odemčené

Smrt ve snu

Smrt ve snu ohlašuje období přerodu a změny. Něco se přežilo a může to odejít.

Marta Helingerová

Marta Helingerová
Psycholožka

16. 1. 2015

Ze seriálu: Noční nápověda

Sen o vlastní smrti symbolicky značí konec jedné etapy nebo životního období. Umírá staré já, rodí se nové. Smrt blízkého člověka ve snu buď potvrzuje příznivý vývoj, nebo vyzývá ke změně. Smrt má ve snu obvykle symbolický význam, není třeba panikařit. Vím, to se snadno řekne. Ale kdo se zrovna probudí ze snu, kde někdo blízký zemřel, je otřesený. Takový stav a směr uvažování ale odvádí pozornost od jeho pravého významu.

  • Cokoliv potlačíme, to se nám vrátí v nějaké nehezké podobě. Sny nám napovídají, čemu bychom měli v bdělém stavu věnovat pozornost. Více v článku Jak číst sny…
  • Spánek je věda. Abychom porozuměli snům, potřebujeme se naopak ponořit do světa symbolů a mýtů. Více v článku Kde se berou sny…
  • Sen nese poselství. Naučte se rozlišovat mezi výkladem na objektové a subjektové rovině: Dveře do snu
  • Jak souvisí schopnost létat ve snu s psychickým rozvojem a touhou jít za svými sny: Leť výš, leť rychleji
  • Přečtěte si, co psychologie ví o významech snů: Noční nápověda

Příběh jednoho snu

„Docela mě děsí, že se mi v posledních asi pěti dnech zdál opakovaně sen, kde zemřela moje mamka,“ řekla mi během terapie mladá žena (22 let). „Odehrával se ve velkém starém baráku, který mi byl hodně povědomý. Ve snu byla ještě moje sestra a babička, která zemřela, když bylo mamce 27 let. Ke konci snu se mi maminka zjevovala jako duch. Ten dům byl ve vesnici, kde žila zamlada se svou mámou. Sen mě hodně vyděsil, bojím se o ni.“

Smrt matky ve snu může ukazovat na to, že se v některé oblasti snící osamostatňuje. Při dotazování pak vyšlo najevo, že již rok bydlí s přítelem, odstěhovala se za ním do jiného města. Mladá žena tam nikoho neznala, byl to de facto nový začátek. Byla tam zpočátku sama v bytě, smutná, stýskalo se jí po matce. Hodně na ni vzpomínala, vracely se jí zážitky z dětství, kdy s mámou i sestrou navštěvovaly babičku. Na začátku byly i silné obavy (jak to sama zvládnu?). To trvalo několik měsíců, nyní se situace zlepšuje. A právě teď přicházejí opakované sny o tom, že mamka zemřela.

I odloučení lze v symbolickém významu chápat jako nový začátek, tedy smrt předchozího života, etapy, podobně rozchod nebo ztrátu zaměstnání. Snící se ocitla v nové životní situaci a musí jednat a žít jinak, nově. S matkou měla (a má) skvělý vztah, hodně na sebe byly napojené. Teď, když bydlí s přítelem 200 kilometrů daleko, musela se začít více spoléhat na sebe, postavit se na vlastní nohy a od matky se tak odpojovat.

U snící jde o odpojení v symbolickém významu, její maminka si tuto ztrátu bohužel prožila ve skutečnosti, když jí bylo jen o pár let více. To může znamenat i to, že se ve snu babička objevila. Zrovna tak může přítomnost babičky ve snu symbolizovat propojení s rodem, jeho ženskou linií (do toho starého domu vešla i sestra).

Osvobození se od rodičovského modelu

V určitém momentu v dospělosti v nás začne „odumírat“ ta část osobnosti, kterou rodič reprezentuje. Rozpustí se rodičovský komplex a jeho energie posílí vědomé já. Už se nerozhoduju podvědomě, automaticky, podle kritérií jako máma, postojů jaké měl táta. Už jednám sama za sebe, vědomě.

Rodiče jsou našimi prvními vzory, které nejprve přejímáme, nebo odmítáme. Jak se stáváme sami sebou, od těchto vzorů se osvobozujeme a hledáme si vlastní cestu. Než k tomu dojde, můžeme opakovat vzorce, které jsme přejali od nich nebo se naopak vymezujeme, nechceme být za žádnou cenu jako oni, takže i tento postoj nás pak determinuje. Někdy je chceme podvědomě zachránit, takže jednáme, jak měli jednat oni, místo abychom jednali sami za sebe.

Příkladem může být neprůbojný otec, který se těžko prosazoval v práci nebo doma, či obětavá matka, která víc než na sebe myslela na druhé. Potomek pak chce rodiče zachránit nebo prostě nechce být za každou cenu jako otec, takže je třeba razantnější nebo dominantnější. Smrt takového neprůbojného tatínka ve snu znamená osvobození od tohoto modelu. Tatínek si musí (měl) vybojovat svoje situace, potomek zas pochopí, že to nemusí za každou cenu každému nandat, stát si na svém, ale klidně někdy ustoupí, mlčí a bez výčitek. Protože je to v té situaci namístě, protože to je jeho vědomé rozhodnutí.

Člověk tak přestává být otrokem určitého modelu. A v momentě, kdy začíná jednat jinak, nebo si připouštět, že by to mohlo být jinak, může se mu zdát o smrti člověka, který tento způsob jednání reprezentuje. Sen nám zpravidla říká, co nevíme. Smrt blízkého člověka ve snu tak potvrzuje příznivý vývoj (už se to děje a třeba si to úplně neuvědomujeme), nebo vyzývá ke změně (tento vzor/způsob jednání bys měl/a opustit, nechat zemřít).

Osoba, která ve snu zemře, reprezentuje vzorec chování, který omezoval, nebyl snícímu vlastní nebo se vyčerpal. Není již potřeba, životní situace se změnila.

Sen o vlastní smrti

I zde smrt symbolicky značí konec jedné etapy nebo životního období. Umírá staré já, rodí se nové. Mohu potvrdit z vlastní zkušenosti – po měsících náročného období (vleklá nemoc, osobní problémy) přišel sen o vlastní smrti. A právě ten znamenal bod obratu. Od toho okamžiku mi bylo lépe a cítila jsem, že začíná uzdravování a urovnávání osobní situace. Že období problémů a tápání skončilo. Do té doby jsem jen měla vůli to vše vydržet a naději, že se to někdy zlepší; po snu se smrtí už to byla jistota, že se vše obrací k lepšímu.

Sen o smrti ohlašuje nový začátek. Nějaká část osobnosti, vlastnost zemře, přestane být potřeba. Z hlediska rozvoje osobnosti, sebepoznání, má sen o smrti jednoznačně pozitivní význam.

Články k poslechu

Manipulační imunita

Jak nenaletět manipulaci? Učme se vyznat ve svých emocích a nebojme se jít do konfliktu.

12 min

Živoucí tělo

Je naší spojkou se světem, přesto ho málokdy doopravdy vnímáme. Jak to napravit?

10 min

Citově mimo

Druhý vás poslouchá, ale jako by neslyšel. Proč se někdy nedokážeme na blízké naladit?

8 min

Ve špatném vztahu

Co nás tam drží? Nevědomky si přehráváme staré vzorce a zranění. Kudy ven?

12 min

Hranice v rodině

Babičky chtějí vídat vnučku častěji, mně jejich přítomnost nedělá dobře.

11 min

16. 1. 2015

Sny nám napovídají, čemu bychom měli v bdělém stavu věnovat pozornost.

Více autorů

  • Věda a společnost
Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.