Novinka v Učebně: Přednáška Dalibora Špoka
Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Foto: Thinkstock.com

Smrt ve snu

Smrt ve snu ohlašuje často období přerodu a změny. Něco se přežilo a může to odejít.

Marta Helingerová

Marta Helingerová

16. 1. 2015

Ze seriálu: Noční nápověda

Až na výjimečné případy má smrt ve snu symbolický význam. Není třeba se bát o své blízké. Snadno řekne nebo napíše, ale kdo se zrovna probudí ze snu, kde někdo jemu blízký zemřel – rodič nebo partner, tak to s ním docela otřese. Zážitek ze snu obvykle přinese obavu o zdraví této osoby, jak ostatně ukazuje i sen, který uvádím. Nutno ovšem podotknout, že takový směr odvádí pozornost od pravého významu, avšak taková reakce je pochopitelná. A navíc vypadá logicky – tj. ‚když se mi zdálo, že zemřel strýček Vláďa, tak to přece musí být o něm‘.

„Docela mě děsí, že se mi v posledních asi pěti dnech zdál opakovaně sen, kde zemřela moje mamka,“ říká mladá žena (22 let). „Odehrával se ve velkém starém baráku, který mi byl hodně povědomý. Ve snu byla ještě moje sestra a babička, která zemřela, když bylo mamce 27 let. Ke konci snu se mi i moje mamka zjevovala jako duch. Ten dům byl ve vesnici, kde žila moje mamka zamlada se svou mamkou. Sen mě hodně vyděsil a bojím se o mamku. Jsem z toho vyděšená a bojím se o mamku.“

Smrt matky ve snu může ukazovat na to, že se v některé oblasti snící osamostatňuje. Při dotazování pak vyšlo najevo, že již rok bydlí s přítelem, odstěhovala se za ním do jiného města. Mladá žena tam nikoho neznala, byl to de facto nový začátek. Byla tam zpočátku sama v bytě, smutná, stýskalo se jí po mamce. Hodně na ni vzpomínala, vracely se jí zážitky z dětství, kdy s mamkou i sestrou navštěvovaly babičku. Na začátku byly i silné obavy (jak to sama zvládnu). To trvalo několik měsíců, nyní se situace zlepšuje a může některé lidi označit za svoje přátele. A právě teď přicházejí opakované sny o tom, že mamka zemřela.

Sen nám zpravidla říká, co nevíme. Smrt blízkého člověka ve snu tak potvrzuje příznivý vývoj, nebo vyzývá ke změně.

I odloučení lze v symbolickém významu chápat jako nový začátek, tedy smrt předchozího života, etapy, podobně rozchod nebo ztrátu zaměstnání. Snící se ocitla v nové životní situaci a musí jednat a žít jinak, nově. S matkou měla (a mají) skvělý vztah, hodně na sebe byly napojené. Teď, když bydlí s přítelem 200 kilometrů daleko, musela se začít více spoléhat na sebe, postavit se na vlastní nohy a od matky se tak odpojovat.

U snící jde o odpojení v symbolickém významu, její maminka si tuto ztrátu bohužel prožila ve skutečnosti, když jí bylo jen o pár let více. To může znamenat i to, že se ve snu babička objevila. Zrovna tak může přítomnost babičky ve snu symbolizovat „propojení s rodem“, jeho ženskou linií (do toho starého domu vešla i sestra).

Osvobození se od rodičovského modelu

Zemře v nás ta část osobnosti, kterou rodič reprezentuje, resp. se rozpustí rodičovský komplex a jeho energie posílí vědomé já. Už se nerozhoduju podvědomě, automaticky, podle kritérií jako máma, už nemám typické reakce, postoje jako měl táta, ale už jednám sama za sebe, vědomě.

Rodiče jsou našimi prvními vzory, které nejprve přejímáme nebo odmítáme. Jak se stáváme sami sebou, od těchto vzorů se osvobozujeme a hledáme si vlastní cestu. Než k tomu dojde, můžeme opakovat vzorce, které jsme přejali od nich nebo se naopak vymezujeme, nechceme být za žádnou cenu jako oni, takže i tento postoj nás pak determinuje. Někdy je chceme podvědomě „zachránit“, takže jednáme, jak měli jednat oni, místo abychom jednali sami za sebe.

Příkladem může být neprůbojný otec, který se těžko prosazoval v práci nebo doma, či obětavá matka, která víc než na sebe myslela na druhé. Potomek pak chce rodiče zachránit nebo prostě nechce být za každou cenu jako otec, takže je třeba razantnější nebo dominantnější. Smrt takového neprůbojného tatínka ve snu znamená osvobození od tohoto modelu. Tatínek si musí (měl) vybojovat svoje situace, potomek zas pochopí, že to nemusí za každou cenu každému nandat, stát si na svém, ale klidně někdy ustoupí, mlčí a bez výčitek. Protože je to v té situaci namístě, protože to je jeho vědomé rozhodnutí.

I sen o vlastní smrti symbolicky značí konec jedné etapy nebo životního období. Umírá staré já, rodí se nové.

Člověk tak přestává být otrokem určitého modelu. A v momentě, kdy začíná jednat jinak, nebo si připouštět, že by to mohlo být jinak, zdá se mu o smrti určitého člověka, která tento způsob jednání reprezentuje. Sen nám zpravidla říká, co nevíme. Smrt blízkého člověka ve snu tak potvrzuje příznivý vývoj (už se to děje a třeba si to úplně neuvědomujeme), nebo vyzývá ke změně (tento vzor/způsob jednání bys měl/a opustit, nechat zemřít).

Osoba ve snu, která zemře, reprezentuje vzorec chování, který omezoval, nebyl snícímu vlastní nebo se vyčerpal. Není již potřeba, životní situace se změnila.

Sen o vlastní smrti

I zde smrt symbolicky značí konec jedné etapy nebo životního období. Umírá staré já, rodí se nové. Mohu potvrdit z vlastní zkušenosti – po měsících náročného období (vleklá nemoc, osobní problémy) přišel sen o vlastní smrti. A právě ten znamenal bod obratu. Od toho okamžiku mi bylo lépe a cítila jsem, že začíná uzdravování a urovnávání osobní situace. Že období problémů a tápání skončilo. Do té doby jsem jen měla vůli to vše vydržet a naději, že se to někdy zlepší; po snu se smrtí už to byla jistota, že se vše obrací k lepšímu.

Sen o smrti ohlašuje nový začátek. Nějaká část osobnosti, vlastnost zemře, přestane být potřeba. Z hlediska rozvoje osobnosti, sebepoznání, má sen o smrti jednoznačně pozitivní význam.

Noční nápověda
Seriál

Sny nám napovídají, čemu bychom měli v bdělém stavu věnovat pozornost.

Více autorů

  • Věda a společnost