odemčené

Svět dvou sluncí

Proč ve snech (zas tak moc) nesouložíme a neumíráme? Co to znamená, když mozek tabu poruší?

Tomáš Rektor

Tomáš Rektor
Psychiatr a psychoterapeut

6. 11. 2012

Ze seriálu: Noční nápověda

Sluneční soustava naší duše má dvě jasná slunce. Kolem nich se vše točí, vše zalévají svým jasným světlem. Tak jasným, že na ně nelze pohlédnou nechráněným okem. Slunce Sex. A slunce Smrt.

Sigmund Freud se velmi brzy začal zabývat sny. Stráží podle něj spánek tím, že plní přání. Člověk by bez nich nemohl klidně spát, stále by se budil touhou po dalších zážitcích. Či strachem.

Brzy odrosteme době, kdy nejniternějším přáním, jež nám sen může splnit, je zmrzlina, kterou nám maminka nekoupila. A přání začnou být pro naši morálku nepřijatelná. Sen se tedy zkomolí, aby nám pravý význam zůstal skryt. A tak za Freudem chodily vídeňské paničky a snily o rozhlednách čnících z hustých lesů, dlouhých schodištích, kropících hadicích a Freud, k jejich zděšení, opakoval: Sex, sex, sex.

Jenže doba se změnila. Sám Freud musel dobře vědět, že dospívajících dívek jeho mládí, s hrůzou zjišťujících, že strýček tetičce dělá totéž, co býček kravičce, a že by jim to taky mohl chtít dělat, a že je to možná i láká, už v meziválečné Vídni příliš nežilo. Přesto sny zůstaly stejné.

Jak si s tím poradil Freud, nevím. Ale svět se změnil ještě víc a letmý pohled na internet naznačí, že doba, kdy jsme se rděli při pohledu na odhalený ženský kotníček, je nenávratně pryč.

Sny zůstávají stejné, ale pracujeme s nimi jinak

Spíše než na nesplněná přání se zaměřujeme na nevědomé konflikty (ne, že by to Freud nedělal) a mnohem méně interpretujeme. Rozhledna na zalesněném (vzhledem k současné módě spíše čerstvě vymýceném) vršku nikoho nevzruší. Nejsme si jisti, zda ostatní touhy, jako je láska k socialistickému zřízení a pozitivní vztah k práci, lze skutečně odvodit od sexu a smrti či zda mají význam samy o sobě. Ale jisté je jedno. Na to, jak je sex důležitý, se ve snech vyskytuje nápadně málo. Aspoň v jasné, nezkomolené podobě.

Explicitní sexuální sny jsou navíc málokdy příjemné. A jen vzácně v nich jde skutečně o sex. Znáte to. Člověk ve snu najde skutečně šťavnatou stránku na internetu. Porno šité přímo na míru nejskrytějších přání. A najednou se otvírají dveře. Za dveřmi šéf. Či rodiče. A do toho se zasekla klávesnice a ať se člověk snaží sebevíc, ta skvělá stránka nejde skrýt.

Sny nepochybně plní mnohá přání a potřeby. Kdo drží dietu, ve snech jí nebo vaří. Bývalí kuřáci kouří, narkomani fetují či vaří drogy. O zástupech toalet lákajících k okamžité úlevě snad ani nemá smysl psát.

Přesto ve snech moc nesouložíme. Morálka v tom nebude. Jako kdyby energie sexu byla příliš silná. Příliš jasné slunce, na které nelze pohlédnout přímo. A když, tak aspoň přes černé brýle.

Matrix našich snů

Ve snech souložíme jen zřídka, ale neumíráme skoro nikdy. Když už je smrt nevyhnutelná, něco se stane. Vlak, který se na nás řítí, z ničeho nic odbočí na jinou kolej. Padáme z velké výšky – a najednou střih, sen se zamotá, žádná výška, žádný pád. Kráčíme po rozkvetlé louce.

Anebo se prostě probudíme. To tehdy, když sen nezvládl svoji práci. Příšera, skrývající se v nevědomí, je příliš velká. Jako když Trinity v Matrixu potká agenta Smithe. Jedinou šancí je najít východ z virtuální reality. Probudit se do skutečnosti.

Ale i v tom případě se nám podaří se smrti ve snu vyhnout. Jako kdyby ego nesneslo pohled na svůj vlastní zánik.

Někdy se přesto stane, že smrt pronikne do snu v čisté podobě. Vlak neodbočí a snící s hrůzou pozoruje krvavou kaši. Pro nás terapeuty je to zpravidla varovné znamení. Problém je příliš velký. Či spíše: obranné valy jsou děravé jako řešeto.

Nemluvím o žádných děsivých psychických chorobách. Prostě o selhávajících obranách, se kterými klient potřebuje pomoci, s maximální opatrností a citlivostí. Podobně varovně vnímám mnohé sexuálně explicitní sny.

Využívejte celý web.

Předplatné

Je to jako s jadernou elektrárnou. Když vše funguje, jak má, jsme plně chráněni před žhavým peklem uvězněným uvnitř. Užíváme si energie, která ve zjemněné podobě proudí ven. Občas se problémům nevyhneme: dozvíme se o vibracích, zvýšeném tlaku v potrubí. Někdy tlak vzroste příliš a reaktor je třeba zastavit. Když se ale ochrana naruší natolik, že unikne radioaktivita, je zle.

Na budování těchto obraných valů, na zkrocení surové energie sexu a smrti je postavena značná část naší společnosti. Náboženství, morálky, filozofie. Ale o tom příště.

Články k poslechu

Mobil není dudlík

Jak pomoci k psychické pohodě dětem ve světě mobilů a tabletů? Časový limit nestačí.

9 min

Manipulační imunita

Jak nenaletět manipulaci? Učme se vyznat ve svých emocích a nebojme se jít do konfliktu.

12 min

Živoucí tělo

Je naší spojkou se světem, přesto ho málokdy doopravdy vnímáme. Jak to napravit?

10 min

Citově mimo

Druhý vás poslouchá, ale jako by neslyšel. Proč se někdy nedokážeme na blízké naladit?

8 min

Ve špatném vztahu

Co nás tam drží? Nevědomky si přehráváme staré vzorce a zranění. Kudy ven?

12 min

Tomáš Rektor

Psychiatr a psychoterapeut

6. 11. 2012

Sny nám napovídají, čemu bychom měli v bdělém stavu věnovat pozornost.

Více autorů

  • Věda a společnost
Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.