Nový audiobook: Milování
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu

Svět dvou sluncí

Proč ve snech (zas tak moc) nesouložíme a neumíráme? Co to znamená, když mozek tabu poruší?

Ze seriálu: Noční nápověda

Sluneční soustava naší duše má dvě jasná slunce. Kolem nich se vše točí, vše zalévají svým jasným světlem. Tak jasným, že na ně nelze pohlédnou nechráněným okem. Slunce Sex. A slunce Smrt.

Sigmund Freud se velmi brzy začal zabývat sny. Stráží podle něj spánek tím, že plní přání. Člověk by bez nich nemohl klidně spát, stále by se budil touhou po dalších zážitcích. Či strachem.

Brzy odrosteme době, kdy nejniternějším přáním, jež nám sen může splnit, je zmrzlina, kterou nám maminka nekoupila. A přání začnou být pro naši morálku nepřijatelná. Sen se tedy zkomolí, aby nám pravý význam zůstal skryt. A tak za Freudem chodily vídeňské paničky a snily o rozhlednách čnících z hustých lesů, dlouhých schodištích, kropících hadicích a Freud, k jejich zděšení, opakoval: Sex, sex, sex.

Jenže doba se změnila. Sám Freud musel dobře vědět, že dospívajících dívek jeho mládí, s hrůzou zjišťujících, že strýček tetičce dělá totéž, co býček kravičce, a že by jim to taky mohl chtít dělat, a že je to možná i láká, už v meziválečné Vídni příliš nežilo. Přesto sny zůstaly stejné.

Jak si s tím poradil Freud, nevím. Ale svět se změnil ještě víc a letmý pohled na internet naznačí, že doba, kdy jsme se rděli při pohledu na odhalený ženský kotníček, je nenávratně pryč.

Sny zůstávají stejné, ale pracujeme s nimi jinak

Spíše než na nesplněná přání se zaměřujeme na nevědomé konflikty (ne, že by to Freud nedělal) a mnohem méně interpretujeme. Rozhledna na zalesněném (vzhledem k současné módě spíše čerstvě vymýceném) vršku nikoho nevzruší. Nejsme si jisti, zda ostatní touhy, jako je láska k socialistickému zřízení a pozitivní vztah k práci, lze skutečně odvodit od sexu a smrti či zda mají význam samy o sobě. Ale jisté je jedno. Na to, jak je sex důležitý, se ve snech vyskytuje nápadně málo. Aspoň v jasné, nezkomolené podobě.

Explicitní sexuální sny jsou navíc málokdy příjemné. A jen vzácně v nich jde skutečně o sex. Znáte to. Člověk ve snu najde skutečně šťavnatou stránku na internetu. Porno šité přímo na míru nejskrytějších přání. A najednou se otvírají dveře. Za dveřmi šéf. Či rodiče. A do toho se zasekla klávesnice a ať se člověk snaží sebevíc, ta skvělá stránka nejde skrýt.

Sny nepochybně plní mnohá přání a potřeby. Kdo drží dietu, ve snech jí nebo vaří. Bývalí kuřáci kouří, narkomani fetují či vaří drogy. O zástupech toalet lákajících k okamžité úlevě snad ani nemá smysl psát.

Přesto ve snech moc nesouložíme. Morálka v tom nebude. Jako kdyby energie sexu byla příliš silná. Příliš jasné slunce, na které nelze pohlédnout přímo. A když, tak aspoň přes černé brýle.

Matrix našich snů

Ve snech souložíme jen zřídka, ale neumíráme skoro nikdy. Když už je smrt nevyhnutelná, něco se stane. Vlak, který se na nás řítí, z ničeho nic odbočí na jinou kolej. Padáme z velké výšky – a najednou střih, sen se zamotá, žádná výška, žádný pád. Kráčíme po rozkvetlé louce.

Anebo se prostě probudíme. To tehdy, když sen nezvládl svoji práci. Příšera, skrývající se v nevědomí, je příliš velká. Jako když Trinity v Matrixu potká agenta Smithe. Jedinou šancí je najít východ z virtuální reality. Probudit se do skutečnosti.

Ale i v tom případě se nám podaří se smrti ve snu vyhnout. Jako kdyby ego nesneslo pohled na svůj vlastní zánik.

Někdy se přesto stane, že smrt pronikne do snu v čisté podobě. Vlak neodbočí a snící s hrůzou pozoruje krvavou kaši. Pro nás terapeuty je to zpravidla varovné znamení. Problém je příliš velký. Či spíše: obranné valy jsou děravé jako řešeto.

Nemluvím o žádných děsivých psychických chorobách. Prostě o selhávajících obranách, se kterými klient potřebuje pomoci, s maximální opatrností a citlivostí. Podobně varovně vnímám mnohé sexuálně explicitní sny.

Využívejte celý web.

Předplatné

Je to jako s jadernou elektrárnou. Když vše funguje, jak má, jsme plně chráněni před žhavým peklem uvězněným uvnitř. Užíváme si energie, která ve zjemněné podobě proudí ven. Občas se problémům nevyhneme: dozvíme se o vibracích, zvýšeném tlaku v potrubí. Někdy tlak vzroste příliš a reaktor je třeba zastavit. Když se ale ochrana naruší natolik, že unikne radioaktivita, je zle.

Na budování těchto obraných valů, na zkrocení surové energie sexu a smrti je postavena značná část naší společnosti. Náboženství, morálky, filozofie. Ale o tom příště.

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Rozhodnutí: potrat

Ničivé morální dilema přechází do období úzkosti. Výčitky míří i na muže, často oprávněně, říká …

26 min

Pravdy tak akorát

Naučte se dětí správně ptát a podporovat je s citem pro jejich prožívání.

8 min

Strach být sám

Co když si vážně nikoho nenajdu? Je se mnou něco špatně? Jaký život mě čeká …

9 min

Proč tak koukají?

Pocit nedokonalosti může člověka zcela ochromit. Jak nás vidí lidé kolem nás?

5 min

Jak zkrotit své démony

Přestaňte se jim vyhýbat. Přestaňte s nimi bojovat. Raději se s nimi naučte vycházet.

18 min

Otevřít audio sekci
Noční nápověda
Seriál

Sny nám napovídají, čemu bychom měli v bdělém stavu věnovat pozornost.

Více autorů

  • Věda a společnost