 min