odemčené

V zemi hygge

Čtyři roky žiju v Dánsku. Jak mě ovlivnil život v zemi plné šťastných občanů?

O fenoménu hygge jste už nejspíš slyšeli – stejně jako o tom, že severské národy patří mezi ty nejšťastnější na světě. Jeden by tak řekl, že život v severských zemích je něco neskutečného. Že tady lidé chodí každý den do práce s nadšením a na nic si nestěžují. Nebo že se prostě neustále smějí od ucha k uchu. Je realita opravdu tak kouzelná?

Jsem si jistá, že i vy máte v okolí kolegy či kamarády, kteří svojí prací doslova žijí. Jinak řečeno – žijí pro svou práci. No a v Dánsku tohle funguje všechno úplně jinak. Společenský život se odehrává mimo práci a málokdy se stane, že byste se s kolegy scházeli i mimo pracovní dobu. Pro Seveřany je totiž nejdůležitější rodina.

Dánové si střeží svoje soukromí. Osobní problémy nechávají doma a v práci se věnují jen tomu, čemu mají. Dokážou zkrátka obojí velmi jasně odlišit. Díky tomu je tady velmi populární i práce z domova – firmy svým lidem důvěřují a zároveň vědí, že kvalitní práci lze odvádět, pouze pokud se cítíte dobře.

Teď mám volno

Rozlišení práce a osobního života vede i k tomu, že zde lidé dávají velký důraz na relaxaci a trávení volného času. Velkou součástí jejich životů je tak především sport – ať už se jedná o běhání za každého počasí, veslování či cyklistiku. Aktivní životní styl je pokládán za jeden z důvodů, proč jsou lidé na severu tak šťastní, a osobně to musím potvrdit.

Nikdy předtím jsem tolik nevnímala samu sebe a svoje tělo, jako když jsem se přestěhovala do Dánska. Téměř každý den jezdím na kole, začala jsem běhat a také se zajímat o zdravé stravování.

Překvapilo mě, jak aktivní jsou lidé v důchodovém věku. Na lekcích jógy či stepu není výjimkou, že dobrá čtvrtina zúčastněných je starší šedesáti let. Tohle je podle mne něco, v čem bychom se my Češi mohli inspirovat – pečovat o svůj zevnějšek a hýčkat i naši mysl.

Jak se dělá hygge

Pojem hygge bych přeložila jako schopnost „vypnout“ nebo také chvíli, kterou máme sami pro sebe. Hygge tak můžete provozovat sami, zatímco si čtete svoji oblíbenou knihu, nebo také s přáteli či rodinou. Pravidlem je, že se během takového setkání moc neprobírá například politika nebo události ve světě, jelikož by zde mohl vzniknout názorový konflikt. Hádky a bouřlivé diskuse do hygge kultury moc nepatří.

Naopak nezbytnou součástí tohoto životního stylu je minimalistické a útulné prostředí. Většina dánských domů a bytů je zařízena velmi jednoduše a zároveň velmi útulně. Základní kousky nábytku doplňují dekorativní prvky v zemitých tónech – chlupaté koberce, masivní kovové svícny, dřevo ve všech svých podobách. Nechybí jemné osvětlení. Co se týče barev, Seveřané se drží klasiky, a tak je většina domácností laděná do světlých barev s prvky šedivé, černé či hnědé.

Jen těžko byste v dánských domácnostech hledali záclony, protože ty tu prostě v oknech nikdo nemá. V Dánsku se totiž lidé do oken svých sousedů moc nedívají. Každý si tu hledí svého a celkově si tu lidé moc nezávidí.

Ze začátku jsem si nemohla zvyknout na to, jak mne jen tak zdraví cizí lidé, ať už jsem byla běhat nebo třeba jen projížděla kolem lavičky, kde zrovna seděl postarší pár. Tehdy jsem si myslela, že si mne s někým spletli, ale teď už vím, že je to součást jejich kultury. Stejně jako všudypřítomné dánské vlajky.

Většina rodinných domů má na zahradě stožár, kde je téměř celý rok vyvěšena dánská vlajka. Vlajky a různé dekorace s motivem Dánského království najdete i v tom nejmenším obchůdku. Rodinné oslavy a firemní večírky se totiž neobejdou bez ubrousků či talířků se státním symbolem. Dánové jsou velmi hrdí na svůj původ stejně tak jako na historii a nebojí se to dát najevo. To je něco, co bychom se od nich měli naučit.

Domácí a cizí

Má to ovšem i svou odvrácenou stránku. Dánové mohou být sebevíc milí a přátelští, ale vy nikdy nepřestanete cítit tu propast. Možná je to tím, jak jsou Seveřané vychovávaní, nebo jsou až moc cílevědomí a sebestřední. Možná že jsem jako Češka více pokorná sama k sobě nebo se ze mne „hrdá“ Češka teprve stává.

Rodinný život je v zemi hygge centrum všeho, což váš okruh přátel (pokud zde žijete sami) o něco zmenší. Dánové si totiž svůj rodinný kruh hýčkají a jen tak do něj někoho nepustí. Socializovat se v Dánsku je tak o něco složitější než v Česku, kde zajít na drink s kolegy není nic divného.

Využívejte celý web.

Předplatné

Dánská mentalita a kultura je naprosto odlišná od toho, v čem jsem celých dvacet let vyrůstala. To je možná i důvod, proč chce většina přátel z ciziny právě v Dánsku zůstat. Zůstat v zemi, kde si lidé váží toho, co mají, a nebojí se svoji hrdost dát najevo.

Seveřané si svůj recept na štěstí střeží jako národní dědictví a jen tak někomu ho neprozradí. Můžete tu žít, jak dlouho chcete, ale sotva se kdy budete cítit stejně spokojeně jako váš dánský kolega či kamarád. Přesto místní styl života vnímám jako příležitost, která mi umožňuje žít tak trochu jinak.

Lenka Malinová

Autorka publikuje na svém blogu.

Články k poslechu

Vysoce funkční deprese

Navenek vše zvládáte, máte spoustu aktivit, dobré vztahy. Uvnitř se ale cítíte úplně jinak.

12 min

Nespravedlnost v práci

Míň peněz, horší podmínky, neférové hodnocení. Jak se bránit?

11 min

Důvěřuj procesu

Změna se děje, i když není vidět. Mnohdy pomůže nechat věci jít jejich cestou.

16 min

Nemůžu tě mít

Vídáme se, jsme kamarádi. Nebo cítím něco víc? Jenže druhý už vztah má.

14 min

Vnitřní scénáře

Nebuď důležitý. Takovou zprávu si můžeme odnést z dětství do života. Jak se jí zbavit?

14 min

27. 10. 2017

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.