Foto: Thinkstock.com
odemčené

Lucidní snění – probuzení do snu

Lucidní sen je příležitostí vyzkoušet si novou reakci bez rizika, zažít překonávání hranic.

Marta Helingerová

Marta Helingerová
Psycholožka

16. 9. 2014

Ze seriálu: Noční nápověda

Znáte to: většinou se nám sen tak nějak přihodí. Něco se před naším vnitřním zrakem odehrává, když vědomí spí a je vzhůru jen jeho malá část, kterou vnímáme sen. Tu a tam ve snu něco uděláme nebo proneseme, ale to je tak asi všechno. Děj se na nás valí. Sen je událost, tedy něco, co se nám uděje. Tou hranicí, kdy se ze snu, události během spánku, stane zážitek, který si můžeme užít a leccos i zažít vlastním přičiněním, je míra bdělosti vědomí. Stav, kdy si plně uvědomujeme, že sníme, a můžeme ovlivňovat snový děj, nazýváme lucidním vědomím.

Naše běžné vědomí ve snu – snové ego – je pro potřeby snu velice zúžené. Má omezený přístup k paměti, nemá rozsah našeho běžného já. Má jen ty vlastnosti a schopnosti, které jsou relevantní pro konkrétní sen. 

A je to tak v pořádku, právě analýza snového ega může být významným vodítkem pro dekódování snu. Když ve snu (nelucidním) moc přemýšlíme, je to známka toho, že máme moc silné ego vědomí, které si neodpočine ani v noci, je neustále zaměstnáno přemírou zařizování a každodenními úkoly. 

Vypovídá to spíš o naší neschopnosti vypnout a usnout s čistou hlavou. Pravděpodobně máme silnou potřebu vše kontrolovat a zdůrazňujeme svou rozumovou stránku. Takže příliš silné ego vědomí zaplaší nesmělou archaickou vrstvu naší duše, která se neprosadí ani v noci.

Lucidita ve snu – dobře, nebo špatně?

Pohled západních psychologů na luciditu (jasnost) vědomí ve snu se různí. Přístup, který lucidní vědomí příliš neakcentuje a takříkajíc pouze „bere na vědomí“, vychází z toho, že hlavní přínos snu spočívá v materiálu, který k nám bez našeho přičinění přijde z nevědomé oblasti – tedy neznámé prostředí, co říkají a dělají cizí osoby ve snu. Že největší hodnotu má právě to, co nemůžeme ovlivnit, tedy vše kromě toho, co dělá a co si myslí snové ego. 

Například Jana Heffernanová píše, že je to jako kdyby k vám přišel někdo na návštěvu a vy mu neustále skákali do řeči. Mít ve snu „příliš vědomí“ je tedy něco skoro neslušného, ehm, kontraproduktivního. 

Možností při lucidním snění může být pokus o překonání hranic, které jsou ve fyzickém světě pro nás dané a nepřekročitelné. 

Lucidita ve snu je tak považována za jakýsi fyziologický lapsus, vědomí má během spánku víceméně spát. Je to jako když zůstanete dlouho vzhůru a místo toho, abyste si svítili lampičkou v jedné místnosti, máte rozsvícený celý dům – když je noc, tak se nemá zbytečně svítit. 

Tibetská jóga snu

Ve východním přístupu – v tibetské józe snu – takovou ambivalenci nenajdeme. Čím více vědomí ve snu, tím lépe. Vychází se z praktického postoje, že přes den není mnoho času kultivovat psychickou a duchovní stránku, takže proč nevyužít dobu spánku pro práci na sobě? Snící se může mnohému naučit, když se během lucidního snění setká s mistrem, duchovním učitelem.

Dále lze lucidní snění využít pro postupnou kompenzaci karmických stop – napravování jednání. Můžeme zkoušet

  • nereagovat,
  • nezaplétat se do neplodných začarovaných kruhů agresora či oběti,
  • neprodukovat negativní emoce. 

V bdělém životě je někdy tak obtížné tyto vzorce změnit. Mnohem „přirozenější“ je, že tento starý, i když nefunkční vzorec opakujeme – situace nás vyvede z míry, začneme nadávat nebo naopak zase (pokolikáté už?) ustoupíme, protože se bojíme konfliktu. 

Lucidní sen je tak ideální příležitostí vyzkoušet si novou reakci, naprosto bez rizika, protože lucidní sen plně ovládáme. A když se nám to povede během snu, je pak jednodušší to zopakovat i v reálném životě. (Pozn. I běžný, nelucidní, sen nám může někdy ukázat, jak lze jednat jinak.)

Další oblastí je vyzkoušet si a zažít překonávání hranic, které jsou ve fyzickém světě pro nás dané a nepřekročitelné. Vše je dovoleno! Nic není nemožné – překonávání vzdáleností, létání, zvětšování, zmenšování. Můžeme si zaletět na vrcholky velehor, vypravit se do podmořského světa nebo se podívat do vnitřního vesmíru našeho fyzického těla. Není problém se zmenšit na velikost buňky, podívat se, jak se má naše slezina. Zažít erotické dobrodružství nebo si vykouzlit bydlení snů. Máte rádi lekníny? V lucidním snu si můžete vytvořit hned několik jezer s tisíci lekníny.

Jak na to?

Existuje několik technik, jak dosáhnout lucidity ve snu. Obligátní radou, která je známá čtenářům pravděpodobně fiktivní etnologické ságy Carlose Castanedy, je dívat se před spaním na ruce. A o totéž se snažit i během snu: když se to podaří, sníte lucidně. Stephen LaBerge, autor knihy o lucidním snění, navrhuje např. počítání „Jedna – jsem ve snu, dva – jsem ve snu, …“ Pokusné osoby se prý do lucidního stavu dostaly poměrně snadno. 

Nejvíce lucidních snů jsem měla, když se mi podařilo zdřímnout si na chvíli za dne, přišly spontánně. I když zmíněný autor ve své knize nabízí více metod, jak dosáhnout lucidity ve snu, raději si počkám, až se mi lucidní sen uděje sám, protože nic se nemá přehánět. 

Využívejte celý web.

Předplatné

Více k tématu:

  • Jana Heffernanová: Tajemství dvou partnerů (Dauphin)
  • Stephen LaBerge: Lucidní snění (DharmaGaia)
  • Tändzin Wangyal Rinpočhe: Tibetská jóga snu (DharmaGaia)

Články k poslechu

Kdy končí terapie

Osobní vývoj se odehrává ve spirále, hotovo nemáme nikdy. Úloha průvodce je omezená.

13 min

Zranění rodiče

Chcete být pro své děti lepší máma nebo táta, než jaké jste měli vy. Na …

16 min

Mobil není dudlík

Jak pomoci k psychické pohodě dětem ve světě mobilů a tabletů? Časový limit nestačí.

9 min

Manipulační imunita

Jak nenaletět manipulaci? Učme se vyznat ve svých emocích a nebojme se jít do konfliktu.

12 min

Živoucí tělo

Je naší spojkou se světem, přesto ho málokdy doopravdy vnímáme. Jak to napravit?

10 min

16. 9. 2014

Sny nám napovídají, čemu bychom měli v bdělém stavu věnovat pozornost.

Více autorů

  • Věda a společnost
Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.