Foto: Thinkstock.com
odemčené

Smích je zdravý

Většina událostí běžného dne nám dává volbu, jestli se budeme trápit a rozčilovat, nebo smát.

Nikola Šraibová

Nikola Šraibová
Kouč a mentor

21. 10. 2014

Jedna paní mi položila otázku, co dělat, když nejsme od přírody humorní a vtipní. Ne všichni tuto schopnost mají. Můžeme se však rozhodnout, zdali chceme do svého života dostat více smíchu a humoru. Zjistíte‑li na vlastní kůži, jaké pozitivní účinky na váš život může více humoru mít, možná se nad tím trochu pozastavíte a zauvažujete, zdali by to za to stálo.

Smích a humor jsou úžasným prostředkem, jak můžeme zůstat psychicky odolní a zdraví. Není jednodušší způsob, jak se udržovat v dobré náladě. Je to lék k nezaplacení – snadno se užívá, je zábavný a zcela zdarma. Je to úžasný nástroj pro překonání různých problémů a pomáhá nám udržovat si životní nadhled. Nic neuvede tělo a mysl zpět do rovnováhy rychleji a spolehlivěji než se od srdce zasmát.

Co dalšího nám smích a humor přinášejí do života? Smích

  • podporuje fyzické a emocionální zdraví
  • posiluje imunitu: snižuje stresové hormony a zvyšuje množství protilátek v boji proti onemocněním
  • uvolňuje tělesné napětí a stres, zmírňuje bolest
  • přináší naději
  • zvyšuje hladinu naší energie a udržuje nás ve střehu
  • spojuje s ostatními a posiluje vztahy a intimitu (i díky humoru jste v kolektivu oblíbení)
  • představujeúžasný zdroj pro překonání běžných situací
  • funguje také jako prostředek proti stárnutí
  • chrání srdce proti infarktu a dalším kardiovaskulárním onemocněním

A jak už mnoho z vás ví, smích spouští uvolňování endorfinů (hormonů „štěstí“), které podporují celkový stav pohody a dobré nálady. Život je s nimi navíc pestřejší a zábavnější.

Hrát si a bavit se

První krok je rozhodnout se humor a smích do svého života vpustit. Dalším je vytvářet nebo účastnit se příležitostí, abychom se mohli dobře zasmát. Zavzpomínejte, kdy jste se naposledy dobře pobavili?

Často zjistíte, že jste u toho nebyli sami. Nejlepším způsobem, jak vnést do svého života více humoru, je trávit více času s vašimi blízkými. Humor a hravá sdílená komunikace posiluje naše vztahy, spouští pozitivní pocity a upevňuje emocionální spojení. Je to úžasná bariéra, která chrání proti neshodám, hádkám a zklamání. Smát se s ostatními je silnější než smát se sám.

Pokud se naučíte si s problémem hrát, můžete jej transformovat do příležitosti pro kreativní učení.

Nemáte‑li humor od přirozenosti v krvi, dostaňte ho do života tím, že si začnete více hrát a bavit se.

Darujte předplatné

Koupit
  • Skvělou formou odreagování se a zábavy jsou například komediální kluby. Nevím, kde bych se zasmála víc než na one man show s profesionálním hercem.
  • Máte‑li děti, učte se od nich. Smějí se a baví po celý den.
  • Nemáte kolem sebe ani jednoho člověka, se kterým je sranda? Najděte ho. Tito lidé jsou schopni vás nakazit bouřlivým smíchem a dobrou náladou.
  • Hrajte si: hrajte hry. Kdy jste si naposledy zahráli s rodinnými příslušníky nějakou hru (člověče, karty nebo scrabble nevyjdou z módy snad nikdy)?
  • Místo na zprávy se podívejte na oblíbenou komedii.
  • Udělat si čas na zábavné aktivity není nikdy na škodu. Máte rádi třeba minigolf nebo bowling?

Začleníte‑li do svých každodenních interakcí více humoru a her, může to zlepšit kvalitu vašich vztahů se spolupracovníky, členy rodiny a přáteli.

Světlejší stránka života

Možná si říkáte, že to je jen další článek, který je souhrnem rad, jak na to, aby… ale ruku na srdce, kdy jste se naposledy dobře pobavili? Největší inspirací pro psaní článků jsou moji vlastní klienti. A jednou z příčin, proč se necítí dobře, je také to, že si nepamatují, kdy se naposledy bavili životem, kdy se od srdce zasmáli.

Často je to proto, že se necítí dobře ve společnosti lidí, ve které jsou, že nedělají to, co by je v životě bavilo, nebo dokonce ani už nevědí, co je v životě baví.

Jednou ze základních charakteristik rozvoje smyslu pro humor je zásada: neberte se moc vážně. Ano, jsou v životě události smutné, které nám rozhodně nedávají příležitost se zasmát. Ale většina událostí běžného dne v životě je spíše „šedého“ charakteru, kdy máte možnost výběru se buďto zasmát, nebo ne.

Jaké způsoby vám pomohou vidět život z té světlé stránky?

1. Udržujte si nadhled. Mnoho věcí ve vašem životě je mimo vaši kontrolu, zejména pak chování druhých lidí. I když si myslíte, že vzít na vlastní ramena váhu celého světa je obdivuhodné, z dlouhodobého hlediska je to nereálné, neproduktivní a nezdravé. Zapomeňte na to chtít spasit celý svět.

2. Veďte si svůj osobní kontrolní seznam pro odlehčení situací. Pokud se dostáváte do stavu, kdy se vám v hlavě rýsuje negativní obraz situace, zeptejte se:

  • Stojí opravdu za to se nad tím rozčilovat?
  • Je to vážně tak důležité?
  • Je to skutečně tak špatné?
  • Je tato situace nenapravitelná?
  • Jde skutečně o můj problém?
  • Je nutné tím zneklidňovat ostatní?

3. Naučte se sami sobě zasmát. Je to lepší, než si naštvaně říkat, že jste blbec.

4. Máte problém? Hrajte si s ním. Začlenění problému do hry vás dostává do situace, kdy se nad tím potřebujete zamyslet z více stran a experimentovat s větším množstvím řešení. Využijte například metodu myšlenkových map. Pokud se naučíte si s problémem hrát, můžete jej transformovat do příležitosti pro kreativní učení.

Smích a hra přinášejí změnu

Zde jsou dva příklady lidí, kteří své situace transformovali skrze smích a hru.

  • Jakub byl golfový nadšenec. Problémem bylo, že když hrál se svými obchodními partnery, měl stále tendenci se při hře kritizovat. Jeho cíl byl zaměřený především na výsledek ze hry. Hra ho po čase přestala bavit, protože společnost, ve které se nacházel, se brala příliš vážně a golfovou hru to ovlivňovalo natolik, že spíš než o zábavu šlo o předhánění se, kdo bude lepší. I když se ve hře zlepšoval, jeho chuť vyprchávala. Zjistil, že pokud si chce hru užívat, musí ji začít hrát pro zábavu, nikoli pro výsledky. Začal chodit se svými přáteli, kterým šlo hlavně o to, aby se pobavili, společně zasmáli a při tom si zahráli pohodový golf. Golf ho začal opět bavit a jeho výsledky, byť nebyly na prvním místě, se stále zlepšovaly.
  • Anna je kreativní umělkyně. Zabývá se návrhem blahopřání pro různé příležitosti. Z práce, kterou měla vždycky ráda, se stala rutina, která jí více radosti už nepřinášela. Napadlo ji pozvat si sestřiny dcerky, které chodily do umělecké školy. Zpočátku se dívala, jak spolu tvoří různé kresby a přitom se perfektně baví. Poté se přidala i ona. Její výtvory začaly mít opět jiskru a její představivost začala pracovat na plné obrátky. Práce pro ni měla zase smysl a bavila ji.

Nejlepší ze všeho je opět dostat do práce hravost, kreativitu a humor. Nejen že vás to bude bavit, ale přijdete na nové způsoby a možnosti, jak svoji práci dělat lépe a s větším nadšením. Díky tomu dostanete do svého života více pohody, uvolnění, radosti z každého dne a tolik potřebného nadhledu.

Články k poslechu

Vyšumělý vztah

Může se partner změnit? Ptejte se, jestli chcete zůstat, i když to neudělá.

13 min

Bývalé lásky

Nejste první, s kým se milovali. Jak se vyrovnat s partnerovou minulostí?

11 min

IQ není všechno

Máte pocit, že nejste dost chytří, a proto nezapadáte? Místo v životě si budujeme jinak.

14 min

Náprava vztahových vzorců

Jak se vymanit z vývojového uvíznutí a odložit zátěž minulosti?

14 min

Naostro

První práce, zodpovědnost, závazky. Jak si zvyknout na novou životní fázi?

12 min

21. 10. 2014

Načítá se...
Načítá se...
Načítá se...

Nejlépe hodnocené články

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.