Většina událostí běžného dne nám dává volbu, jestli se budeme trápit a rozčilovat, nebo smát.
Jedna paní mi položila otázku, co dělat, když nejsme od přírody humorní a vtipní. Ne všichni tuto schopnost mají. Můžeme se však rozhodnout, zdali chceme do svého života dostat více smíchu a humoru. Zjistíte‑li na vlastní kůži, jaké pozitivní účinky na váš život může více humoru mít, možná se nad tím trochu pozastavíte a zauvažujete, zdali by to za to stálo.
Smích a humor jsou úžasným prostředkem, jak můžeme zůstat psychicky odolní a zdraví. Není jednodušší způsob, jak se udržovat v dobré náladě. Je to lék k nezaplacení – snadno se užívá, je zábavný a zcela zdarma. Je to úžasný nástroj pro překonání různých problémů a pomáhá nám udržovat si životní nadhled. Nic neuvede tělo a mysl zpět do rovnováhy rychleji a spolehlivěji než se od srdce zasmát.
Co dalšího nám smích a humor přinášejí do života? Smích
A jak už mnoho z vás ví, smích spouští uvolňování endorfinů (hormonů „štěstí“), které podporují celkový stav pohody a dobré nálady. Život je s nimi navíc pestřejší a zábavnější.
První krok je rozhodnout se humor a smích do svého života vpustit. Dalším je vytvářet nebo účastnit se příležitostí, abychom se mohli dobře zasmát. Zavzpomínejte, kdy jste se naposledy dobře pobavili?
Často zjistíte, že jste u toho nebyli sami. Nejlepším způsobem, jak vnést do svého života více humoru, je trávit více času s vašimi blízkými. Humor a hravá sdílená komunikace posiluje naše vztahy, spouští pozitivní pocity a upevňuje emocionální spojení. Je to úžasná bariéra, která chrání proti neshodám, hádkám a zklamání. Smát se s ostatními je silnější než smát se sám.
Pokud se naučíte si s problémem hrát, můžete jej transformovat do příležitosti pro kreativní učení.
Nemáte‑li humor od přirozenosti v krvi, dostaňte ho do života tím, že si začnete více hrát a bavit se.
Začleníte‑li do svých každodenních interakcí více humoru a her, může to zlepšit kvalitu vašich vztahů se spolupracovníky, členy rodiny a přáteli.
Možná si říkáte, že to je jen další článek, který je souhrnem rad, jak na to, aby… ale ruku na srdce, kdy jste se naposledy dobře pobavili? Největší inspirací pro psaní článků jsou moji vlastní klienti. A jednou z příčin, proč se necítí dobře, je také to, že si nepamatují, kdy se naposledy bavili životem, kdy se od srdce zasmáli.
Často je to proto, že se necítí dobře ve společnosti lidí, ve které jsou, že nedělají to, co by je v životě bavilo, nebo dokonce ani už nevědí, co je v životě baví.
Jednou ze základních charakteristik rozvoje smyslu pro humor je zásada: neberte se moc vážně. Ano, jsou v životě události smutné, které nám rozhodně nedávají příležitost se zasmát. Ale většina událostí běžného dne v životě je spíše „šedého“ charakteru, kdy máte možnost výběru se buďto zasmát, nebo ne.
1. Udržujte si nadhled. Mnoho věcí ve vašem životě je mimo vaši kontrolu, zejména pak chování druhých lidí. I když si myslíte, že vzít na vlastní ramena váhu celého světa je obdivuhodné, z dlouhodobého hlediska je to nereálné, neproduktivní a nezdravé. Zapomeňte na to chtít spasit celý svět.
2. Veďte si svůj osobní kontrolní seznam pro odlehčení situací. Pokud se dostáváte do stavu, kdy se vám v hlavě rýsuje negativní obraz situace, zeptejte se:
3. Naučte se sami sobě zasmát. Je to lepší, než si naštvaně říkat, že jste blbec.
4. Máte problém? Hrajte si s ním. Začlenění problému do hry vás dostává do situace, kdy se nad tím potřebujete zamyslet z více stran a experimentovat s větším množstvím řešení. Využijte například metodu myšlenkových map. Pokud se naučíte si s problémem hrát, můžete jej transformovat do příležitosti pro kreativní učení.
Zde jsou dva příklady lidí, kteří své situace transformovali skrze smích a hru.
Nejlepší ze všeho je opět dostat do práce hravost, kreativitu a humor. Nejen že vás to bude bavit, ale přijdete na nové způsoby a možnosti, jak svoji práci dělat lépe a s větším nadšením. Díky tomu dostanete do svého života více pohody, uvolnění, radosti z každého dne a tolik potřebného nadhledu.
Máte dvě možnosti, jak s námi zůstat v kontaktu. Předplatné vám otevře přístup k obrovské knihovně článků, videí a audiobooků. Nebo si nechte ZDARMA zasílat to nejzajímavější e‑mailem – dáme vám také vědět, když něco zajímavého otevíráme pro všechny čtenáře.
Úzkost je naléhavá zpráva. Poslechněte si, jak jí rozumí psycholog Jan Jakub Zlámaný.
25 min
Přes veškerou snahu se necítíte šťastní? Možná jste prostě zapomněli sami na sebe.
16 min