Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Foto: Thinkstock.com

Odkládáte úkoly? Zkuste použít mentální triky

Prokrastinujeme všichni a všichni máme schopnost na prokrastinaci vyzrát.

Pokud známe svůj prokrastinanční styl, je pro nás jednodušší vybrat si vhodné přístupy a mentální triky k jeho překonání.

Všichni prokrastinujeme. Prokrastinace není nemoc, je to jednoduše pojmenování odkládání, odsouvání důležitých úkolů. (To se samozřejmě netýká prokrastinace jako součásti psychiatrického problému, kde je jedním z chorobných příznaků.)

Každá osobnost má svou prokrastinující část, tu, která by se ráda vyhnula odpovědnosti, nutnosti plánování a nepříjemným emocím, a tak bez ohledu na následky vše nepříjemné alespoň na chvíli odsouvá na později.

Kdy je důvod to řešit?

Samo odsouvání povinností není nezdravé, někdy může vést k úlevě, odpočinku, nalezení času pro přemýšlení o motivech a plánech. Jde o to, aby odsouvající část naší osobnosti nepotlačila její ostatní části, aby se nenarušila celková duševní integrita a aby se z prokrastinace nestal problém celého našeho Já.

Ideální by bylo, kdybychom svůj problém s odkládáním úkolů odhalili a zmírnili ho na neohrožující míru dříve, než odkládající část naší osobnosti vyhraje nad její produktivní, efektivně plánující částí.

Aby se zvýšila šance, že si ušijeme řešení na míru, je dobré blíže specifikovat styl odsouvání úkolů.

Zjistit, je-li stupeň odkládání závažný, je jednoduché - stačí se podívat na důsledky. Ty mohou být zevní (neodevzdám diplomovou práci) nebo vnitřní (cítím se špatně i při jinak příjemných aktivitách).

Pokud budu odkládat mytí nádobí, které se mi začne hromadit v kuchyni, ale mně ani nikomu jinému to nebude vadit, mohu prokrastinaci pustit z hlavy. Pokud ale kvůli tomu budu mít pocit neschopnosti a méněcennosti, je na čase hledat řešení.

Aby se zvýšila šance, že si ušijeme řešení na míru, je dobré blíže specifikovat styl odsouvání úkolů. Počítejme však s tím, že se ani tak nemusíme hned strefit. Zásadní pravidlo boje s prokrastinací zní: Hledat a nevzdávat se, pokud některé rady nepomáhají. Je tolik specifických strategických plánů, kolik je prokrastinátorů.

Prokrastinační styly:

  • Mám problém s uspořádáním myšlenek a aktivit a s dodržováním plánů.
  • Mám pochybnosti o svých schopnostech, chybí mi sebedůvěra, myslím si, že nezvládnu dělat věci tak, jak se dělat mají. Úkoly mi připadají natolik náročné, že mi přijde zbytečné vůbec se do nich pouštět.
  • Obávám se špatného hodnocení či odmítnutí práce.  Vím, že nikdy nepodám dokonalý výkon a tak se do práce ani nepouštím.
  • Chovám vůči někomu nepřátelské pocity a trestám jej tím, že odkládám splnění slibů.
  • Rutina a pravidla ve mně vyvolávají vzdor.
  • Vyhýbám se nepříjemným aktivitám a napětí a úzkosti, které s nimi souvisejí. Mám pocity viny, avšak namísto toho, abych dohnal resty, odkládám práci, abych se pocitům viny vyhnul.
  • Už tolikrát jsem nějakou akci odkládal, že se to pro mě stalo přirozeným, často si z této své vlastnosti dělám legraci. Mám sklon vymlouvat se na únavu nebo nadměrnou složitost úkolu.

Co pomůže právě vám?

Pokud známe svůj prokrastinanční styl, je pro nás jednodušší vybrat si vhodné přístupy a mentální triky. Zde jsou některé z nich:

Time management, racionální organizace času

Kalendáře, plánovače, seřazení úkolů podle priorit, vyčlenění času pro každý úkol s dostatečnou časovou rezervou; rozdělení velkých projektů do malých úkolů, odškrtávání splněných úkolů, i těch nejmenších.

„Just do it!“

Překonat nepříjemné emoce s vědomím, že po vykonání části úkolu, ač z donucení, budeme mít lepší pocit, než kdybychom jej odsunuli, dokonce i kdybychom se mu věnovali jen několik minut.

Systém odměn

Naplánovat si na dobu po splnění odkládaného úkolu aktivity, které nás baví. Vyčítání si neúspěchu nepomáhá, odměny ano.

Opatření proti úzkosti

Například jóga a aerobní sporty, z nich okamžitou účinnost zajistí jednoduchý postup: zhluboka nadechujte po dobu pěti srdečních úderů, pak vydechujte opět po dobu pěti úderů. Opakujte. Po chvíli pocítíte, že s každým dalším cyklem se váš tep zpomaluje a úzkost se snižuje. V tomto relaxovaném stavu udělejte jakkoliv malou část odkládaného úkolu. Zkušenost zvládnutí největší úzkosti povede k tomu, že příště bude úzkost menší.

Opatření proti perfekcionismu

Nahradit negativní myšlenky o selhání a nedokonalosti myšlenkami o předchozích úspěších, začít menšími, jednoduššími úkoly.

Nepanikařit

I když už je jasné, že práci nejsme schopni ukončit v daném termínu, není vše ztraceno. Zde dostává prostor naše kreativita. Můžeme požádat o prodloužení lhůty pro odevzdání práce. Můžeme vypustit z kalendáře méně zásadní úkoly, požádat o pomoc rodinu a přátele nebo si pomoc zaplatit. Neexistuje situace, která by neměla řešení, pokud slevíme z představy, jak by to mělo být.

Přeji hodně štěstí! A nezapomínejte - prokrastinujeme všichni a všichni si v sobě neseme schopnost na prokrastinaci vyzrát.

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Autogenní trénink a uvolnění

Psycholog Dalibor Špok představuje svoji oblíbenou relaxační techniku.

32 min

Psychologie a politika

Většinou píšu tak, abych vás povzbudil, inspiroval. Dnes vás chci zneklidnit.

65 min

Mark Manson: Tři rady do života

Kdybych měl svým dětem předat jen tři životní zkušenosti, byly by to tyto.

12 min

Duševní úrazy

Pokud porozumíme způsobům, jak náš organismus reaguje na trauma, můžeme se postupně zotavit.

12 min

Už nechci být single

Toužím po vztahu a rodině, ale nedaří se. Co je se mnou špatně?

12 min

Otevřít audio sekci
Mentální triky proti prokrastinaci
Seriál

Prokrastinujeme všichni a všichni si v sobě neseme schopnost na prokrastinaci vyzrát.

Andrea Platznerová

  • Úspěch