Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Foto: Thinkstock.com

Kniha o temnotě, která vás prosvítí

Když do mého života zasáhla temnota, dostala se mi do rukou knížka Temné noci duše.

Po které knize sáhnete v těžkých časech? Když do mého života zasáhla temnota, dostala se mi do rukou knížka amerického terapeuta Thomase Moora Temné noci duše. Není to kniha, která vás z temnoty dostane. Ale pomůže vám temnotou projít, dá vám naději a naučí vás oceňovat záhadný svět stínů.

Temné noci duše je kniha v mollové tónině, která je psána více básnickým než vědeckým jazykem. Název knihy je inspirován básní španělského středověkého mystika Jana od Kříže. Pro Thomase Moora je metaforou pro hledání smyslu v nejtemnějších hodinách našeho života.

Cesta Thomase Moora (nar. 1940) za jeho životním posláním nebyla rozhodně přímá. Dvanáct let byl katolickým mnichem. Poté, co opustil řád, se živil jako muzikant a pak dlouhá léta pracoval jako psychoterapeut ovlivněný hlubinou psychologií Carla Gustava Junga. Nyní je úspěšný autor mnoha populárně psychologických knih.

Vyšší úrovně dospělosti

V době, kdy regály knihkupectví přetékají instantními návody na šťastný a úspěšný život a na internetu nám slibují bezbolestný restart našich mozků, nabízí Thomas Moore zcela jiný pohled na život. Psychický život není v jeho pojetí redukován na bezduchou dvojici problém a řešení, nýbrž je vnímám v celé své škále. Thomas Moore se nebojí být průvodcem po temných zákoutích. Dobře ví, že tam často nacházíme největší poklady.

Temná noc duše není ničím neobvyklým a vzácným. Je přirozenou součástí našich životů. Většina lidí, i když každý jindy, projde podle Moora obdobím smutku, zkoušek, ztrát, frustrace nebo omylů, tak dlouhým a drtivým, že bychom ho mohli nazvat temnou nocí duše. Pokud je pro vás nejdůležitější hodnotou zdraví, snažíte se této temnoty co nejrychleji zbavit. Ale jestliže hledáte smysl, osobitost a chcete poznat, kým opravdu jste, možná zjistíte, že temná noc vám nabízí mnoho zajímavých darů.

Životní změny jako zrození dítěte, sňatek, ztráta partnera nebo nemoc bývají často příležitostí pro temnou noc. Ale temné noci mohou přijít také samy o sobě. Život nás neustále posouvá do dalších úrovní dospělosti. Thomas Moore přirovnává naši životní cestu k loďce plující dlouhou sérií zdymadel, které nás vyzvedávají nebo naopak sesazují do jiné roviny. Přecházíme z jedné fáze do druhé a každý přechod je zároveň zkouškou.

O hlubinách své duše se dozvídáme víc v obdobích bolestí a utrpení než v obdobích klidu.

Dospět, vzít se, rozvést se, zestárnout, změnit či ztratit práci, stát se rodičem... Všichni procházíme změnami, které nás změní navždy. Tyto významné proměny námi otřesou, změní náš svět. Proto z nich máme strach a pocit, že nás ohrožují.

Proces prohlubující inteligenci

Potřebné změně se můžeme i vyhnout. Můžeme se oženit a stát rodiči, aniž bychom ukončili nezávislý způsob života. Můžeme předstírat, že je nám stále třicet a nikdy nezestárneme. Možná se vyhneme temnotě, které takovéto změny přináší, ale obvykle za to zaplatíme svoji cenu. Naše životy se stávají plytkými, průměrnými a mělkými.
Ne nadarmo Karl Gustav Jung napsal, že neuróza je vždy náhražka za legitimní utrpení.

Deprese a temná noc se liší tím, že deprese je nálada, kterou musíme snést a vydržet, zatímco temná noc je proces, v němž je drsná duše zjemňována a inteligence se prohlubuje. Veškerý rozdíl spočívá ve vašem postoji k utrpení, říká Thomas Moore.

Když věnujete všechnu energii tomu, abyste se temných nocí zbavili, nic se od nich nenaučíte a neumožníte změny, které ve vás mohu nastartovat. O hlubinách své duše se dozvídáme víc v obdobích bolestí a utrpení než v obdobích klidu. Temnota a nejistota určitým způsobem stimulují imaginaci. Umožňuji nám zahlédnout věci, které normálně přehlížíme. Stáváme se citlivější na jiná spektra emocí a významů.

Každý život je plný promarněného času, chybných rozhodnutí, ztracených vztahů, zklamaných snah, které je třeba s úctou uložit na podivný oltář noční bohyně.

Temná noc duše je temná, protože neposkytuje žádné ujištění, že to, co se děje, má nějaký smysl a povede nakonec k úspěchu. Nevíme, co se děje, a pokud jsme zvyklí vždy vědět, bude nás tento aspekt temné noci přivádět k šílenství. Smysl těchto dní můžeme najít, když budeme méně psychologičtí a více filozofičtí a spirituální.

Život plný odpadu

Thomas Moore si všímá také prázdnoty a marnosti, která patří do našich životů, ale nechceme si ji připouštět. Když vás v temné noci navštíví neodbytné myšlenky, že váš život nikam nesměřuje, že jste promarnili příliš mnoho času, že nejste dost dobří, měli byste si uvědomit, že tyto nepříjemné myšlenky mají svůj smysl a význam. Ve skutečnosti vám neukazují, že jste zbyteční, jen předvádějí, že vaše výkony obsahují také tolik důležitou prázdnotu.

Využívejte celý web.

Předplatné

Každý život je totiž plný odpadu. Promarněného času, chybných rozhodnutí, ztracených vztahů, zklamaných snah, které je třeba s úctou uložit na podivný oltář noční bohyně. To, čemu dnes lidé říkají ztráta sebedůvěry, může být jen zbytkový materiál života, který potřebuje domov a neměl by být spojen naším já. Nikdo není schopen beze zbytku naplnit všechny své možnosti, tvrdí Thomas Moore.

Temná noc je období transformace. V archetypální psychologii se ptáme: Co chce naše duše? Když na tuto otázku odpovíme, jsme na cestě k vyléčení. Ale všimněte si, že otázka nezní, co chcete vy, ale spíše, co je chtěno na úrovni za vaším vědomím a pod ním, upozorňuje Moore.

Temná noc duše je prozářena měsíčním světlem. Je to hlubinný, temný objev kořenů a sklepů, opak osvícení, ale rovnocenně důležitý. Nejlepší způsob, jak naložit s temnou nocí duše, je nechat se jí prosvítit. Ne osvítit, ale zprůsvitnět. Temná noc vás učí měsíční pravdě. Život není jen slunečný a chladné, modré stíny měsíce mají také svoji krásu.

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Řeč nevědomí

Naučte se využívat pro práci se sny metodu amplifikace.

9 min

V pasti mindfulness

Nenechte ze sebe udělat mindful zombie. Rozhovor s psychologem Janem Bendou.

27 min

Sebeláska jako vývojový úkol

Ve formování zdravé sebelásky má své místo i fáze narcismu a velikášství.

16 min

Kým budu dnes?

Zasekli jste se v hlavě? Malý experiment vám dá novou energii.

10 min

Umění říkat ne

Důležitější než techniky je jasný záměr, se kterým k odmítnutí přistupujeme.

29 min

Otevřít audio sekci