Pohodička nevydrží napořád. Vystřídá ji psychická nepohoda. Proto potřebujeme výzvy.
Úspěch | Jan Smetánka | 1. 8. 2014
Všemožné výzvy, se kterými se za poslední roky roztrhl pytel, slibují pozitivní změny v našem životě výměnou za naše odevzdání se a dočasné omezení pohodlí. Pokud o nich jen mluvíme a čteme, jsou otravné a obtěžující. Hra se zásadně mění v momentě, kdy se do některé z nich pustíme.
Co je tou výzvou, anglicky challenge, myšleno? Pro každého je to slabé místo, čekající na poladění, nebo pouze zvídavý experiment v něčem jiném. Může to být omezení kouření, každovečerního vysedávání u televize, časté jsou diety nebo specializované sportovní programy.
Pro někoho jiného může být tou skutečnou výzvou zahájení pravidelné práce s psychoterapeutem nebo koučem. Může to být cokoli, co nás pálí, máme tendenci to odkládat a hlavně se to vyskytuje mimo zónu našeho normálu a pohodlí.
Občas se setkávám s reakcemi, že toto trýznění a nepohoda, se kterými jsou výzvy spojené, nemají nic společného se spokojeným životem. Moje zkušenost mi ukazuje pravý opak, hlavně ve dvou ohledech:
Vyzkoušel jsem v životě několik výzev, například týdenní půst, náročnější meditační retreat, speciální stravovací režim nebo různé cvičební programy.
Tou poslední byl měsíc striktní paleo diety. Zadání bylo jednoduché: třicet dní budu jíst pouze hodně zeleniny, o něco méně ovoce, jakékoliv maso, vajíčka, doplňkově vybrané ořechy a kafe v rozumném množství. A budu se k tomu hodně hýbat. Na všechno ostatní, včetně vychlazeného pivka na zahrádce, jsem musel na tu dobu zapomenout.
Přes den jsem nepociťoval kolísání energie a nálady. Na všechno jsem měl dost sil, chvílemi té energie bylo až moc.
Zapomenout ale nešlo tak jednoduše. Sladkosti a cukr mě v představách pronásledovaly hlavně první týden. Cítil jsem se podrážděně, nepohodlně, rozmrzele. Po několika dnech se to začalo srovnávat, cukr mi začal být ukradený, až mě to překvapovalo. Začátkem druhého týdne mi přestalo chutnat maso. To naštěstí po dvou dnech přešlo. I když jsem měl pokušení stále v patách, začal jsem si od té doby měsíc s paleem víc užívat. Zaregistroval jsem hlavně tyto změny:
Nejsou to náhodou příznaky vyrovnaného života? Když se ohlédnu zpátky, tyto benefity, které se postupně vynořily během těch třiceti dní, rozhodně převýšily mou oběť. I když o oběti nemůže být zpětně řeč – paleo je nadále jádrem mého stravovaní a občas to bez výčitek proložím sladkostí, českou klasikou nebo pivem.
Na chvíli se ještě zastavím u posledního bodu předešlého výčtu – pozitivního přesahu do partnerského vztahu. Konkrétně paleo strava časem přináší vyrovnanější náladu a tím pádem z toho profitují i naši nejbližší.
Během výzvy věnujeme plnou pozornost svému úkolu, důležitost každodenních problémů, včetně těch partnerských, slábne.
Kromě toho tu ještě působí jedna neviditelná síla – během výzvy věnujeme plnou pozornost svému úkolu a důležitost každodenních problémů, včetně těch partnerských, slábne. Najednou nepůsobí tak důležitě, nafouknutě, v porovnání s naší výzvou se stávají běžnou rutinou.
Partnerka tyto změny zaznamenala a mně se to zpětně vrátilo v podobě její plné podpory, například když mi upekla skvělý ořechový koláč!
Na výzvách je kouzelné to, že mají zpravidla hodně jednoduché, přímočaré zadání. Fahrplan je jasný, stačí nasednout a odřídit si to. Samotné naplňovaní výzvy už tak snadné není. Nemělo by být. Pokud výzvou procházíte v pohodě, není to výzva.
Dopředu nejde odhadnout, co vám vaše výzva přinese. Vyrážejte na cestu i s tímto zatím neodhaleným tajemstvím, bez konkrétního očekávání. Nejnáročnější bude začátek, první týden. S postupným ukrajováním dalších dní bude výzva dávat stále větší smysl, protože se ukážou první výsledky, a poslední týden se vám dost možná nebude chtít přestat.
Jaké výzvy jste v životě vyzkoušeli? Doporučíte je ostatním čtenářům?